Millainen on ammattikorkeakoulun ryhmähaastattelu? Pääsykoe lähestyy ja huomasin kokeessa ehkä olevan tällaisen. :)
Ryhmähaastattelu
Hanne3
4187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meillä oli 5 hengen ryhmät, joille annettiin pari vaihtoehtoista aihetta, joista piti keskustella. Kokeen valvojat katseli että oletko sellainen sopiva tyyppi, joka sopisi sille kyseiselle alalle työskentelemään. Riippuu varmaan alasta minkälaista tyyppiä ne hakee. Yleensä kai pitää uskaltaa avata suunsa ja malttaa kuunnella muita. Parasta on olla oma itsensä niin kyllä ne huomaa jos on sopiva. Jos yrittää esittää jotain, niin voi joutua väärälle alalle, jossa ei viihdy.
Mulla oli äsken ryhmähaastattelu ja meitä oli joku 7kpl. Aiheen antamisen jälkeen piti sitten aloittaa keskustelu. Itse oon enemmän kuuntelija tyyppiä, mutta sain onneksi avattua suuni, jännityksestä huolimatta. Tärisin koko keskustelun ajan, mutta tämä vain koska paineet pärjätä hyvin suuret. En usko että seuraava ryhmäkeskustelu olisi yhtään helpompi, toisin kuin "tavalliset" pääsykoetilanteet jotka ei ekan kerran jölkeen enää jännitä. Me ollaan kaikki erillaisia mutta kunhan avaa suunsa ja malttaa antaa muillekkin puheenvuoron niin selviää.
Kaikkihan siellä kai jännittää, ei se varmaan haittaa. Mä olin aika hermona kanssa. Antoiko ne teille yhden aiheen, josta piti keskustella vai saitteko tekin pari vaihtoehtoa, joista jouduitte ensin valitsemaan?
Meillä oli kaksi lappua, joissa eriaihet ja niistä piti valita. Mua jäi vaivaamaan että olisiko pitänyt osallistua paremmin siihen valintaan. Meillä yksi kovaäänisempi tyyppi ehti valita sen aiheen ja sitten me muut keskusteltiin.
Itsellä se oli enemmänkin haastattelu. 5 hakijaa istui rivissä ja haastattelijat vastapäätä. Haastattelijat kyseli ja sitten vastailtiin. Välillä haastattelija saattoi kysyä jatkokysymyksen vastaukseen. Muuten kaikki vastasivat kaikkiin kysymyksiin. Välillä vastattiin järjestyksessä, välillä ei.
Hermoilin ja toistin itseäni. :( Toisaalta sain pienen vitsinkin murjaistua. Sosiaali- ja terveysala kyseessä.