Otin jonkun suosittelemana CCleanerin koneelleni. Tekeekö se yksin hyvää jälkeä, vai pitäisikö olla jonkin täydentävä putsari?
Mikä on Easycleaner, olisiko se sopiva?
Mikä on Easycleaner, olisiko se sopiva?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Easycleaner on muinainen antiikkiohjelma eikä sitä voi käyttää enää missään nykyisessä tuen piirissä olevassa Windowsissa.
CCleaner on ihan hyvä työkaluohjelma jos sellaista tarvitsee mutta millään tavalla pakollinen se ei ole.
CCleanerista kannattaa muuten laittaa nämä kohdat
http://aijaa.com/WFYL5q
http://aijaa.com/MXA735
http://aijaa.com/HpcKSp
Ja sovellukset kohdan ohjelmiin kannattaa laittaa kaikkiin ruksi paitsi selaimen salasanoihin.
Selainten kohdalla ota ruksi pois ainakin salasanoista ja "Latauskansio" kohdista.
Toki myös oman maun mukaan nämä valinnat.
Varma tapa saada kone sekaisin on asentaa noita kikkakolmosia usempi koneelle ja vedellä niillä konetta vuoronperään.
Jos siivousohjelma on surkea tai suorastaa kusetustyylinen, niin ei niitä tarvita kuin yksi sekoittamaan koko kone.
Ei ole mennyt vielä sekaisin vaikka olen käyttänyt Ccleaneria.
Johtuu siitä, että ccleaner vain yksi
Meikäläisellä on tasan 7 kohtaa, joita EN ole rastittanut. Hyvin toimii noinkin!
http://aijaa.com/FepAC6
Noilla poistuu selainten salasanat. Jos niitä ei tarvitse niin ok.
Jep.
Niitä saakin sitten mättää alvariinsa.
Käyttää helppoja salasanoja ja aina samoja tai samankaltaisia. Eikä niitä ole muissa kuin sähköposteissa ja nekin hoitele thunderbird.
Trolololoooo?
Täytyy tietokoneen käytön olla aika yksipuolista ja rajoittunutta, jos sähköpostien salasanat ovat ainoat. Vielä typerämpää on käyttää samoja, huonoja salasanoja joka paikassa...
Käyttää 1-2 erittäin hyvää salasanaa joka paikassa, niin ei tule ongelmia . . .
Oikeastaan sähköposti on ainut kriittinen paikka, sillä se linkityy kaikkiin muihin . . .
Eihän niitä optimaalisia salasona, erilaisia joka paikkaan, muista kukaan. Äkkiseltään tulee mieleen päälle 30 erilaista paikkaa, joihin tulee kirjauduttua silloin tällöin.
Sitäpaitsi, jos joku jonkin minun foorumisalasanan murtaa, niin eipä ole kovin suuri menetys... Tekee erillisen sähköpostin kaikkia enempi tai vähempi tyhjänpäiviäisiä kirjautumisia varten.
"Käyttää 1-2 erittäin hyvää salasanaa joka paikassa, niin ei tule ongelmia"
Väärin. Jos jonkun hyvällä salasanalla suojaamaasi palveluun onnistutaan murtautumaan ja salasanat päätyvät vääriin käsiin, olet yhtä hyvin suojassa kuin sinulla ei olisi salasanaa ollenkaan. Hommat kun voidaan mokata myös siellä toisessa päässä. Varmasti vieläkin on aivan liian monia palveluista, joissa käyttäjien salasanat tallennetaan tietokantaan selkokielisinä.
En tiedä sinusta, mutta itselläni on n. 30-35 paikkaa, joihin en todellakaan halua kenenkään muun pääsevän käsiksi kuin luvan kanssa, siinä menisi solmuun kaikki henkilökohtaisesta elämästä bisneksiin.
"Eihän niitä optimaalisia salasona, erilaisia joka paikkaan, muista kukaan."
Käytä salasanasäilöä. Minulla näyttäisi olevan 79 käyttäjätunnus / salasana -paria, kaikki salasanat vahvoja ja uniikkeja. Salasanoista muistan ulkoa ne, millä saan auki tietokoneeni, puhelimeni ja salasanasäilöni. Noin pieni määrä salasanoja on helppo pitää vahvoina ja uniikkeina ilman apuvälineitäkin.
Toki minä sen tajuan, sen takiahan sanoin, että sähköpostin salasana pitää olla niin vahva, ettei sinne murtauduta.
Jokatapauksessa jos sähköpostiisi murtaudutaan, vaikka kaikki salasanasi olisivatkin erejä, murtautuja saisi kaikki pelkällä sähköpostipyynnollä avautuvat palvelut toimimaan.Näitä on lähes kaikki palvelut, missä salasanaa ylipäätänsä vaaditaan, lukuunottamatta pankkia ja paria muuta.
Erilaisiin foorumirekisteröitymisiin jne, kannattaa melkein olla eri sähköposti, jolloin vaikka käyttäisit kaikissa vähemmän tärkeissä palveluissa samaa salasanaa, menetys ei merkitse paljon mitään. Samalla sinne saa kertyä kaikki roskaposti, mitä monesta paikasta tulee.
Salasanamuisti on ihan hyvä systeemi, mutta aavistuksen työläs ja epäkäytännöllinen jos käyttää useaa koentta ja laitetta, ja kirjautumisia tosiaan on harvoin. Salasanamuistikin minulla kyllä on käytössä . . .
Mulla noita tärkeitä paikkoja on ehkä vajaa kymmenkunta, mutta niihin muistan salasanat ulkoa. Pääasia on, että sähköpostin salasana on uniikki ja vahva.
Minulla kaikki salasanat on tallennettuna suoraan Google Driveen. Hyvin on toiminut tämä systeemi.
En asentaisi mitään puhdistusohjelmaa.
Eipä sillä puhdistamisella juuri minkäännäköistä vaikutusta ole koneen toimintaan, ainoastaan siinä tapauksessa hyödyllistä, että levy on kertakaikkiaan täysi.
Rekistereitä ei ainakaan kannata puhdistaa, pahimmillaan sekoittaa koko koneen. Internetin väliaikaistiedostot voi poistaa itse vaikka kerran kuukaudessa . . .
Laittaa Windowsin oletus lataukset ja tiedostot kansiot sekä kuvat kansiot toiselle osiolle, ja jättää windows osion vain windowsin käyttöön ja sinne reippaasti ylimääräistä tilaa, niin pysyy kone ripeänä. :)
Käytin sekä ccleaneria, että easycleaneria XP aikana, silloin oli aina kone sekaisin, ja C asema täynnä. C aseman osio oli vain liian pieni ja windows kansio paisui, kuten se yleensä tekee . . .
Eli ennemmin pidä C asemalla reilusti tyhjää tilaa, ja tarkista, että automaattinen levyn eheytys on päällä, jolloin levyn tiedot ei pirstaloidu. Älä pidä eheytystä päällä, jos sinulla on SSD, se ei eheytystä tarvitse, eheytys lyhentäisi sen käyttöikää.
On sillä hieman vaikutusta. Voi aloittaa esim joka aamu puhtaalta pöydältä.
Mutuhan se auttaakin! Silti et välitä vaikkapa vakoilusta?
Tuo BleachBit on hyvä putsaan jälkiä. Käytän Windowsissa ja Linux Ubuntussa.
http://bleachbit.sourceforge.net/
Lähdetäänpä siitä, että onko sinulla ylipäätään koneessa jokin vika, jota yrität korjata, vai miksi haluat putsailla sitä?
Minulla ei ole mitään cleanereita asennettuna nytkään, eikä myöskään kasaamassani koneessa vuodelta 2008.
Vuoden 2000 jälkeen olen käyttänyt ccleaneria ehkä kaksi kertaa ja vaikka se aina yhtä sun toista löytää, vaikutus koneen toimintaan on ollut melko vähäinen ja näissä tilanteissa koneet (eivät omiani) olivat aivan tukossa. Lähinnä puhdistuksella sai aikaan sen verran parannusta, että oli helpompi alkaa selvittämään koneiden oikeaa ongelmaa. Jos kone on oikeasti juntturassa, eikä syynä ole kaksi päällekkäistä virustorjuntaa tai väärin/sekaisin asennetut ajurit, korjaus vaatii helposti levyn vetämisen tyhjäksi. Jos taas kone toimii normaalisti, ei ole mitään hyötyä poistaa väliaikaistiedostoja sun muita, koska ne luodaan melkeinpä samantien uudestaan kun ne on poistanut. Jos koneen kovalevyllä roikkuu jotain tiedostonpätkiä menneistä päivityksistä tms. niin sillä ei nyt ole juurikaan merkitystä, ellei levy ole poikkeuksellisen pieni tai melko täynnä.
Jos kone siis toimii, niin käytä sitä, äläkä korjaa ehjää. Jos siinä on vika, niin sitten erilaiset cleanerit voivat hieman auttaa. Vihoviimeinen virhe on asentaa ohjelma, joka lupaa etsiä koneeseen uusimmat ajurit. Sellaisia koneita saanut korjata useamman.
Ccleanerista ei sinänsä ole haittaa jos osaa käyttää sitä. Jos taas ei niin vahinkoa voi syntyä.