Kaksikielisyyden kustannukset !

Suomalainen demokratia: kouluja ja terveyskeskuksia lakkautetaan samalla, kun keinotekoisen kaksikielisyyden ylläpitämiseen laitetaan satoja miljoonia euroja.

Suomen EU:hun maksamat netto-osuudet ovat vuosina 2007 - 2013 397 milj. euroa vuodessa. Kuinka esimerkiksi tämä pystytään kattamaan, kun Suomen terveydenhoidosta eikä koulutusjärjerjestelmästä pystytä enää tinkimään? Ainoa kohde, josta Suomessa ei ole vielä milloinkaan tingitty, on Suomen keinotekoinen kaksikielisyys

. Suomessa ylläpidetään kaikilla aloilla kaksoishallintojärjestelmää 5 %:n kielivähemmistön vuoksi.

Kun Ruotsi ja Ahvenanmaa ovat selvittäeet sitä, miksi suomenkielistä koulua, yliopistoa, hoitolaitosta jne. on mahdotonta perustaa, syyksi on esitetty laskelmat, jotka osoittavat, että suomenkieliset palvelut tulisivat maksamaan niin paljon, että yhteiskuntajärjestelmä ei pystyisi niitä kantamaan. Sen sijaan Suomessa ei ole virallisesti edes laskettu, kuinka paljon kaksikielisyys maksaa.

Sosiaali- ja koulutuspalveluiden lisäksi esimerkiksi YLEssä ruotsinkielinen toiminta saa noin 17 % koko YLE:n budjetista. Kuitenkin ruotsinkieliset katsovat esimerkiksi Pohjanmaalla omilla antenneillaan ja Uudellamaalla kaapelista Ruotsin TV:n lähetyksiä. Uusi YLE:n pääjohtaja kertoi astuesssaan virkaansa 2005, että YLE joutuu tekemään budjettiinsa leikkauksia, jotta talous saadaan tasapainoon.
29200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Näin niitä kustannuksia ruotsinkielestä tulee esimerkiksi, eräässä kaupungissa.

Ruotsinkielisen koulun suuret tuet selittyvät sillä, että kaupungin on lakisääteisesti järjestettävä opetus myös ruotsinkielisille, eräästä kaupungista, kun käytetty summa jaetaan oppilaiden kesken, kristillisen koulun oppilaaseen satsataan tänä vuonna toiminta-avustuksella 74 eurolla, steiner-oppilaaseen 166,7 eurolla, ja ruotsiksi opiskelevaan 610,3 eurolla.

Äänestä

Miksi Kokkolassa maksetaan kielilisää, mehän maksamme ruotsinkielisten oppilaitten opetuskustannuksistakin enemmän kuin suomenkielisten oppilaitten?

Esimerkki:
Perusopetus ruotsinkielisyyskorotus.
perushinta x 0,12 x kunnan ruotsinkielisten 6-15 vuotiaiden määrä jaettuna kunnan 6-15 vuotiaiden määrällä.

Äänestä

Kukaan ei ole pystynyt esittämään ruotsinkielen asemalle maassamme yhteiskunnan kannalta järkevää perustetta.

Onkin siis aika että ruotsinkieli saatetaan kansan tahdon mukaisesti ja demokratiaa kunnioittaen sille maassamme kuuluvaan asemaan, vähemmistökieleksi vähemmistökielten joukkoon

Äänestä

Suomen heikon taloustilanteen ja kestävyysvajeen vuoksi suomessa tutkitaan toimenpiteitä joilla parannetaan suomen taloutta ja kilpailukykyä.

Suomen viralliseksi kieleksi tulee suomi, maahanmuuttajille ja muille vähemmistökielisille taataan kolmen vuoden jakso tukiopetusta suomenkielellä.

Säästöjä tulee esim. virastoista jossa asiat hoidetaan tulevaisuudessa aina suomenkielellä, julkisen alan kestävyysvaje pienenee ja tehokkuus nousee, kun resurssit voidaan ohjata niihin palvelutehtäviin mihinkä ne alunperin on tarkoitettu.

Suomesta tulee huippuosaajien maa, jossa monikielisyys tulee lisääntymään keskitetysti maailmanlaajuisesti suuriin kansainvälisiin kieliin joista suomessa on ollut pulaa kymmeniä vuosia.

Äänestä

Taas vähälyiset ummikkosuomalaiset purkaa tuntojaan, on kyllä huvittavaa tekstiä.

Äänestä
  • Persut on kyllä huvittavaa ja säälittävää porukkaa!

    Äänestä

  • Tiedätkö typerys, että pappila on jälkeenjääneitten opinahjo, jossa tolloille opetetaan suomenkieltä.
    Typeryyteesi löytyy itsestäsi mikä on ummikkosuomenkielinen?

    Älä esitä viisasta jos ymmärryksesi on alle viisasten kiven sammaleessa.

    Äänestä

Lopettakaa tuo mollaaminen ruotsinkielistä. Ja puuttukaa ennemmin siihen kun ulkomailta tullaan ilmaiseksi tänne opiskelemaan ja sitten lähdetään pois omaan maahan, sekä ulkomaille maksettavat lapsilisät, perhe Virossa, isä Suomessa töissä,palkat menee Viroon,kyllä kreikan tuet ym ,tuet, työttömien , japakolaisten ilmanen elämä, siinä teille esimerkkejä tuhlailusta, ruotsinkieli kuuluu Suomeen, siitä jopa tykätään, mutta ne ei pidä ääntä ,samaten kun joku vastustaja,

Äänestä

On Suomessa ruotsinkielen lisäksi toinenkin asia jonka kustannuksista ei tingitä. Se on uskonnonopetus kouluissa. Kun uskonnonopetus siirretään sinne mihin se kuuluu, uskonryhmien itsensä suoritettavaksi ja maksettavaksi, syntyy valtiolle ja kunnille miljardien säästöt.

Äänestä

Perustelen tähän omaa näkemystäni siitä, mitä Suomen kaksikielisyyden kustannukset voisivat käytännössä olla. Nyt puhutaan siis käytännöllisestä ja rehellisestä laskuharjoituksesta, joten voimme suoraan unohtaa joidenkin nettikirjoittajien omiin laskuihinsa mukaan tuomat "menetettyjen mahdollisuuksien" kustannukset pakkoruotsista sekä erilaiset henkiset kärsimykset ja menetetyn ajan kustannukset aiheutuen ruotsinkielisten tekstien ja kuulutusten lukemisesta tai kuuntelemisesta.

Näissä laskuissa yleeensä pyritään jotain ammattimiehen tuntipalkkaa hyväksikäyttäen laskemaan mielikuvituksellisia "kustannuksia" oppivelvollisille ruotsintunneista ja koko Suomen kansalle henkisistä kärsimyksistä.

Omassa laskuharjoituksessani ei huomioida pakkokotimaisen osalta erilaisia kiinteitä kustannuksia kuten koulukiinteistöjä, rehtorien palkkoja tai kouluruokailuja. Opetuksen osalta on käytetty yleislisää 35% palkkakustannuksista niin valtion kuin kuntienkin osalta.

Yleislisä sisältää mm. erilaiset virkamiesten ja opettajien täydennyskoulutus- ja toimistokulut. Myös kääntäjien osalta köytetään samaista 35% yleisosuutta palkkakustannuksista. Koulutuksen kiinteistä kuluista ei valtiolle oppimateriaalia lukuunottamatta kertyisi mahdollisen kaksikielisyydestä luopumisen yhteydessä säästöä senttiäkään

. Laskuharjoituksessa pysyttäydytään vain ja ainoastaan valtion ja kuntien julkisissa kustannuksissa, joiden perustana on valtion ja kuntien budjetit ja niiden menomomentit. Näiden lisäksi lasken YLE:n ruotsinkieliset kustannukset, kielisät ja niin edelleen.........

Äänestä
  • Eiköhän tuokin voisi sanoa lyhyemmin,eikä noin pitkästi jankuttanut, en ainakaan jaksanut kokonaan lukea, kyllä se kuuluu olla kaksikieltä ,muissa valtioissa nauretaan näille ruotsin vastustajille kun kyse on vain kahdesta kielestä.sehän on rikkaus hallita kieliä ja helpompi oppia uusia muita kieliä.lukekaa kruunun kirjoitus siinä on asiaa,

    Äänestä

  • Kruunu2 kirjoitti:

    Eiköhän tuokin voisi sanoa lyhyemmin,eikä noin pitkästi jankuttanut, en ainakaan jaksanut kokonaan lukea, kyllä se kuuluu olla kaksikieltä ,muissa valtioissa nauretaan näille ruotsin vastustajille kun kyse on vain kahdesta kielestä.sehän on rikkaus hallita kieliä ja helpompi oppia uusia muita kieliä.lukekaa kruunun kirjoitus siinä on asiaa,

    Todellakin kun osaa suomea ja sen jälkeen oppii espanjaa ja sen jälkeen vaikka kiinaa, on rikkaus hallita useita eri kieliä, mutta mistä tulee se ruotsinkielen rikkaus?

    Ruotsinkieli ei millään lailla liity suomeen se on tuontitavaraa joka on vain kustannustekijä suomalaisille.

    Maailmassa todella nauretaan, kun suomi on virallisesti kaksikielinen maa vaikka kaikki suomessa syntyneet osaavat suomea.

    Äänestä

  • tolloballerina kirjoitti:

    Todellakin kun osaa suomea ja sen jälkeen oppii espanjaa ja sen jälkeen vaikka kiinaa, on rikkaus hallita useita eri kieliä, mutta mistä tulee se ruotsinkielen rikkaus?

    Ruotsinkieli ei millään lailla liity suomeen se on tuontitavaraa joka on vain kustannustekijä suomalaisille.

    Maailmassa todella nauretaan, kun suomi on virallisesti kaksikielinen maa vaikka kaikki suomessa syntyneet osaavat suomea.

    Älä nyt tollo Persu jaksa jauhaa samaa levyä.Teidät saisi säästösyistä karkoittaa Suomesta.Suomenruotsalaiset ovat yritteliästä porukkaa toisin kuin te Persut.

    Äänestä

  • tolloballerina kirjoitti:

    Todellakin kun osaa suomea ja sen jälkeen oppii espanjaa ja sen jälkeen vaikka kiinaa, on rikkaus hallita useita eri kieliä, mutta mistä tulee se ruotsinkielen rikkaus?

    Ruotsinkieli ei millään lailla liity suomeen se on tuontitavaraa joka on vain kustannustekijä suomalaisille.

    Maailmassa todella nauretaan, kun suomi on virallisesti kaksikielinen maa vaikka kaikki suomessa syntyneet osaavat suomea.

    Maailmalla tosiaan nauretaan tyhmille ummikkosuomalaisille, kuten sinulle.

    Äänestä

  • Missä ne laskuharjoittelun tulokset ovat, laita joko suomeksi tai ruotsiksi, koska numeroita ymmärtää kaikki jotka osaavat laskea.

    Sinulla taitaa olla L:än kielipää ja I:n matikkapää.

    Äänestä

Työryhmä on tutkinut, että ruotsinkiliset kunnat voivat halutessaan järjestää ruotsinkielen opetusta samoilla kustannustekijöille kuin on suomenkielisillä kunnilla, eli tarkoittaa, että ruotsinkielelle ei lisä avustuksia.
Tälläkin palstalla aikoinaan Kokkolan ruotsinkielisen koulun opettaja valitti, että kun suomenkilinen koulu saa sitä sun tätä niin heidänkin pitäisi saada.
Mutta kun totuus lyötiin pöytiin rahassa, niin lopputulos oli, että rahaa kulutettiin johonkin tyhjänpäiväisiin sveskasprata menoihin, eli oppilasta kohden menot olivat suuremmat kuin suomenkielisessä koulussa.

Äänestä

maksaa ruotsinkielestä aiheutuvat kulut itse.Ovathan he varakkaita.

Äänestä
  • Myöskin he maksavat SossuPersujen löhöämiset.

    Äänestä

Englannin asema työelämän ykköskielenä on ja pysyy. Sen sijaan ruotsin merkitys on vähentynyt. Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) mielestä toisen kotimaisen kielen pakollisuudesta voisi luopua ja lisätä opiskelijoiden valintamahdollisuuksia.

EK:n tuoreen henkilöstö- ja koulutusselvityksen mukaan 88 prosenttia vastanneista painotti englannin taitoa rekrytointitilanteissa. Ruotsia piti tärkeänä joka toinen vastanneista. Vielä viisi vuotta sitten hyvää ruotsin osaamista edellytti 65 prosenttia yrityksistä.

Venäjän merkitys kasvaa. Etenkin rakennusala painottaa venäjän osaamista. Venäjää rekrytointitilanteissa painotti kolmannes vastanneista. Venäjä on jopa ohittanut saksan.

EK:n mielestä toisen kotimaisen kielen pakollisuus ei ole enää kannatettavaa. Sen sijaan valintamahdollisuuksia pitää lisätä, sillä uhkana EK:n mukaan on yksipuolistuva kielten tarjonta kouluissa ja lukioissa.

Äänestä

Ollaan kaikki Suomalaisia, mutta kielilaki tekee kuilun väliin. Opiskelupaikat ja virkamies työpaikat ovat suomenruotsalaisille kuin tilaus suomessa. Veronmaksajat maksaa tämän kalliin kielilain tuomat kustannukset. Ahvenanmaa on kallis ongelma meille veronmaksajille....

Äänestä

Varmaan kaikki me hyväksymme ruotsinkielen siellä missä ruotsinkielisiä on tarpeeksi palvelemaan toisiaan, muualla suomessa tulee käyttää suomen yleisintä alkuperäistä suomenalueella kehittynyttä kansalliskieltä eli SUOMEA.

Valheitten levittäminen ei edistä yhteistoimintaa, ruotsinkieli on tullut aikojen kuluessa ruotsista eli se ei täytä kansalliskielen perusteita, kuten suomi ja saame, jotka ovat suomenalueella kehittyneet nykyiseen muotoonsa.
Ruotsinkielellä ei myöskään sivistys lisäänny sen huomaa tälläkin palstalla.
Ihmisille on rikkautta osata monia asioita, ruotsinkieli on siinä maaperässä ainoastaan yksi rikkakasvi muitten tuontiroskien joukossa.

Äänestä
  • Kyllähän Persujen sivistymättömyyden aistii hyvin.Ei ihme että 67% suomalaisista vihaa heitä.

    Äänestä

PerusSuomalaisten vika.Kyllä teitä elätettäviä vasenkätisiä vihaa suurin osa suomalaisista.Siittä saatte syyttä itteänne.

Äänestä

Kyllä se on niin että kaltaisesi sossun tuilla elävät luuserit tulee kalliiksi elättää.

Äänestä
  • Persut on katkeria räksyttäjiä.

    Äänestä

Ns.Ruotsinkielisten PITÄÄ uudella lailla OPETELLA myös suomea,jos täällä ikänsä asunut!Melkonen tollo pitää nuorenkin ihmisen olla ,ettei väkisinkin suomea OPI!
NOKKA ALAS ja suomenkielen kurssille!

Äänestä
  • sehän olis pakkosuomea! ei ikinä

    Äänestä

Ja yhtä lailla tollo on jos ei opi ruotsia, hopi hopi opiskelemaan TOLLO!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vääryys kirjoitti:

Suomalainen demokratia: kouluja ja terveyskeskuksia lakkautetaan samalla, kun keinotekoisen kaksikielisyyden ylläpitämiseen laitetaan satoja miljoonia euroja.

Suomen EU:hun maksamat netto-osuudet ovat vuosina 2007 - 2013 397 milj. euroa vuodessa. Kuinka esimerkiksi tämä pystytään kattamaan, kun Suomen terveydenhoidosta eikä koulutusjärjerjestelmästä pystytä enää tinkimään? Ainoa kohde, josta Suomessa ei ole vielä milloinkaan tingitty, on Suomen keinotekoinen kaksikielisyys

. Suomessa ylläpidetään kaikilla aloilla kaksoishallintojärjestelmää 5 %:n kielivähemmistön vuoksi.

Kun Ruotsi ja Ahvenanmaa ovat selvittäeet sitä, miksi suomenkielistä koulua, yliopistoa, hoitolaitosta jne. on mahdotonta perustaa, syyksi on esitetty laskelmat, jotka osoittavat, että suomenkieliset palvelut tulisivat maksamaan niin paljon, että yhteiskuntajärjestelmä ei pystyisi niitä kantamaan. Sen sijaan Suomessa ei ole virallisesti edes laskettu, kuinka paljon kaksikielisyys maksaa.

Sosiaali- ja koulutuspalveluiden lisäksi esimerkiksi YLEssä ruotsinkielinen toiminta saa noin 17 % koko YLE:n budjetista. Kuitenkin ruotsinkieliset katsovat esimerkiksi Pohjanmaalla omilla antenneillaan ja Uudellamaalla kaapelista Ruotsin TV:n lähetyksiä. Uusi YLE:n pääjohtaja kertoi astuesssaan virkaansa 2005, että YLE joutuu tekemään budjettiinsa leikkauksia, jotta talous saadaan tasapainoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu