Matkakortti

Jos tallinnan vihreään matkakorttiin lataa esimerkiksi 1 vrk matkustusaikaa,
pitääkö lippua jotenkin näyttää matkustaessa esim ratikan kortinlukijalle?
7557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä pitää aina, joka kerta, kun nousee bussiin tai ratikkaan. Edullisin kortti liikkuessa Tallinnassa

Äänestä

Jos et näyttänyt ja jäät kiinni tulee trahvia eli sakkoa 40e. Eli aina sisään mennessä aina viibuta kaardi validaatorile.

Äänestä
  • Neuvokaa tietävämmät miten toimia jos esim 2 matkustaa samalla kortilla.

    Onko niin, että nuolesta painetaan kaksi matkaa ja sitten hyväksytään? Vai onko niin, että kun kortin näyttää laitteelle niin se rekisteröi siinä yhden matkan ja nuolesta lisätään ainoastaan yksi matka?

    Olen käyttänyt korttia vaan yksin enkä tiedä miten toimia jos on useampi matkustaja.

    Kiitos vastauksesta ja hyvää juhannusta kaikille:)

    Äänestä

Ei luulis olevan kallis uhraus, jos hommaa oman kortin. Jos maksaa vuorokauden kortin, tuskin voi kaksi hlöä käyttää. Meillä viime vuonna hommattu kortti , ei tarvii ladata loman ajaksi kortti voimaan. Jos toinen teistä haluaa esim. palata majapaikkaan aikaisemmin, eikö olisi helpompaa ostaa omat kortit?

Äänestä
  • Kiitos vastauksestasi, vaikka et vastannutkaan kysymykseeni?

    Selvyyden vuoksi kerron, että minulla on kortti jossa on ladattuna rahaa enkä ole ostamassa vuorokauden korttia. Miksi pitäisi ostaa toinen kortti jos sillä ei ole käyttöä???

    Kysymys oli siitä miten kortin (yhden kortin) kanssa toimitaan kun matkustajia on enemmän kuin yksi.

    Äänestä

Ilmoita asiaton viesti näin toimien21.1.2013 10:17 0 Avaa Sulje
Yhdellä älykortilla voi ostaa samanaikaisesti 5 e-lippua. Kosketa ensin oranssia lukijaa älykortilla, käytä sitten nuolia valitaksesi tarvittava lippujen lukumäärä ja vahvistaa painamalla OK. Kosketa älykortilla jälleen oranssia lukijaa, jotta näet kuinka monta voimassa olevaa lippua kortillas
tällaisen löysin aikaisemmista viesteistä, kirjoita googleen hakusanaksi UHISKAART. Minusta oma kortti olisi paljon kätevämpää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkamies77 kirjoitti:

Jos tallinnan vihreään matkakorttiin lataa esimerkiksi 1 vrk matkustusaikaa,
pitääkö lippua jotenkin näyttää matkustaessa esim ratikan kortinlukijalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu