junien ja bussien hinnat

h'mmentynyt

Netissä on paljon juttuja Itävallan toimivasta ja edullisesta julkisesta liikenteestä. Katselin kuitenkin hintoja ÖBB:n sivuilta ja edullinen ei ehkä ollut se ensimmäinen mieleen tullut sana... Ymmärsinkö nyt jotain väärin vain maksaako matkat normaalisti 20-50 euroa/ suunta? Postbus-sivultakin päädyin samalle ÖBB:n sivulle, joten bussitkin samaa konsernia? Linja-autojen hinnat vähän kohtuullisemmat.

Onko lomakohteista päiväretkiä lähikohteisiin ja tulisiko matkat niillä edullisemmiksi?

4

299

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyllei82

      Junat eivät tosiaan ole mitään halpoja, vaan pesevät hinnassa(kalleudessa siis) mennen tullen esim esim VR:n hinnat.
      Julkinen liikenne muutenkin Itävallassa on huomattavasti Suomea kalliimpaa(poislukien Wien sisäiset matkat).

      Kalleus johtuu ennenkaikkea erittäin kalliista rakentamisesta(tunnelit!)

      Paikalliset paljon matkustavat ostavat junaan ns. Vorteilscardin(hinta 100e/vuosi), tällä saa kaikkeen 50% alennuksen.

    • Mädchen

      Poikaystävä (itävaltalainen) ainakin katseli juuri lentojaan varten Innsbruckista Muncheniin julkisia, juna oli jtn vajaa 40€ ja bussi reilut 10€.

      Fernbusilla (http://meinfernbus.de/) pääsee pitkiäkin matkoja halvalla (myös Saksa), esim. Innsbruckista Stuttgartiin olisi ollut jtn 30€ luokkaa (nyt kurkkasin samaa niin n.20€), toki matka kestää sitten pisempään.

      Poikaystävän mukaan myös varausajankohta vaikuttaa lippujen hintaan.

      • Mädchen

        Anteeksi, poikaystäväni saksalainen Itävallassa. xD


    • Parempaa tietoa

      Itse ainakin käytettiin (perheenä) tällaista lippua hyväksi:

      http://www.oebb.at/en/Tickets/Groups/Einfach-Raus-Ticket/index.jsp

      , tuli halvaksi mm. matka Zell Am Seestä Salzburgiin ja takaisin päiväreissuna.

      Paikallisbussit/Postbus taas kuuluvat usein näihin alueen turistikortteihin/hissikortteihin mukaan, joten niilläkin voi lyhyempiä reissuja tehdä. Alueesta riippuen kortin saa joko majoittuessaan jossain alueen majapaikoista, tai ostamalla kohtuuhintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      136
      1937
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      887
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      178
      883
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      820
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      37
      808
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      742
    7. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      701
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      278
      690
    9. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      46
      683
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      632
    Aihe