Mooi! Mun menkat on 3 viikkoo myöhäs ja ny on viikon verra sattunu sillon tällön mahaan ja selkään. Välil o tullu vihlovan tuntusiii kipui. Mistä voisi johtua?
mikä vaivaa?
auta muooo
575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oletko minkä ikäinen? Jos sun menkat ei tuu kuukauden aikana suosittelisin sitten lääkärillä käyntiä tai edes terveydenhoitajan luona käyntiä.
13 ja viimeksi oli ekat menkat
Ekat menkat ei ole aina säännölliset, mutta säännöllistyvät ajan myötä. Itselläni oli heti säännölliset menkat, ja taas äidilläni (kun hänellä oli ekat menkat) oli pari kiertoo poissa ja sitten ne säännöllistyivät.
Mitä kuukautissuojaa käytät/mitä merkkiä? Onko sulla runsas vuoto? Itselläni on tosi runsaat menkat ja sen takia mulla vähän tuntuu niinku "painetta" alavatsassa, jotta se veri pääsee ulos. Oletko kertonut äidillesi asiasta?
Jos on yhdet kuukautiset ollut, niin seuraavat kuukautiset eivät ole myöhässä, vaikka niitä joutuisi odottamaan puoli vuotta. Kuukautiskierto ei ala kuin taikaiskusta, eikä varsinkaan tule säännöllisenä. Erinäiset vatsa- ja selkäkivut voivat toki johtua kohdun supistelusta, jos ei muuta syytä kivuille ole. Aikanaan totut siihen, millaisia kuukautisia edeltäviä tuntemuksia sinulla on.
No ei välttämättä kaikilla. Se on myös yksilöllistä!