http://yle.fi/uutiset/pirate_bayn_perustaja_pidatettiin_ruotsissa/7272143
Taas saatiin yksi Windows-rikollinen telkien taakse. Tuomio on vaan valitettavan lyhyt, 5-10 vuotta olisi oikea tuomio tuollaiselle halveksittavalle rikolliselle. Ei auttanut pakoilu taaskaan vaan rikoksistaan joutuu maksamaan, koska Windows-kriminaalit oppivat tuon.
Taas saatiin yksi Windows-rikollinen telkien taakse. Tuomio on vaan valitettavan lyhyt, 5-10 vuotta olisi oikea tuomio tuollaiselle halveksittavalle rikolliselle. Ei auttanut pakoilu taaskaan vaan rikoksistaan joutuu maksamaan, koska Windows-kriminaalit oppivat tuon.
Vastaukset 16
Vanhimmat
PirateBayn lainrikkojat on ubutubuttajia eikä mitään Windowsin käyttäjiä !
Koitappa pitää asia linkin mukaisena peräkammarin homopoika !
Löytyykö PirateBaysta linux-ohjelmia ? Eipä löydy vaan nimenomaan Windows-ohjelmia. Vain Windows-kriminaalit harrastavat piratismia, linux-käyttäjien ei tarvitse alentua sellaiseen.
Eiköhän suurin osa waretetusta tavarasta ole elokuvia, TV sarjoja ja musiikkia. Eihän kukaan täysjärkinen wareta ja asentele mitään viruskokoelmia jollaisia ware ohjelmat aina ovat.
Aivan. Minä waretan, mutta vain musiikkia ja leffoja. Ohjelmat ostan, niiden hankkiminen muilla keinoin on liian riskaabelia.
Ihan satavarmana linuks-hihhulit warettavat musaa. leffoja ja sarjoja ihan siinä missä muutkin, jos eivät jopa enemmän.
Itse asiassa emme wareta. Katsos kun on olemassa ihan laillisiakin elokuvasivustoja ja musiikkia jakavia sivuja, joiden toiminta pyörii mainostuloilla, täysin lain mukaisella tavalla. Miksi pitäisi warettaa kun laillisia lähteitä on olemassa ilmaisenakin enemmän kuin tarpeeksi nykyisin?
Tässä heti elokuvapalveluita, joiden kautta voit katsoa täysin laillisesti mainoskustanteisesti elokuvia niin paljon kuin jaksat:
http://bestfreestreaming.blogspot.fi/2013/09/best-sites-watch-free-movies-online.html
tv-sarjat ilmaiseksi täällä:
http://watchseries.lt/
Huomaa, että nuo sivustot ovat laillisia, ei mitään laitonta kamaa.
Nimenomaan winbaskan käyttäjät ovat warettajia. Kolme eniten waretettua softaa on w7, ms-ohviisi ja photari. Linux käyttäjillä ei ole tarvetta näiden matopesien käyttöön sillä linuxissa löytyy lailliset ohjelmat niiden tilalle,
Gimp on täysin ilmainen laillisesti ja fotaria parempi monin tavoin, etenkin valokuvauksen aktiiviharrastajille. Lisäksi kannattaa olla asennettuna F-spot ja shotwell. F-spot kuvien hallintaan ja shotwell nopeisiin pikkukorjauksiin.
Office-pakettina luonnollisesti Ubuntun mukana tuleva LibreOffice ihan ilmaiseksi ja tietenkin käyttöjärjestelmä itsessään täysin ilmaiseksi, eli Ubuntu.
Ei mitään tarvetta warettaa eikä maksaa ohjelmistoista laillisesti lisenssimaksuja rehellisten ihmisten tavoin. Linux-maailmassa otetaan ilmaiseksi, laillisesti.
Miksi pitäisi warerttaa leffoja tai tv-sarjoja? Ilmaiset elokuvat mm. osoitteessa
http://watchseries.lt/
tv sarjat ilmaiseksi täällä:
http://watchseries.lt/
Ihan laillisesti ja mainoskustanteisesti, ei tarvitse warettaa.
Youtube on musiikkia täynnä, sitäkään ei tarvitse siis warerttaa, kun laiton musiikki on muutenkin jaossa youtubessa.
se elokuvien osoite vielä:
http://megashare.sh/
Youtubessa on läjäpäin huonolaatuista musiikkia. Vähintään kahteen kertaan pakattua ja usein huono bitrate.
RuTrackerista saa FLAC-formaatissa ihan kivan määrän matskua kuka tahansa.
You tuben musiikin laadulla ei ole mitään väliä, pointti on se, että se on ilmaiseksi kuunneltavissa ja tarpeeksi hyvälaatuista, että normaali kuuntelija ei erota vikoja äänenlaadussa. Joku hifistelijä voi kitistä jostain pakkauksesta ja bitratesta, jotka te alan harrastajat voitte minun puolestani tunkea persereikäänne poikittain, ei kiinnosta.
En suostu maksamaan musiikista, juoten youtube on loistava musiikkilähde. En ole koskaan ostanut ainuttakaan cd-levyä tai dvd-levyä kaupasta enkä osta jatkossakaan.
Youtubesta puuttuu aika monta levyä, mitä haluaisin kuunnella. Joiltain niistä ei löydy yhtä ainoaa biisiä, joiltain pari hassua. Surkeaa palvelua.
"normaali kuuntelija ei erota vikoja äänenlaadussa."
Oletko jo tuhonnut kuulosi, vai käytätkö SER-lavalta dyykattuja 5€ kuulokkeita?
"En suostu maksamaan musiikista, juoten youtube on loistava musiikkilähde."
Ei minäkään, siksi suosin torrentteja. Saa nääs ilmaiseksi LAATUA.
Jos haluaa vaikkapa pelata jotain muuta kuin Valven pelejä, on windows-tubutin pakollinen. Minun mielestäni mikkiksen riisto on rikollista mutta valtio vain auttaa sitä. Kun saan helpommin ilmaiseksi niin tietenkin lataan... Mutta voithan myös maksaa upporikkaille lisää.
Vain linuks on tubutin. Windows on tietokoneen käyttöjärjestelmä!
Eikä ole, windows on kallis virusimuri ja NSA:n takaportti. Linux on käyttöjärjestelmä, vieläpä turvallinen sellainen kun viranomainen ei voi valvoa Linuxia ja sen käyttäjiä mitenkään.
Fobballe terveiset: haista sinäkin nettikyylä pitkä paska ja suksi vittuun!
Ja taas putoili ************************ tähtiä taivahalta ja se osoittaa tyypillistä linuks hihhulin tyyliä mainostaa tyhmyyttään !