TV-LUVAN VOI LOPETTAA KOSKA TAHANSA HELPOSTI NETISSÄ TAI PUHELIMELLA. EI TARVITSE EDES KERTOA SYYTÄ LUVAN LOPETTAMISEEN. LISÄKSI KANNATTAA SÄILYTTÄÄ KOTONA VALMIIKSI TÄYTETTYÄ TV-LUPA ILMOITUSTA, JOS TARKASTAJA YLLÄTTÄÄ VOI ANTAA ILMOITUKSEN JA SANOA ETTEI OLE KERENNYT SITÄ VIELÄ POSTITTAMAAN (ja televisiohan on juuri ostettu:) SÄÄSTYY AINAKIN SAKOILTA !! :)
VINKKEJÄ :)
7
2188
Vastaukset
- vihainen vaari
... toivottaa tarkastajalle vaikka HYVÄÄ JOULUA ja lyödä ovi nenän edessä kiinni.
- Nana1
Ei niillä tv-lupa tarkastajilla ole mitään oikeutta tulla kämppääs sisälle.. Vasta sit ku sul menee ulosottoon ne sun maksamattomat lupamaksut ja sittekki vaan kotietsintaluvan kanssa.. Eihän poliisikaan saa tulla kämppään sisälle ilman kotietsintälupaa ni mix joku god damn tv-lupa törttö sais!!??
Meillä on ollu telkku omas kämpäs jo kolme vuotta ja lupii ei oo maksettu, eikä makseta. Me ei aleta mitään Helsingin musiikkitaloa makseleen!!!
- salakatsoja
joo, mutta kantsii sanoo,että telkku on ollut vasta viikon!!!
-muuten tulee sakkoja joka viikolta, tiedän sen kokemuksesta!- 11 vuotta
... tule,jos ei avaa ovea tarkastajalle. Jos vahingossa kuitenkin avaa, voi oven lyödä nenänedessä kiinni. Pari kertaa oon avannu vahingossa, tv-maksua en oo maksanu 11 vuoteen, enkä maksa misään tapauksessa jatkossakaan.
- tuntuu
11 vuotta kirjoitti:
... tule,jos ei avaa ovea tarkastajalle. Jos vahingossa kuitenkin avaa, voi oven lyödä nenänedessä kiinni. Pari kertaa oon avannu vahingossa, tv-maksua en oo maksanu 11 vuoteen, enkä maksa misään tapauksessa jatkossakaan.
olevan oikeaa puhetta,lopetan tv luvan maksamisen on se niin vitun kallista puuhaa maksaa tyhjästä.omakotitalossa ei vaan ole sitä kissansilmää mistä voi katsoa oven takana olevat mutta pitää keksiä hätävale ja toivottaa hyvää joulua
- tv1
www.tv-maksu.fi
- aatuska
Venailet niin kauan kun lupatarkastaja soittelee ovikelloa.
Postilaatikosta yllättäen putoaa lapuska josta saat tehtyä lupahakemuksen, roskiin samantien. Seuraavaksi otat pikku tauon telekkarin katsomisessa, kappas naapurillasi on sama ahdistelija.
Ei muutako telekkari kantoon ja naapuriin. (tai mahdollisesti lämmin varasto alakertaan...) Seuraavaksi kun lupatarkastaja pimputtelee, toivotat lämpimästi tervetulleeksi, annat reilusti tarkistella paikat.
Toivotteli hyvät illat ja sano, että tee ilmoitus jos telekkarin meinaat hommata. Eipä ole senjälkeen lupatarkastajat vaivonnu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6467936Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662220Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292124- 1441696
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511229Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251218Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991103Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65834Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.55751Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7727