Hei
Kertokaapa te jotka koirista enemmän tiedätte, että mikä rotu olisi mulle sopivin. Eli asunto on kerrostalo yksiö. Liikuntaa olisi sellaiset 5km/päivä (ei tietenkään pennulle).
Viiikonloput maalla vapaana(iso piha peltoja). Kotona (maalla) nyt cokkeri(10 viikoa) ja flatti(7 viikkoa) molemmat narttuja.
Joten mikä rotu olisi sopiva tälläiseen seuraan? Toivoisin että koira olisi suht helppo koulutaa, eikä olisi pelkkä "joka suuntaa höyryäjä". Älykkyys olisi myös etu.
Kertokaapa te jotka koirista enemmän tiedätte, että mikä rotu olisi mulle sopivin. Eli asunto on kerrostalo yksiö. Liikuntaa olisi sellaiset 5km/päivä (ei tietenkään pennulle).
Viiikonloput maalla vapaana(iso piha peltoja). Kotona (maalla) nyt cokkeri(10 viikoa) ja flatti(7 viikkoa) molemmat narttuja.
Joten mikä rotu olisi sopiva tälläiseen seuraan? Toivoisin että koira olisi suht helppo koulutaa, eikä olisi pelkkä "joka suuntaa höyryäjä". Älykkyys olisi myös etu.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vastauksia tulee varmasti jos jonkinlaista. Haluaisitko mielummin pienen vai ison koiran? Kerrostaloon sopisi ehkä paremmin pieni tai keskikokoinen koira. Monet terrierit sopisivat varmasti, kuten cairnterrieri, norfolkinterrieri ym. Sitten on tietysti schipperke, pienet villakoirat. Kyllähän niitä riittää, en edes jaksa listata kaikkia mahdollisia. Oletko suunnitellut harrastavasi koiran kanssa jotain? Esim.agilityä? Käykö trimmattava rotu? Trimmattaviakin rotuja on useita erilaisia, toisia trimmataan kerran-kaksi vuodessa, toisia taas miltei joka kuukausi.
Niin, taisi tulla vähän ympäri pyöreesti. Jokin keskikokoinen olisi asiallinen(sellsinen cocerin kokoinen), siis ei mikään aivan pieni. Eikö terrierit huku paljon?(kerrostalo esteenä?)
Miten on lenkkeilyn laita, jos kovin pieni koira?
Harrastukesna voisi olle tuon lenkkeilyn sisäksi vaikka juuri aggility. Miten usein tavallisesti käydään per. viikko?
Trimmaus voisi kyllä jäädä vähemmälle. Aiemmin vanhemmille oli coceri, jota ei koskaan kätetty trimmauksessa(leikkasi itse)
Olen katsellut tuossa kooikerhondjea...ei vissiin tarvii trimmata. Millanen kuonne?
Entä miten on dalmiksen laita, taitaa olla jo liian suuri ja liikuntaa vaativa?
Kaikki terrierit eivät todellakaan hauku, se riippuu ihan siitä miten ne opettaa. Itselläni on cairneja ja tosiaan saatan joskus tehdä useiden kilometrien lenkkejä. Olen jopa joskus käynyt lapissa vaeltamassa koirieni kanssa. Agility on erittäin hyvä harrastus melkein kaikille koirille. Itse käyn koirieni kanssa aina kun kerkeän. Opetusta on yleensä kerran viikossa, mutta itse käyn useimmiten itsenäisesti. Agility on kivaa sekä ohjaajalle, että koiralle. Omia cairnejani tosiaan trimmaan 1-3kertaa vuodessa, jos ollaan menossa näyttelyyn niin sitten hieman useammin. Tosin vanhemmat koirani jäävät joskus harvemmalle trimmaukselle, jolloin ne trimmaan kerran vuodessa. Tosin vanhimman koirani ajelen. Dalmis taitaa olla hieman liian suuri, mutta jos se saa vain tarpeeksi liikuntaa ja virikkeitä, niin kyllä sekin kerrostalossa menee. Mielestäni kerrostalo ei ole este suurenkaan koiran hankkimiseen, mutta tällöin koira tarvitsee paljon virikkeitä ja liikuntaa.
Kooikerhondjesta en juurikaan tiedä. Itse olen tutustunut vain muutaman tämän rodun edustajaan. Ihan mukavan koiran varmasti tästäkin rodusta saa.
Ehkäpä... cavalieri vois olla hyvä.
lopuksi ole ihan sinä itse, joka päätät minkä rotuisen koiran ostat!??
Suosittelisin että et ota koiraa... jos kerran "maalla" noin nuoret koirat, voisit odotella hetken...
Pienetkin koirat jaksavat lenkkeillä, itsellä phalene joka kävelee 10 km kevyesti.
Agility ei ole liikuntamuoto. Se on koiran kouluttamista ja aktivoimista... Kyllähän se lihaksiinkin vaikuttaa, mutta itse radan suoritus kestää kuitenkin vain minuutin... ja yleensä agility harjoitukset vain kerran viikossa. Eli lenkkeily on se pääasiallinen liikuntamuoto!
Kannattaa ehkäpä vielä harkita tuota koiran hankintaa... Jo niiden toisienkin koirien kannalta...
Ajattelinkin että ottaisin sen max. ensi kesänä. Ehtivät nuo toiset vähän kasvaa ja oppia. Nyt on tekemistä jo niiden kanssa etteivät leimaannu vain toisiinsa.
Elikäs, kerrostalossa voi olla kohtuullisen isokin koira, jos sitä aktivoidaan riittävästi. Ei siis tuhoa koko kämppää(pentuna kyllä tietty
:-D)...