Kannattaako noin nuorelle ostaa gta peliä? Mielipiteitä? Sehän rikkoo lakiakin?
gta v 14-vuotiaalle?
13
1656
Vastaukset
- espäriCjacodionparas
Älä osta...
- awsefgdf
Todennäköisesti sen kaikki kaveritkin pelaa sitä. Ei lapsi pilalle mene
- tietoajatotuutta
Mitä haittaa lapselle siitä voisi koitua? Nykyaikana sodankäyntiä tunkee ovista ja ikkunoista. Jos kiellät lapselta pelin, se on lähinnä hänen kiusaamista. Ei kukaan normaali ihminen saa tuosta pelistä mitään vaikutteita. Jos kiellät sen, hän pelaa aivan varmasti sitä peliä kavereillaan, ja päästään samaan lopputulokseen. Enemmän haittaa siitä koituu kun kiellät 14-vuotiaalta pelin.
- suomentoivot
tietoajatotuutta kirjoitti:
Mitä haittaa lapselle siitä voisi koitua? Nykyaikana sodankäyntiä tunkee ovista ja ikkunoista. Jos kiellät lapselta pelin, se on lähinnä hänen kiusaamista. Ei kukaan normaali ihminen saa tuosta pelistä mitään vaikutteita. Jos kiellät sen, hän pelaa aivan varmasti sitä peliä kavereillaan, ja päästään samaan lopputulokseen. Enemmän haittaa siitä koituu kun kiellät 14-vuotiaalta pelin.
"Ei kukaan normaali ihminen saa tuosta pelistä mitään vaikutteita."
Siinä se pointti onkin. Kuinka moni nykyajan 14-vuotiaista jonneista on "normaali"? - apulav
suomentoivot kirjoitti:
"Ei kukaan normaali ihminen saa tuosta pelistä mitään vaikutteita."
Siinä se pointti onkin. Kuinka moni nykyajan 14-vuotiaista jonneista on "normaali"?Nyt taas yleistät koko nuorison. Kaikki ei todellakaan ole samanlaisia "jonneja". Ehkä aloittaja parhaiten tuntee lapsensa ja osaa määritellä, että onko hän "normaali"
- suomentoivot
apulav kirjoitti:
Nyt taas yleistät koko nuorison. Kaikki ei todellakaan ole samanlaisia "jonneja". Ehkä aloittaja parhaiten tuntee lapsensa ja osaa määritellä, että onko hän "normaali"
"Ehkä aloittaja parhaiten tuntee lapsensa ja osaa määritellä, että onko hän "normaali""
No nimenomaan... - Nii...
suomentoivot kirjoitti:
"Ei kukaan normaali ihminen saa tuosta pelistä mitään vaikutteita."
Siinä se pointti onkin. Kuinka moni nykyajan 14-vuotiaista jonneista on "normaali"?Normaalia ihmistä ei edes ole! Mutta tarkoitettiin varmaankin terve järkistä ihmistä joka ei kuse housuihinsa kun kaatuu potkulaudalla tai hakkaa opettajia koska se on hauskaa
- Minäsetäällävaan
En tunne lastas mutta jos(kuten todennäköisesti on) ei ole vaikutteita saanut peleistä ennenkään niin osta pois. Jos tulee jotain vaikutteit niin vika on päässä, ei pelissä.
- Jallu03
No siis ite oon 14 enkä saa GTA V vaikka kuinka sanon oon pelannut kaverilla ja vanhemmat tietää mutta en saa edes käyttää omia rahojani... Mihinkään
- asfedgrth
Hyvä yrittää kieltää lapsilta tämmöiset pelit kun serkun poika 10v katsoo youtubesta ja twitchistä kun muut pelaa k18 pelejä ja sitä kautta tietääkin jo kaikesta kaiken.
- Anonyymi
Looool! Jokainen 14-vuotias on varmasti jo harrastanut seksiä, juopotellut ja käyttänyt huumeita. Tuo peli ei tuo MITÄÄN uutta 14-vuotiaan nykynuoren elämään. Todennäköisesti tämä 14-vuotias on jo kokeneempi kuin äitinsä ja isänsä.
- Anonyymi
Jokainen 14-vuotias on varmasti jo harrastanut seksiä, juopotellut ja käyttänyt huumeita. Tuo peli ei tuo MITÄÄN uutta 14-vuotiaan nykynuoren elämään.
Niinkö luulet?
- Anonyymi
Mielestäni väkivaltapelit, runkkauspelit, väkivaltaelokuvat, raiskausporno, eläinporno, insestiporno, sekä gore-viihde että ES-överit ja äidin sukkahousujen käyttö kuuluu jokaisen nuoren kehityskuvaan. Ilman niitä ei ole elämä monimuotoista ja vapaata, vaan konservatiivisten aikuisten käskyttämää "kumitääeisaaenäätehdä" -elämää. Ei ihme. että nuori syrjäytyy ja kieroutuu, kun tuputetaan mukaoikeita elämänsääntöjä. Vittu!
https://www.crazyshit.com
http://www.kaotic.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171597
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991458Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35839Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29809Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50746Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?34708Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56698Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37690Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42669Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37653