TV-LUVAN VOI LOPETTAA KOSKA TAHANSA HELPOSTI NETISSÄ TAI PUHELIMELLA. EI TARVITSE EDES KERTOA SYYTÄ LUVAN LOPETTAMISEEN. LISÄKSI KANNATTAA SÄILYTTÄÄ KOTONA VALMIIKSI TÄYTETTYÄ TV-LUPA ILMOITUSTA, JOS TARKASTAJA YLLÄTTÄÄ VOI ANTAA ILMOITUKSEN JA SANOA ETTEI OLE KERENNYT SITÄ VIELÄ POSTITTAMAAN (ja televisiohan on juuri ostettu:) SÄÄSTYY AINAKIN SAKOILTA !! :)
VINKKEJÄ :)
BAILIFF
72207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
... toivottaa tarkastajalle vaikka HYVÄÄ JOULUA ja lyödä ovi nenän edessä kiinni.
Ei niillä tv-lupa tarkastajilla ole mitään oikeutta tulla kämppääs sisälle.. Vasta sit ku sul menee ulosottoon ne sun maksamattomat lupamaksut ja sittekki vaan kotietsintaluvan kanssa.. Eihän poliisikaan saa tulla kämppään sisälle ilman kotietsintälupaa ni mix joku god damn tv-lupa törttö sais!!??
Meillä on ollu telkku omas kämpäs jo kolme vuotta ja lupii ei oo maksettu, eikä makseta. Me ei aleta mitään Helsingin musiikkitaloa makseleen!!!
joo, mutta kantsii sanoo,että telkku on ollut vasta viikon!!!
-muuten tulee sakkoja joka viikolta, tiedän sen kokemuksesta!
... tule,jos ei avaa ovea tarkastajalle. Jos vahingossa kuitenkin avaa, voi oven lyödä nenänedessä kiinni. Pari kertaa oon avannu vahingossa, tv-maksua en oo maksanu 11 vuoteen, enkä maksa misään tapauksessa jatkossakaan.
olevan oikeaa puhetta,lopetan tv luvan maksamisen on se niin vitun kallista puuhaa maksaa tyhjästä.omakotitalossa ei vaan ole sitä kissansilmää mistä voi katsoa oven takana olevat mutta pitää keksiä hätävale ja toivottaa hyvää joulua
www.tv-maksu.fi
Venailet niin kauan kun lupatarkastaja soittelee ovikelloa.
Postilaatikosta yllättäen putoaa lapuska josta saat tehtyä lupahakemuksen, roskiin samantien. Seuraavaksi otat pikku tauon telekkarin katsomisessa, kappas naapurillasi on sama ahdistelija.
Ei muutako telekkari kantoon ja naapuriin. (tai mahdollisesti lämmin varasto alakertaan...) Seuraavaksi kun lupatarkastaja pimputtelee, toivotat lämpimästi tervetulleeksi, annat reilusti tarkistella paikat.
Toivotteli hyvät illat ja sano, että tee ilmoitus jos telekkarin meinaat hommata. Eipä ole senjälkeen lupatarkastajat vaivonnu.