Oletteko kohdanneet jonkun ihmisen luonnottomalla tavalla?
Tässä minun tarinani aiheeseen liittyen - käykää lukemassa:
http://demonit-paranormaalit-tapahtumat-kysy-pastorin-pojalta.vuodatus.net/lue/2014/05/luonnoton-kohtaaminen
Tässä minun tarinani aiheeseen liittyen - käykää lukemassa:
http://demonit-paranormaalit-tapahtumat-kysy-pastorin-pojalta.vuodatus.net/lue/2014/05/luonnoton-kohtaaminen
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuulehan nyt, ei noita horinoita kukaan viitsi lueskella.
Riippuu ihan lukijasta. Sinä, piispan_tytär, et nähtävästi etsi/tarvitse vastauksia. Jotkut ovat aika kovasti sitä vaella.
Sinä et pysty antamaan minkäänlaisia tosia vastauksia kenellekään, olet vain olevinasi.
Siinä tapauksessa olet aika uusi näillä palstoilla. Katsohan uudelleen, piispan_tytär.
Jälkikäteen voimme ihan jokainen muuntaa sattumuksista ikään kuin loogikisiksi jatkumoiksi tapahtumia joista olemme tulleet sellaisiksi kuin nykyisin olemme.
Kristillisen demoniopin isä on kirkkoisä Augustinus, joka kuten monen monet muutkin kristilliset teologit, pyrki sanomaan, miten Raamattu tulee ja miten sitä ennen kaikkea ei tule, lukea ja ymmärtää.
Jumalallisen inspiraation kautta Augustinukskin uskoi tietävänsä Raamatun oikeaan tulkinnan ja sen oikeat sovellukset.
Keskiajalla seohti siihen, että oli täysin oikeaoppista vainota jopa naisia ja lapsia muka noitina ja mitä raaimpien ja julmimpien kidutusten jälkeen polttaa heidät lopulta rovioilla. Kyseinen kirkkoruhtinas tunnetaan myös muiden kirkon kivijalkojen eli perisynti- ja armo-opin luojana.
Augustinus syntyi 354 jKr. Numidian Thagastessa Pohjois-Afrikassa, hänen äitinsä Monica oli kristitty ja halusi johdattaa ja kouluttaa poikansa katoliseen uskoon. A;aa opiskeli Ciceroa, luki Hortensiusta, tutki Mania. Hän opetti retoriikkaa Karthagossa ja tutki kristillisiä kirjoja platonismin valossa.
Augustinus alkoi pitää pakanallisia jumalia demoneina eli pahoina henkinä. Augustinuksen tunnetuin teos Civitas Dei (Jumalan valtakunnasta) pohdiskeleekin demoneja ja niiden asemaa maailmassa. Augustinus uskoi ihmisten ja paholaisten myös harjoittavan sukupuolisuhteita ja tämä käsitys kiihotti eli sitten noitavainojen aikoina yksinkertaisten uskovaisten mielikuvitusta ja oli myös suurena syynä noitien roviokelpoisuuteen. Kristuksen luonto taas määritettiin Nikean kirkolliskokouksessa 325 jKr. kaikkea logiikan sääntöjä rikkoen.
Demonioppi on vaatinut monta sataatuhatta uhria sekä muinoin että nykyisin.
Kyllä näin on marjat!