Heinäkuussa Thaimaahan

Olen käynyt Aasiassa n 15 kertaa eri maissa kierrellen. Aina talvikautena.
Nyt menemme naisytäväni kanssa heinäkuun puolessa välissä 2 viikoksi. Lento on Bangkokiin, jossa muutama päivä ja sitten Kuala Lumpur. Lisäksi pitäisi löytää suht. edullinen ja rauhallinen kohde Thaimaasta ottaen huomioon sadekauden. Olen tutkaillut sadetilastoja heinäkuulta. Valinta ei ole lainkaan helppo, vaikka kohteita on pilvin pimein.
Kaipaisin ehdotuksia.

5

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • unohda säätiedotus

      Etelässä sataa enemmän kuin keskempänä Thaimaata yleensä. Sadekausi ei Thaimaassa kuitenkaan ole sellainen kuin useimmiten luullaan.

      Se sade, jos sitä edes tulee, tulee useimmiten auringonlaskun aikoihin kertarysäyksenä ja se on niin lämmintä se sadevesi ettei sekään paljoa haittaa jos joutuu sateeseen.

      Olin toissavuoden kesä-elokuun Pattayalla ja satoi noin kerran viikossa muutaman tunnin ja niistäkin muutamasta kerrasta pari kertaa öisin. Muuten täysi aurinko.

      Säätiedotukset näyttää miltei aina sadetta Thaimaahan vaikka kyse olisi pikku kuurosta jossakin päin lähistöllä. Ilmankosteus kun on usein niin huikea että se sateen uhka on usein olemassa mutta sitten sitä sadetta ei kuitenkaan tule.

      Olen oppinut yhden asian. Sen että olen lakannut kokonaan katsomasta säätietoja Thaimaasta koska ne on täyttä skeidaa sateiden osalta. Lämpötilat ne kyllä kertoo suht oikein.

      • Se on juuri näin !

        Silloin ja jos tulee sade=känni vähän aikaisemmin (Baarissa on paha pitää
        sadetta ilman juomaa) noin 1 - 2 tuntia.


      • juuri näin!
        tapsa2012 kirjoitti:

        Se on juuri näin !

        Silloin ja jos tulee sade=känni vähän aikaisemmin (Baarissa on paha pitää
        sadetta ilman juomaa) noin 1 - 2 tuntia.

        Hyvin tiivistetty Tapsa! 8)


    • parga

      Etelään en menisi. Olen ollut kesäkuussa Samuilla ja Sametilla. Ei valittamista!

    • been there

      Tuo 'sadekaudella Thaimaahan' mietiskely on vähän kuin ulkomaalainen turisti arvailisi kannattaako talvella tulla Suomeen kun täällä sataa lunta ?

      Paradoksaalista , että Thaimaassa ilman lämpötila on sadekaudella jopa korkeampi kuin 'kylmään' aikaan joulu-tammikuussa. Silloinhan päivälämpö liikkuu 30-32 asteessa , mutta nyt maassa on paikoin yli 35 ja yölläkin usein alimmillaan 28 C

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2628
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1668
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1600
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1461
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1222
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1005
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      969
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      859
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe