Okei, tilanne on tämä. olen tilannut kiinasta 4 pakettia toimitettavaksi Tampereelle missä asun. Mutta nyt aion viettää kesän poikaystäväni luona riihimäellä. voisin muuten tehdä tilapäiden osoitteenmuutoksen, mutta osa paketeistani on jo toimitettu tampereelle postiini. En tiedä milloin olen menossa tampereelle huonon rahatilanteen vuoksi (kuljen junalla). En löytänyt itellan/postin sivuilta ohjeita mitä teen jos haluan lähettää jo toimitetun paketin määränpääpostia. Onko kellään kokemuksia? Kyse on vain noista 4 paketista, en siis haluaisi kaikkea postiani tänne poikakaverin ovelle. Apuja! P.S. Tiedän ettei aihe kuulu tänne mutta en keksiny muutakaan paikkaa
Saapuneen postin lähetys toiseen osoitteeseen.
pinaattikeitto1
597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nuo saapuneet paketit siis eivät ole omassa postilaatikossani vaan tampereen pääpostissa.
Jospa kysyisit sieltä postista? Luultavasti lähettävät edelleen maksua vastaan.
Saitko sinä matkapuhelimeesi ilmoituksen että ne paketit ovat jostakin haettavissa ja oliko siinä ilmoituksessa kolli ID tunnusta sekä puhelinnumeroa mihin ottaa yhteyttä, vai mistä sinä tiedät että osa paketeista on jo toimitettu?
Niitä ei kauaa siellä toimipaikassa säilytellä vaan jo kuukauden sisällä paketit lähtevät takaisin lähettäjälle. Nämä sitten perivät sinulta toimituskulumaksut tuplana.
Sano sille poikaystävällesi että antaa junarahaa lainaa jotta voit käydä hoitamassa asiasi. Tai hommaa uusi poikaystävä lähempää.
Halvemmaksi luultavasti tulee, että posti toimittaa ne toiseen toimipaikkaan.
Posti muuten säilyttelee niitä paketteja vain kolme viikkoa, joten kannattaa hoitaa asia kuntoon.