Huoltoväli pellavaöljymaalille ja kannattaako

Tavis yrittää

Talomme on nyt 14 vuotta vanha. Ilmeisesti maalattu Lappi öljymaalilla aikanaan. Maali on hyvä, mitä nyt vähän liituaa mutta täysin homeeton. Verhoilun alla on tuuletusväli.
Nyt on ollut puhetta, että talo maalattaisiin kun pinta on vielä hyvä. Mietimme tässä että olisi mahdollista maalata talo pellavaöljymaalilla, kunnes törmäsi näihin keskusteluihin missä kerrotaan maalipinnan homehtuneen ja että sitä pitäisi pestä? Onko niin ettei nykyään kannata maalata pellavaöljymaaleilla, kun ei niissä saa käyttää kunnon myrkkyjä, vaan homehtuvat sitten? Entäs sitten tavallinen öljymaali esim. Teho öljymaali. Ei käsittääkseni ole pellavaöljymaali.kestääkö paremmin. Voko minkätahansa öljymaalin päälle maalata pellavaöljymaalilla ja tavallisellaöljymaalilla?

1

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • d.i.y maalari

      Perusteellinen pesu ja pesuainejäämien huuhtelu. Suosittelen maalipinnan pesuun tarkoitettua pesuainetta ja painepesuria järjellisesti käytettynä.

      Maalaisin Virtasen neljän öljyn maalilla. Hyvin peittää ja liituuntumista ei juurikaan näyttäisi tapahtuvan, vaikka talon uudelleenmaalauksesta on jo lähes 10 vuotta.

      Tehosta myös kokemusta mökillä. Muuten ok, mutta väri on liituuntumisen vuoksi ihan jotain muuta, mitä se oli alkujaan.. Sävystäkin tuo liituuntuminen riippuu, mitä vaaleampi väri, sitä vähemmän liituuntuminen muuttaa ulkonäköä - ja toisinpäin.

      Missään maalissa ei taida olla nykyään kunnon homemyrkkyjä. Ne homejutut (siis sellainen mustapilkkuhome) riippuvat paljon olosuhteista. Meillä pilkkuja tulee lähinnä pohjoispäädyn valkoisiin räystäslautoihin ja lasitetun terassin sisäpuolen valkoisiksi maalattuihin rakenteisiin (vaikka ilmanvaihto on hyvä)
      Terassi tuleekin pestyä joka kevät. Tuo mustapilkkuhome irtoaa painepesurilla jopa ilman pesuainetta. Joskus käyttänyt hometta tappavaa ainetta, mutta eipä sillä näytä olevan mitään merkitystä homeen uudistumisen kannalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2407
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1372
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      37
      1295
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      924
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      808
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      751
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      606
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    Aihe