Eli tarvitsen kuvauksille vanhaa/hylättyä tehdasympäristöä. Löytyykö Saarijärveltä, tai sen lähialueilta semmosta?
Saarijärvellä hylättyä tehdasta yms?
11
3452
Vastaukset
- öööäöölku
Mites Karstulassa vanha meijeri?
- Rappiokuvaaja
Hmm. Googletin ja siellä on vissiin jotain toimintaa. Ilmeisesti jonkin sortin sisustusliike.
Etsimäni miljöö ei tarvitse olla mitenkään erityisen hieno. Päinvastoin, mitä rapistuneempaa ja hyljätyn näköistä, sen parempi. - Käyppä täällä
Rappiokuvaaja kirjoitti:
Hmm. Googletin ja siellä on vissiin jotain toimintaa. Ilmeisesti jonkin sortin sisustusliike.
Etsimäni miljöö ei tarvitse olla mitenkään erityisen hieno. Päinvastoin, mitä rapistuneempaa ja hyljätyn näköistä, sen parempi.Itse olen pitänyt tunnelmallisena paikkana Kolkanlahdessa Ahvenlammin hylättyä rock-festari-aluetta, josta löytyy vieläkin valtava 80-90 luvun taitteessa rakennettu päälava, suuri katsomo ja miksaajan katos. Myös rivitalokompleksi, jossa oli grilli, artistien pukeutumistilat ja isot yleiset suihku-WC-tilat naisille ja miehille repsottavat auki, mutta ovat säiden armoilla olleet vuosia ja aika kehnossa kunnossa, rappiotilassa. Ilkivaltaakin on paikalla tehty, mm. ikkunoita, WC-pönttöja ja muuta on rikottu. Korkea lava on joistain kohdin aika laho, joten kannattaa olla varovainen, ettei loukkaa itseään.
Silti paikalla käydessä voi ikäänkuin aavemaisena kaikuna kuulla Eppujen soittavan ja kuvitella metsiköt täynnä festariväkeä. Olihan Ahvenlampi-rock maamme isoimpia rock-tapahtumia 80-luvun alussa. Tunnelmallinen ja rauhallinen paikka ja täynnä suomalaisia festarimuistoja. Sinne pääsee autolla tenniskentän vierestä pientä metsätietä pitkin. - Rappiokuvaaja
Käyppä täällä kirjoitti:
Itse olen pitänyt tunnelmallisena paikkana Kolkanlahdessa Ahvenlammin hylättyä rock-festari-aluetta, josta löytyy vieläkin valtava 80-90 luvun taitteessa rakennettu päälava, suuri katsomo ja miksaajan katos. Myös rivitalokompleksi, jossa oli grilli, artistien pukeutumistilat ja isot yleiset suihku-WC-tilat naisille ja miehille repsottavat auki, mutta ovat säiden armoilla olleet vuosia ja aika kehnossa kunnossa, rappiotilassa. Ilkivaltaakin on paikalla tehty, mm. ikkunoita, WC-pönttöja ja muuta on rikottu. Korkea lava on joistain kohdin aika laho, joten kannattaa olla varovainen, ettei loukkaa itseään.
Silti paikalla käydessä voi ikäänkuin aavemaisena kaikuna kuulla Eppujen soittavan ja kuvitella metsiköt täynnä festariväkeä. Olihan Ahvenlampi-rock maamme isoimpia rock-tapahtumia 80-luvun alussa. Tunnelmallinen ja rauhallinen paikka ja täynnä suomalaisia festarimuistoja. Sinne pääsee autolla tenniskentän vierestä pientä metsätietä pitkin.Jotain tän tapasta. Kiitti vihjeestä, täytyy käydä tsekkaamassa.
Ja lisää ehdotuksia saa tulla.
- fdsöglkdflkx
Juicea ahvenlammilta.
http://www.youtube.com/watch?v=EsfwClCFn5g
Saiskos jotain muutakin tietoa ahvenlampi rockista?
Kuvia,videoita ja mitä esiintyjiä siellä oli. - exSaarijärvinen
Onkohan Ahvenlampi Rockin esiintymislava vielä pystyssä, jos on niin kuinkahan sen löytäisi, Näin viimeksi lavalla Status Quon olikokohan Albert Järvinen myös samana Juhannuksena.
- Gfjjkf
Mökit purettu, huoltorakennus ja katsomoa myös. Lava kai vielä pystyssä.
Puuhapuiston ohi vanhan hotellin jälkeen on tenniskenttä, jonka kohdalta lähtee pieni tie jonka päässä paikka on. - Anonyymi
Gfjjkf kirjoitti:
Mökit purettu, huoltorakennus ja katsomoa myös. Lava kai vielä pystyssä.
Puuhapuiston ohi vanhan hotellin jälkeen on tenniskenttä, jonka kohdalta lähtee pieni tie jonka päässä paikka on.Miksei sitä lavaa kunnosteta ja otettaisi taas käyttöön?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksei sitä lavaa kunnosteta ja otettaisi taas käyttöön?
Nyt ei oo oikein mitään täällä Saarijärvellä.
- Bul_Vaanija
Kolkanlahdessa ns. Varlakovin halli. Se on täysin käyttämättömänä seisonut ainakin kymmenen vuotta. Peltirullia sisällä ja uu.si rekka. Valolan kuulema omistaa oikeasti tämä hallin rahoitaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422442Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423012014- 221826
- 241605
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241445- 431338
- 1001329
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391285Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta371181- 361046