Kalium-arvo oli edellisessä verikokeessa 2.7 (hypokalemia, viitearvot ovat 3.3...4.9) mutta terveydenhoitaja ainoastaan mainitsi asiasta. Sanoi että kenties yksipuolinen ruokavalio voi tuon selittää, eikä sen enempää (sinänsä totta, salaatit ja hedelmät jääneet aika minimiin). Natrium-arvo oli ok. Lisäksi Hb oli 121 (olen mies 44v) mutta se ei ollut uutta, mulla on lapsesta saakka ollut aina perin huono hemoglobiini. Rautanappeja sitten taas napaan, ja B(12) -vitamiinia.
Mutta pitäisikö mun vetää tuota Kaliumia jostain apteekin napeista?
Mistä kaliumia ?
8
1952
Vastaukset
- .12.
Osta banaania.
- 3+3
Mistä kaliumia?
Mantelit, pähkinät ja siemenet.
HB:n viitearvot :
Miehet: 134–167 g/l
Naiset: 117–155 g/l
Anemiaa aiheuttaa raudan riittämätön saanti, raskaus (lisää raudan tarvetta), imetys, liika maidon kalsium, imeytymishäiriöt (mm. keliakia), erilaiset sairaudet, muiden ravintoaineiden puutokset ja runsaat kuukautiset.
Folaatin, C-vitamiinin ja B-12 vitamiinin puute aiheuttaa perniöösianemiaa.
Lisäksi maidon kalsium tai kalsiumvalmisteiden käyttö, heikentää raudan imeytymistä. Juo vettä. Maitotuotteita enintään 2-3 annosta päivässä. Kalsiumia on lähes joka ruuassa, joten ilman maitoakin pärjää.
Keliakia on yleisin sairaus, joka aiheuttaa anemiaa. Keliakia aiheuttaa myös lukuisten muiden ravintoaineiden imeytymishäiriöitä mm. B-12.
Keliakia voi olla, vaikka ei kauheesti vaivaa olisikaan. Hoitamaton keliakia voi pitkällä aikavälillä aiheuttaa vaikka mitä, joten sitä kannattaa todellakin hoitaa.
Rauta on tärkeä osa hemoglobiinia, jonka tehtävänä on kuljettaa happea kudoksille. Lisäksi rauta osallistuu punasolujen tuotantoon ja auttaa vapauttamaan energiaa hiilihydraateista ja rasvoista kudosten käyttöön.
Aikuisen naisen saantisuositus on 15 milligrammaa vuorokaudessa, ja suomalaiset naiset saavat rautaa keskimäärin 10 milligrammaa. Runsas liikunta suurentaa tarvetta hieman. Piilevä puutos esiintyy jopa 30 prosentilla työikäisistä naisista.
Tärkein lähde on punainen liha. Veri- ja maksaruoat ovat vielä parempia, mutta niitä käytetään hyvin vähän. Rautaa saa melko hyvin myös vaaleasta lihasta ja kalasta.
Jos ravinnosta saa rautaa vain niukasti, elimistö ottaa tarvitsemansa raudan varastoistaan. Kun varastoihin syntyy vajausta, lihasten hapotus kovassa liikunnassa voi olla normaalia voimakkaampaa. Vasta varastojen tyhjennyttyä syntyy anemia, jonka tunnusmerkkejä ovat poikkeuksellinen väsymys ja hengästyminen. Lievä puutos ja anemia määritellään verikokeessa.
Puutos korjataan rautavalmisteella. Rautavalmistetta ei pidä käyttää varmuuden vuoksi, sillä liikasaanti on haitallista.
Tätä rautavalmistetta suositellaan yleisesti sen hyvän imeytyvyyden takia. Otetaan maidottoman ruuan kera. Myydään luontaistuotekaupoissa, nettikaupoissa ja Citymarket.
http://www.hankintatukku.fi/fi/tuotteet/?-ferromax-tonic-strong-&product=91
Tässä viljojen haitoista:
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm - mäykkääjä
Sipseissä on hurjasti kaliumia, n. 1,1 g/100g.
Voit ostaa myös apteekista nappeja, Kaleorid 700 mg tai 100 mg.- Meniereä poteva
Kaleorid sisältää kaliumia joko 750 tai 1000 mg, Minulle lääkäri on määrännyt 2 tablettia vuorokaudessa, niitä ei oteta yht'aikaa, vaan toinen aamun puolella ja toinen illemmalla, otan yleensä toisen aamiaisen kanssa ja toisen klo 18 maissa.
Yritän myös syödä terveellisesti monipuolisemmin. Sipsit ei todellakaan ole terveellinen vaihtoehto kaliumin saannille.
Natriumarvoni ok, kaliumarvoni viitearvojen alapuolella.
- kivut_on
Katkaravuista.
- asiaa tuntematon
Kalsiumissa on se huono puoli, että se kovettaa luuston jopa liian kovaksi, jollain häviää luuston normaali joustavuus. Usein lisä kalsium vain aiheuttaa luunmurtumia, koska luu tulee liian kovaksi.
Itselläni on ollut kovia selkäsärkyjä, mutta jättäessäni hiilihydraatit pois ruokavaliosta selkäni ei ole särkenyt sen koommin. Olen siitä erittäin tyytyväinen.
D- vitamiini on erittäin tärkeä tässäkin hommassa.- asiaa tuntematon
Olikin kaalimista kysymys, mutta hyvä tietää myös kalsiumin vaikutukset. Kaalimista on osaa sanoa mitään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381299
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä35830Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27586- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26538Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24521
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver15472