lenkit pennun kanssa

Pennun kanssa ei tietenkään saa pitkiä lenkkejä tehdä eikä mielellään kiivettyttää portaita mutta minkälaisia lenkkejä te joilla ei ole joka päivä mahdollista pitää pentua vapaana teette sen kanssa?

Entä kun tulee räyhäävä koira vastaan, käännyttekö, otatteko pennun syliin vai odottatteko että räyhis menee ohi?
11778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

minä käytän sellaisilla lenkeillä kuin koira itse jaksaa, kyllä se ilmottaa kun on puhti pois, siis lyö maate, tai haluaa kääntyä takasin.. en mitenkään pitkillä lenkeillä, n.kilometrin varmaan, monta kertaa päivässä...

ja sen räyhäävän koiran kanssa, otin ensin syliin kun oli pienempi, mutta nyt hieman isompana (12kg) en enään...

Äänestä
  • saisi kävelyttää rappuja?? minä ainakin oon totuttanut pentuni kävelemään raput ylös ja alas 3 kerrosta..

    Äänestä

  • siisseli kirjoitti:

    saisi kävelyttää rappuja?? minä ainakin oon totuttanut pentuni kävelemään raput ylös ja alas 3 kerrosta..

    minä ainakin olen kuullut yhdeltä kasvattajalta että se rasittaisi liikaa lonkkia niin pienellä, mutta tosin eläinlääkäri kumosi väitteen, joten?? tiedä siitä sitten. olen minäki kävelyttäny, siis heti ku pentu suostu ne kävelemään...;)

    Äänestä

  • piia kirjoitti:

    minä ainakin olen kuullut yhdeltä kasvattajalta että se rasittaisi liikaa lonkkia niin pienellä, mutta tosin eläinlääkäri kumosi väitteen, joten?? tiedä siitä sitten. olen minäki kävelyttäny, siis heti ku pentu suostu ne kävelemään...;)

    on, eli pennun ei tulisi antaa loikkia rappuja ylösalas liian pienenä, sillä siitä todellakin saattaa syntyä häikkää lonkkiin. Varsinkin kerrostalojen liukkaat raput ovat vaaraksi, koska pentu saattaa tohkeissaan liukastua ja vammautuminenkin silloin mahdollista!

    Äänestä

  • issu56 kirjoitti:

    on, eli pennun ei tulisi antaa loikkia rappuja ylösalas liian pienenä, sillä siitä todellakin saattaa syntyä häikkää lonkkiin. Varsinkin kerrostalojen liukkaat raput ovat vaaraksi, koska pentu saattaa tohkeissaan liukastua ja vammautuminenkin silloin mahdollista!

    Että ei jaksa kantaa enään? Eikä taloyhtiössä ole hissiä. Rauhallisesti ylös vaan? Lepohetkiä puolessa välissä? Vai mitä? Niin tai koira valjaisiin ja piiiitkä liina tai köysi valjaisiin kiinni ja hinaa sen parvekkeen kautta kotio... ;)

    Äänestä

ottaa syliin pentu oppii "tuolta tulee koira APUVA tahtoo syliin"! eli se oppii pelkämään toisia koiria

Äänestä

Kyllä minä uskoisin kasvattajaa tuossa asiassa että pienen pennun ei kannata antaa kiivetä paljon rappusia lonkkien takia. Onhan nyt kolmen kerroksen rappusen pienelle pennulle aikamoinen matka.

Kun räyhäävä koira tulee vastaan en oikein tee mitään, en ota pentua syliin juuri sen vuoksi että siitä ei myöhemmin tule sellainen että kun jotain hiukka pelottavaa tulee se tunkee syliin. Yritän jatkaa kävelyä ihan normaalisti, ennakoin ja jos mahdollista menen niin kauas toisesta koirasta kuin mahdollista vaikka ei ne kaikki edes räyhää.
Yritän myös kiinnittää lelulla ja namulla pennun huomion itseeni ja jos se alkaa toimia. Kun ohitus on tehty onnistuneesti tulee kehuja ja namuja joskus

Oma pentuni (tolleri) ei tosin ole kovin pelokas tapaus joten en tiedä miten pitäisi toimia jos pentu on pelokas mutta en suosittele tuota syliin ottamista.

Yritän opettaa pennulle että hihnassa ei mennä tervehtimään ja välillä ottaa pattiin ihmiset jotka antavat koiransa tulla nuuhkimaan.

Äänestä
  • Ei kannata kantaa rapuissa. Meillä (tolleri) käveli raput tosi hienosti heti alkuun (3 kerrosta), sen jälkeen luin kans tätä palstaa, missä varotettiin rapuista. Alettiin siis kantamaan. Kannettiin aikamme, kunnes lääkäri kumosi tämän väitteen. Ei ole raskasta pennuille, vaara on liukastumisessa ja varsinkin alaspäin menossa. Siis lopetettiin kantaminen, tai siis näin ajateltiin, mutta eihän siitä alasmenosta mitään enään tullutkaan!!! Nyt saa mennä TOSI varovasti, pentu nääs lentää raput nykyään ja menosta ei tule mitään. Nyt harmittaa tosi paljon, että alettiin kantamaan, alkuun kun tosiaan sujui tosi mallikkaasti.

    Äänestä

  • ""Kyllä minä uskoisin kasvattajaa tuossa asiassa että pienen pennun ei kannata antaa kiivetä paljon rappusia lonkkien takia. Onhan nyt kolmen kerroksen rappusen pienelle pennulle aikamoinen matka. ""

    Voi hah ja naur reps töks.. ei voi muuta sanoa!! ei ne kasvattajat jumalia ole, ne on liian yliarvostettuja!!!

    Äänestä

Kuinka nuorena aloitte totuttaa pentuanne pantaan ja käymään lenkillä? Muilta on tullu palautetta että jossain 3kk.

Äänestä
  • ...vaan pantaa ja ulos... pentu tuli meille 7vk vanhana ja seuraavana päivänä lähettiin ulos! Meillä ei varsinaista pantaa, vaan noutajahihna, se on kätevä ja nopea käyttää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


--- kirjoitti:

Pennun kanssa ei tietenkään saa pitkiä lenkkejä tehdä eikä mielellään kiivettyttää portaita mutta minkälaisia lenkkejä te joilla ei ole joka päivä mahdollista pitää pentua vapaana teette sen kanssa?

Entä kun tulee räyhäävä koira vastaan, käännyttekö, otatteko pennun syliin vai odottatteko että räyhis menee ohi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu