Netissä on paljon juttuja Itävallan toimivasta ja edullisesta julkisesta liikenteestä. Katselin kuitenkin hintoja ÖBB:n sivuilta ja edullinen ei ehkä ollut se ensimmäinen mieleen tullut sana... Ymmärsinkö nyt jotain väärin vain maksaako matkat normaalisti 20-50 euroa/ suunta? Postbus-sivultakin päädyin samalle ÖBB:n sivulle, joten bussitkin samaa konsernia? Linja-autojen hinnat vähän kohtuullisemmat.
Onko lomakohteista päiväretkiä lähikohteisiin ja tulisiko matkat niillä edullisemmiksi?
junien ja bussien hinnat
4
268
Vastaukset
- tyllei82
Junat eivät tosiaan ole mitään halpoja, vaan pesevät hinnassa(kalleudessa siis) mennen tullen esim esim VR:n hinnat.
Julkinen liikenne muutenkin Itävallassa on huomattavasti Suomea kalliimpaa(poislukien Wien sisäiset matkat).
Kalleus johtuu ennenkaikkea erittäin kalliista rakentamisesta(tunnelit!)
Paikalliset paljon matkustavat ostavat junaan ns. Vorteilscardin(hinta 100e/vuosi), tällä saa kaikkeen 50% alennuksen. - Mädchen
Poikaystävä (itävaltalainen) ainakin katseli juuri lentojaan varten Innsbruckista Muncheniin julkisia, juna oli jtn vajaa 40€ ja bussi reilut 10€.
Fernbusilla (http://meinfernbus.de/) pääsee pitkiäkin matkoja halvalla (myös Saksa), esim. Innsbruckista Stuttgartiin olisi ollut jtn 30€ luokkaa (nyt kurkkasin samaa niin n.20€), toki matka kestää sitten pisempään.
Poikaystävän mukaan myös varausajankohta vaikuttaa lippujen hintaan.- Mädchen
Anteeksi, poikaystäväni saksalainen Itävallassa. xD
- Parempaa tietoa
Itse ainakin käytettiin (perheenä) tällaista lippua hyväksi:
http://www.oebb.at/en/Tickets/Groups/Einfach-Raus-Ticket/index.jsp
, tuli halvaksi mm. matka Zell Am Seestä Salzburgiin ja takaisin päiväreissuna.
Paikallisbussit/Postbus taas kuuluvat usein näihin alueen turistikortteihin/hissikortteihin mukaan, joten niilläkin voi lyhyempiä reissuja tehdä. Alueesta riippuen kortin saa joko majoittuessaan jossain alueen majapaikoista, tai ostamalla kohtuuhintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771612Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031611Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869