Matoja akvaariossa

Skitso

Akvaariossani on ollut 2 kpl n. 5-7 cm pitkiä vaaleanpunaisia/punertavia eläviä luikertelevia matoja, jotka on löytyneet siten, kun olen puhdistanut juurakkoa. Madot löytyivät kuukauden välein ja ihmettelen kyllä, että mitä ne voisivat olla ja mistä ovat tulleet?

Olen antanut joskus Tetran "matoannospusseja", eli niitä pieniä annospaketteja, joissa on verimatoja (blood worms). Käsittääkseni niissä on kuollutta tavaraa, mutta voiko niistä madoista jotain "herätä henkiin"? (

7

1215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miimu

      No, noitahan löytyy joskus harvoin, ennenkin kuullut mystisistä madoista, mutta ei niistä vielä mikään ole haitalliseksi tainnut osoittautua. Hyvää ruokaa kaloille, alkuperä jää yleensä hämärän peittoon.

      Mutta eivät ne mitään kuolleista nousseita surviaisia varmaankaan ole. Kumihanskat on ihan hyvä juttu, oli matoja tai ei. Ei se ihan bakteerivapaata kuitenkaan akvaarion vesi ole. Eikä välttämättä omatkaan kädet aina putipuhtaat.

      • Vuotaa

        Menee varrensuista vesi sisään, kun käyttää noita tavallisia talouskäsineitä pohjaa tonkiessa.
        Onko niitä jotain magnumpitkiä kumeja saatavissa?


      • Miimu
        Vuotaa kirjoitti:

        Menee varrensuista vesi sisään, kun käyttää noita tavallisia talouskäsineitä pohjaa tonkiessa.
        Onko niitä jotain magnumpitkiä kumeja saatavissa?

        Jep. Apteekista pitäisi saada ns. keinosiementäjän hanskoja, pituutta riittää taatusti.


      • Akvis
        Vuotaa kirjoitti:

        Menee varrensuista vesi sisään, kun käyttää noita tavallisia talouskäsineitä pohjaa tonkiessa.
        Onko niitä jotain magnumpitkiä kumeja saatavissa?

        Famon valmistaa melkein olkapäähän ulottuvia muovikäsineitä nimeltään "Se pitkä". Hyvät akvaariohommissa ja muissakin käsineitä vaativissa töissä. Pitäisi löytyä ainakin rautakauppojen valikoimista.


    • Zuuls

      Valkoisia matoja salamanteri altaasta ja alkio (tai mikä lie) kiinnittyy lasiin ja siitä syntyy matoja..Aluksi pieniä ja sitten kasvavat jopa tuohon 4cm tai ylikin, jos ehtivät. :)

      Rapualtaastani myös näitä löysin ja ovat, kuin ohut naru, mutta elävä sellainen ja rapualtaassa väri on punertava.

      Selvittelin itse asiaa ja ovat joitakin pyörrematoja tms. ja täysin vaarattomia ja niitä esiintyy joka altaassa yleensä, mutta kala-akvoissa yleensä niitä ei huomata, kun kalat popsivat ne. Eli, jos ovat näitä matoja niin ei mitään ongelmaa vaan juuri niin, kuin sanottiin - loistavaa ruokaa. :)

    • Skitso

      No mä jo luulin katsoneeni liikaa amerikkalaisia leffoja ja ajattelin, että kalanruoka on herännyt henkiin... Kuinka tyhmä ihminen voikaan olla???

      Nuo madot olivat muuten 3 mm paksuja, ja olivat vähän kastemadon näköisiä, mutta samapa tuo, jos kerran ovat vaarattomia.

      Taidan kuitenkin mennä apteekin kautta kotiin, keinosiementäjän pitkät kumihanskat kuulostaa aika hyviltä. ;)

    • mul on joskus ollu 500l akvas lattanoita mut liekö ne eesoikeita matoja,mut vaarattomia kuitenkin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe