Jalka poikki

Meillä on kääpiövillakoira jonka jalka meni poikki kun se jäi auton alle. Ensin se yritettiin jotenkin porata yhteen, mutta ei pysyny. Nyt se koko jalka jotenki lastotettiin siitä luusta. Itse en asu kotona joten tilanne jokseenkin epäselvä mutta halusisin tietää että käveleekö se vielä joskus ihan normaalisti, paraneeko siis kokonaan? Onko mitään riskejä tai muita??
5766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Oma koira ei ole loukkaantunut, mutta koiran jalka on niin rustoinen, että varmaan se paranee. Perheemme kissan jalat katkesivat tosi pahasti leikkuupuimurin ajettua kissan yli. Kissa oli raahautunut 2 viikkoa kotiin ja silti ihan matoisista kappaleista saatiin muokattua kissulle käypäset jalat. Kisu eli monta vuotta.
Olen monta kertaa ajatelut, että villkiksen jalat ovat tosi hentoisen, jos tulee tapaturma. Voisitko kertoa miten paraneminen edistyy. Onne sinulle ja koirulle.

Äänestä
  • Aika uskomatonta että ne kissan jalat saatiin vielä toimiviksi.. ja on muuten aika sitkee kisuli sulla=) Villakoiran jalat ovat todellakin hyvin heikot ja ohuet, toiselle villiksellemme ei onneksi ole käynyt muuta kun vanhuuteen liittyvät ongelmat kuten sokeutuminen. Ja itseasiassa ei se ees jääny autona alle, se vaan oikestaan juos autoo päin mikä oli jo melkein pysähtynyt, että ei ees iso kolaus ollu. Mutta juu kyllä kertoilen sitten kun saan parempaa informaatiota koiran kunnosta, mutta tällä hetkellä leikkauksesta ei ole paljon aikaa joten menee varmaan jonkin verran että tietää miten on sujunu. Toivon vaan niin paljon että se vois vielä loppuikänsä kävellä normaalisti...

    Äänestä

Toivottavasti koira voijo paremmin. Minkäikäisenä villikselle tuli silmäongelmia?Liittyykö se jotenkin rotuun?.
Kyllä nämä pitkälle jalostetut ovat aika herkkiä otuksia, varsinkin tuo villakoiran maha.

Äänestä
  • Toinen koiramme on siis jo 12v, ensin toinen silmä rupes turpoomaa ja muuttumaan harmaaks. Todettiin se silmä sitten eläinlääkärissä sokeaksi. Nyt on alkanut toinenkin silmä sokeutumaan. Tämä ensimmäinen silmä alkoi oireilemaan joskus pari vuotta sitten.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Toinen koiramme on siis jo 12v, ensin toinen silmä rupes turpoomaa ja muuttumaan harmaaks. Todettiin se silmä sitten eläinlääkärissä sokeaksi. Nyt on alkanut toinenkin silmä sokeutumaan. Tämä ensimmäinen silmä alkoi oireilemaan joskus pari vuotta sitten.

    Toivottavasti koirasi paranee! Meilläkin on melkein seitsemän vuotias keskikokoinen villis,muttei sille ole onneksi mitään vakavaa sattunut ainakaan vielä.
    Kiva tietää,että täälläkin on villakoirien omistajia,niitä kun ei meinaa löytää oikein mistään..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.... kirjoitti:

Meillä on kääpiövillakoira jonka jalka meni poikki kun se jäi auton alle. Ensin se yritettiin jotenkin porata yhteen, mutta ei pysyny. Nyt se koko jalka jotenki lastotettiin siitä luusta. Itse en asu kotona joten tilanne jokseenkin epäselvä mutta halusisin tietää että käveleekö se vielä joskus ihan normaalisti, paraneeko siis kokonaan? Onko mitään riskejä tai muita??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu