Sainpas sanottua

CCyyy

Minua ketuttaa eräs lapseni opettaja. Mikäli nyt tyttöäni ja hänen luokkakavereitaan on uskominen, niin opettaja suorastaan syrjii lastani. Ei mitään isompaa, mutta sellaista pientä inhottavaa, mihin ei oikein tarttua voi. Sellaista mitä nyt aikuinen osaa nuorelle tehdä.

Esimerkiksi jos tyttöni viittaa ainoana, niin opettaja katselee, että eikö muut tiedä? Sitten vastaa itse. Ja jos tyttöni ei viittaa, niin silloin kysyy ihan varmasti.

Luulen, että opettajaa ärsyttää tyttöni aika runsas kulkeminen kilpa- ja leirimatkoilla, mihin on kyllä saanut luokanvalvojan ja rehtorin luvan. Onkin moneen kertaan sanonut, että kyllä koulu pitäisi hoitaa ensisijaisesti. Tyttöni koulumenestyksessä, minkään aineen, ei ole moittimista, tämän aineen kokeistakin tulee säännöllisesti 8,5-10 numeroita, numero on ollut 8. Muissa pääsääntöisesti kymppejä ja ysejä, keskiarvo jouluna 9,2. Nyt vähän laski, mutta kasia huonompaa todistuksesta ei löytynyt.

Sitten muutama muukin oppilas kulkee välillä leireillä, kerhoissa ym harrastuksissa kouluaikana. Heiltä kysellään juurta jaksain että miten meni, missä olit ja kyllä sinun pitää olla hyvä kun tuonne pääsit; tytöltäni ei koskaan. Ei silti, hän ei kauheasti välitä edes olla esillä, mutta eikö tasapuolisuuden nimessä opettajan pitäisi olla kiinnostunut samalla lailla kaikista oppilaistaan?

Pitäisi vielä ensi vuosi, eli yhdeksäs luokka kestää. Mutta motivaatio tämän aineen suhteen alkaa olla 0. Seiskalla tästä aineesta tuli 10, tänä vuonna vaihtui opettaja.

1

399

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minun poikani

      aikanaan harrasti musiikkia. Suoritti monta tutkintoa musiikkiopistossa; viulu, piano, sello... valmistui ennätysajasssa kaikista.

      Yläasteen musiikinope käytännössä tappoi pojan innostuneisuuden koulun musiikkiin. Hän ei ollut ns nuoleskelevaa tyyppiä joten häntä ei ollut opettajalle olemassa. Numero oli 8 vaikka sai ihan valtakunnallista arvostusta muualta. En siis usko että oli "pelkästään hyvä". Kymppejä vetivät sellaiset oppilaat jotka jaksoivat nymyillä ja olla esillä ja tietysti kertoa opelle miten ihanaa taas päästä esiintymään ja tunnille jne...

      Hän lopetti vapaavalintaisen musiikin, soitti pelkästään opistossa ja sieltä tilatuissa esityksissä, valmistui aikanaan ammattiin.... tekee nyt työtä musiikin parissa.

      On se ihme millaisia kukkasia noissa kansankynttilöissä aina välillä kasvaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe