Apua kaipailen

chiao

Hei.
Eli minulle tuli kodinvaihtajana juuri 1v. täyttänyt saku narttu.
Kotona ei ongelmia, ottaa kontaktia, kysyy katseella lupaa, namien kanssa ja ilman niitä oppii uutta ja on motivoitunut oppimaan.

Ulkona taasen kulkee peläten isoja kiviäkin, haukahtelee ja rähjää ihan kunnolla miehet ja koirat. Karvat pystyssä kokoajan. Ei ota mitään kontaktia ulkona, ei kuuntele mitään ja edes namit ei kelpaa.
Olen kääntänyt poispäin ja komentanut hiljenemään mutta koira riuhtoo ja murisee. Kuonopanta ei auta tilannetta.

Edelliskodissa kuulemma käyttäytynyt samoin ja syynä ehkä pentuna huono kohtaaminen koirasuden kanssa?

3

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkuhiljaatottuu

      Ikävä kokemus sattaa jättää pitkäaikaisen trauman.
      Mutta uskoisin että kun kuljettelet sitä paljon,monenlaisissa paikoissa ja hankit jonkin koirakaverin sille,
      jotta koira sais positiivisia kokemuksia lajitovereistaan,EHKÄ se ajan kanssa
      alkaa pelittään ja epävarmuus vähenee. Mutta töitä sen kanssa joutuu tekemään!
      Paljon kärsivällisyyttä sen kanssa,jos tietäisin teidät,olisin rauhallisen leikatun urokseni kanssa vapaehtoinen reenikaveri.
      Nämä tällaiset tapaukset on haastavia juttuja.
      Jonkun kanssa yhdessä totuttelemaan,onnea matkaan.

    • Älä nyt vaan ala hokemaan "sille ehkä kerran joskus pikkupentuna kävi jotain", niin pikkuhiljaa sitten puolivahingossa vahvistat sitä ei toivottua käytöstä; näitäkin on nähty, sitten koiran ollessa about 7 vuotta edelleen hoetaan tuota mantraa edelleen, aivan lyödään yli kaikki inhimillistäminen, ja unohdettiin että asian olisi voinut jo miljoona kertaa siedättää tai harjoitella pois. Tai yksinkertaisesti vain kielletään joku asia johdonmukaisesti ja ehdottomasti.

      On itelläkin ollut kovia kokenut kodinvaihtaja: Kärsivällisyydellä, johdonmukaisuudella, toistolla huonot kokemukset, kouluttamattomuus yms jäävät joku päivä taakse, älä siis kaivele sitä menneisyyttä suotta.

    • kotona tollanen

      Vaatii aikaa ja kärsivällisyyttä, ja ehdotonta johdonmukaisuutta ja sinuna menisin nyt jonnekkin mistä saa apua. Mutta näin se menee: Valitse kiitossana/käytä naksutinta. Harjottele kotona turvallisessa ympäristössä, sana-herkku, naksutin-herkku. Niin,että tajuaa yhteyden sanan ja herkun välillä. Aina sanan kuullessaan saa herkun ja aluksi todellakin AINA!!! Koiran kanssa nälkäisenä ulos, positiivinen vahvistus (eli kiitossana ja heti herkku) aina asiasta mihin reagoi, vaikka hillusi. Aluksi, älä vaadi kontaktia, vaan työnnät suuhun pienen palan jotain superherkkua (kanaa, lihaa, ei perusnamia-vaan jotain taivaallisen hyvää), kun saa herkkun sanot kiitossanan (aina sama sana, tai naksutin) Yhdistää sanan ja herkun. Pidä välimatka tähän asiaan mihin reagoi pitkänä, ja koita kiertää/välttää lähikontaktia pelottaviin asioihin. Tästä se alkaa, koiran kuntoutus tulee kestämään sen loppuelämän, vähintään 5-6 vuotta. Tuloksia todella ahkeralla harjoittelulla pian mutta jos lopetat harjoittelun tulee takapakki varmasti. Joka lenkille vaan taskut täyteen herkkuja!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1846
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1282
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      109
      940
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      721
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe