Kannattaako ottaa?

Tropicania

No moikka. Mulla olis tälläinen ongelma, että olen haaveillut koirasta. Kysyisin teidän koiraihmisten mielipiteitä sen suhteen ottaisinko koiran. Perheessämme on ollut ennenkin koira, joten untuvikko en ole, mutta siirtyi mummolleni. Ongelmallisen tästä asiasta nyt päällä oleva masennus ja siitä tietenkin johtuva joka osa-alueen väsymys. Tästä syystä en sentään valitsisi mitään kovin energistä rotua. Koira toimisi myös hyvin minun lenkkikaverina, koska en uskalla/kykene yksin menemään lenkille (sosiaalisten tilanteiden pelko). Ja myös toko kiinnostais lajina, ja sitä myös varmaan kokeilisin. Niin, olisiko kellään tälläisestä kokemusta? Ja muuten vaan mielipiteitä asian suhteen kaipaisin kipeästi!
Ps. kysykää vain, jos joku asia askarruttaa tämän suhteen.

3

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pilleriveto

      masentuneena ja väsyneenä tuskin jaksat tokoa. Eikä välttämättä tarvitse, hyvä kun saisit opetettua koiran arkitottelevaiseksi, siis sisäsiistiksi, jotakuis hiljaiseksi, ettei räkytä yhtä mittaa, olemaan yksin kotona, siis kasvattaa niin, ettei tule eroahdistusta, kulkeaan siivosti hihnassa. Tietenkin myös odottamisen ja pysähtymisen käskystä.
      Joku esineen nouto voisi olla mukava lisä tai pikku temput, vaikka roskan nosto astiaan...
      Roduksi valitsisin jonkin pienen tai korkeintaan keskikokoisen, perhoskoira, mäyräkoira, kleinbitz, seurakoira-terrierit... tai joku niiden sekoitus.

    • Mietin tuota

      sinun sosiaalisten tilanteiden pelkoasi että kuinka vahva se on. Pystytkö minkäänlaiseen kanssakäymiseen muiden kuin aivan tuttujen kanssa, vai menetkö aivan lukkoon? Koiraihmiset(pl.ehkä jotkut pittbullin, dogon ja pk-ihmiset) kun on kuitenkin aika sosiaalisia ja varsinkin nuoret koirat tarvitsevat toistensa seuraa joten he hakeutuvat usein toistensa seuraan lenkeillä pysähtyen juttelemaan ja sosiaalistamaan koiriaan. Tällöin olisi hyvä jos kommunikaatio ja luottamus ihmisten välillä pelaa. Se nimittäin antaa koirillekin turvallisuudentunnetta ja vähentää, erityisesti nuorten, koirien yleistä vaivaa, lajiaggressiota joka johtuu puutteellisesta omistajan antamasta perusturvasta.
      Tasapainoisella ihmisellä on parhaat edellytykset kasvattaa tasapainoinen koira. Masennus ei välttämättä ole itsessään poissulkeva jos pystyy tekemään tietoisen päätöksen että tämän koiran tarpeet tyydytetään ja piste(vaikka henki menisi). Kuten edellinen, suosittelen jotain pienempää seurakoirarotua.

    • ihmisen paras ystävä

      Kerrot että teillä on ennenkin ollut koira, onko sulla siis kokemusta siitä että koira voi auttaa sua sosiaalisissa tilanteissa? Ja miten paha se masennuskausi sulla pahimmillaan on, jaksatko huolehtia koiran tarpeista silloin?

      Uskon kyllä ylipäätään siihen että koira voi auttaa ihmistä yli sekä masennuksesta että sosiaalisista peloista. Mutta ennen koiran hankkimista pitäis siis kuitenkin tilanne olla sillä tasolla että tietää jaksavansa huolehtia koirasta vaikeinakin aikoina. Itsellä koira myös auttaa sosiaalisissa tilanteissa, on paljon helpompi tutustua vieraisiin ihmisiin koirien avulla ja välityksellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      120
      10790
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      256
      4666
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      177
      4021
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      178
      3523
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      83
      3351
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      44
      3182
    7. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      80
      3138
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2749
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      68
      1831
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      184
      1674
    Aihe