Ixukset pilattu megapikseleillä?

115 HS

Nykyisissä on 16 megapikseliä, eikö se ole aivan liikaa?

13

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Millä logiikalla? Kokeilepa kirjoittaa muitakin kuin onelinereitä.

    • dhdah

      Nykykameroissa alkaa olla mukavasti pikseleitä. Voi teettää isommankin vedoksen laadun kärsimättä. Ikävänä puolena on kuvien verkon yli siirtämisessä kuluva aika. Adsl-yhteydellä voi mennä melkein kaksi minuuttia per kuva, eli ei ole hätäisen hommaa. Varastointi ei ole ongelma, koska levytila on edullista.

      Joku Nokia Lumia 1020 omistaja varmaan osaisi kertoa kauanko yhden kuvan lähettäminen sähköpostin kautta kestää?

    • Kyllä se on liikaa kompaktikameraksi. Kennon fyysinen koko on niin pieni noissa peruskompakteissa, että n. 10 megapikseliä nykyisillä prosessoreilla olisi sopivampi. Yli 15 mpix resoluutio asettaa myös optiikalle aikamoiset vaatimukset, eikä kovin korkeasta resoluutiosta saada vastaavaa hyötyä.

      • Olen kuullut näitä juttuja komipaktikameralle optimaalisesta pikselimäärästä vuosia. Ensin se oli noin kolme megapikseliä, sitten kuusi ja nyt taitaa olla muodissa kymmenen. Kamerasta voi aina säätää pikselimäärää pienemmäksi, jos haluaa.


      • Hmmm....
        okaro kirjoitti:

        Olen kuullut näitä juttuja komipaktikameralle optimaalisesta pikselimäärästä vuosia. Ensin se oli noin kolme megapikseliä, sitten kuusi ja nyt taitaa olla muodissa kymmenen. Kamerasta voi aina säätää pikselimäärää pienemmäksi, jos haluaa.

        Pikselin fyysiseen kokoon ei voi paljonkaan vaikuttaa vaikka säätäisikin pikselimäärää pienemmäksi.

        Toimiikohan se pikselimäärän pienentäminen siten että jättää reunoilta pikselit käyttämättä. Jos näin, niin sehän on sitten vähän kuin että säätäisi "kennoa pienemmäksi".

        Kameroiden prosessorit ja softat ovat kehittyneet sen verran vuosien varrella että kuvanlaatuun pystytään paremmin vaikuttamaan vaikka pikselit olisivat pieniä ja sen myötä kohina suurempaa.

        Miksi ihmeessä joku haluaisi Nikon D4s järkkärin jossa myös on 16 MP jos kerta Ixuksen 16 MP olisi sama asia. En usko että pelkästään siksi että voi vaihtaa optiikkaa. Kyllä varmasti kennon koko ja site myös pikseleiden fyysinen koko vaikuttaa, vai mitä luulet?


      • Hmmm.... kirjoitti:

        Pikselin fyysiseen kokoon ei voi paljonkaan vaikuttaa vaikka säätäisikin pikselimäärää pienemmäksi.

        Toimiikohan se pikselimäärän pienentäminen siten että jättää reunoilta pikselit käyttämättä. Jos näin, niin sehän on sitten vähän kuin että säätäisi "kennoa pienemmäksi".

        Kameroiden prosessorit ja softat ovat kehittyneet sen verran vuosien varrella että kuvanlaatuun pystytään paremmin vaikuttamaan vaikka pikselit olisivat pieniä ja sen myötä kohina suurempaa.

        Miksi ihmeessä joku haluaisi Nikon D4s järkkärin jossa myös on 16 MP jos kerta Ixuksen 16 MP olisi sama asia. En usko että pelkästään siksi että voi vaihtaa optiikkaa. Kyllä varmasti kennon koko ja site myös pikseleiden fyysinen koko vaikuttaa, vai mitä luulet?

        Ei se pikselimäärän vähentäminen kuvakulmaa muuta. Kyllä se tehdään pikeleit yhdistämällä. Tosin kannattaa muistaa, ettei näissä kompakteissa ole mitään suoraa yhteyttä kuvan pikselien ja kennon pikselien kohdalta. Kuva on erilaisilla algoritmeilla kennodatasta tehty tulos.

        Kukaan ei ole sanonut, että järjestelmissä ei olisi parempi kuva. Mutta panepa se D4s taskuun.


    • 8+17

      Ongelma ei mielestäni ole megapikselitten määrä vaan turhan paljon pakatut kuvat vaikka nykyyään muistkortit ovat puoli-ilmaisia eikä varastointikaan maksa maltaita. Raw-tallenuksen soisin joka kameraan, pakatkoot kuvaajat sitten kuten haluaa.

      • RAW on täysin turha peruskuvaajalle. Kompaktien RAW kuvat olisivat käyttökelvottomia ilman merkittävää käsittelyä, mm. linjavääristyjien korjaamisia. Kompaktien objektiivit perustuvat siihen, ettei objektiivi edes yritä tehdä suoria viivoja vaan vääristymät korjataan lennosta. Se, miksi viitisen vuotta sitten laajakulmaobjektiivit yleistyivät Canoneissa ei johtunut mistään optisesta innovaatiosta vaan Digic 4 prosessorista.

        Canonilla on PowerShot S110/S120 niille, jotka haluavat RAW-kuvia. Se ei ole juuri Ixuksia suurempi.


    • Kestävää kehitystä?

      No onhan noita myyty megapikseleillä jo kauan aikaa kertomatta mikä olisi tärkeempääkin kamerassa?
      Arvaa oks valmistajalle helpompi ja edullisempi mainostaa pikseleitä vai kunnollisia etsimiä
      taskukameroissakin
      niille jotka eivät..? Tiedä muusta.

      • Etsimiä ei kukaan kaipaa, joten niitä on turha mainostaa.


      • okaro kirjoitti:

        Etsimiä ei kukaan kaipaa, joten niitä on turha mainostaa.

        Minä kaipaan sillä hyvä etsin hakkaa sen takanäytön mennen tullen ja antaa tukevamman asennon kevyellä kameralla kuvatessa kuten raskaammallakin.

        Pokkarikennoksi on kaiketi joku 12M kenno oivallinen jos optiikan piirtokyky yltää sille tasolle. Muutoinhan ne pikselit ovat turhia.


      • Työeläkeläinen kirjoitti:

        Minä kaipaan sillä hyvä etsin hakkaa sen takanäytön mennen tullen ja antaa tukevamman asennon kevyellä kameralla kuvatessa kuten raskaammallakin.

        Pokkarikennoksi on kaiketi joku 12M kenno oivallinen jos optiikan piirtokyky yltää sille tasolle. Muutoinhan ne pikselit ovat turhia.

        Pienellä kameralla etsimestä ei ole kuin haittaa. Kädet joutuvat täysin epäluonnolliseen asentoon ja kamera tökkii nenään. Näytöltä saa paljun vakaamman otteen ja lisäksi pystyy rajaamaan kameran


    • Muahhahhaa...

      Kymmenen megapikseliä on kuitenkin jo aivan liian vähän, jos haluaa tehdä esimerkiksi isompia kuvamanipulaatioita. Itse en 16mpx:n kompaktissani ole havainnut laadun kärsimistä megapikselien vuoksi. Mutta ainahan voi hankkia edullisesti käytetyn 3mpix:n kameran, jos et uutta uskalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      129
      6441
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      72
      6328
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6225
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      347
      4016
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2452
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2379
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1359
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      190
      1156
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      980
    Aihe