Apua kaipailen

chiao

Hei.
Eli minulle tuli kodinvaihtajana juuri 1v. täyttänyt saku narttu.
Kotona ei ongelmia, ottaa kontaktia, kysyy katseella lupaa, namien kanssa ja ilman niitä oppii uutta ja on motivoitunut oppimaan.

Ulkona taasen kulkee peläten isoja kiviäkin, haukahtelee ja rähjää ihan kunnolla miehet ja koirat. Karvat pystyssä kokoajan. Ei ota mitään kontaktia ulkona, ei kuuntele mitään ja edes namit ei kelpaa.
Olen kääntänyt poispäin ja komentanut hiljenemään mutta koira riuhtoo ja murisee. Kuonopanta ei auta tilannetta.

Edelliskodissa kuulemma käyttäytynyt samoin ja syynä ehkä pentuna huono kohtaaminen koirasuden kanssa?

3

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkuhiljaatottuu

      Ikävä kokemus sattaa jättää pitkäaikaisen trauman.
      Mutta uskoisin että kun kuljettelet sitä paljon,monenlaisissa paikoissa ja hankit jonkin koirakaverin sille,
      jotta koira sais positiivisia kokemuksia lajitovereistaan,EHKÄ se ajan kanssa
      alkaa pelittään ja epävarmuus vähenee. Mutta töitä sen kanssa joutuu tekemään!
      Paljon kärsivällisyyttä sen kanssa,jos tietäisin teidät,olisin rauhallisen leikatun urokseni kanssa vapaehtoinen reenikaveri.
      Nämä tällaiset tapaukset on haastavia juttuja.
      Jonkun kanssa yhdessä totuttelemaan,onnea matkaan.

    • Älä nyt vaan ala hokemaan "sille ehkä kerran joskus pikkupentuna kävi jotain", niin pikkuhiljaa sitten puolivahingossa vahvistat sitä ei toivottua käytöstä; näitäkin on nähty, sitten koiran ollessa about 7 vuotta edelleen hoetaan tuota mantraa edelleen, aivan lyödään yli kaikki inhimillistäminen, ja unohdettiin että asian olisi voinut jo miljoona kertaa siedättää tai harjoitella pois. Tai yksinkertaisesti vain kielletään joku asia johdonmukaisesti ja ehdottomasti.

      On itelläkin ollut kovia kokenut kodinvaihtaja: Kärsivällisyydellä, johdonmukaisuudella, toistolla huonot kokemukset, kouluttamattomuus yms jäävät joku päivä taakse, älä siis kaivele sitä menneisyyttä suotta.

    • kotona tollanen

      Vaatii aikaa ja kärsivällisyyttä, ja ehdotonta johdonmukaisuutta ja sinuna menisin nyt jonnekkin mistä saa apua. Mutta näin se menee: Valitse kiitossana/käytä naksutinta. Harjottele kotona turvallisessa ympäristössä, sana-herkku, naksutin-herkku. Niin,että tajuaa yhteyden sanan ja herkun välillä. Aina sanan kuullessaan saa herkun ja aluksi todellakin AINA!!! Koiran kanssa nälkäisenä ulos, positiivinen vahvistus (eli kiitossana ja heti herkku) aina asiasta mihin reagoi, vaikka hillusi. Aluksi, älä vaadi kontaktia, vaan työnnät suuhun pienen palan jotain superherkkua (kanaa, lihaa, ei perusnamia-vaan jotain taivaallisen hyvää), kun saa herkkun sanot kiitossanan (aina sama sana, tai naksutin) Yhdistää sanan ja herkun. Pidä välimatka tähän asiaan mihin reagoi pitkänä, ja koita kiertää/välttää lähikontaktia pelottaviin asioihin. Tästä se alkaa, koiran kuntoutus tulee kestämään sen loppuelämän, vähintään 5-6 vuotta. Tuloksia todella ahkeralla harjoittelulla pian mutta jos lopetat harjoittelun tulee takapakki varmasti. Joka lenkille vaan taskut täyteen herkkuja!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      203
      3772
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      58
      2362
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2276
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      46
      2170
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1511
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      513
      1277
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1261
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1237
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      65
      1107
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1083
    Aihe