Kertokaa syitä miks uskotte Jumalaan. Ite oon välillä semi uskonnonvastainen, joten kertokaa mitä hyvää näette uskonnossa.
Mut eiks se oo aika radikaalii?
2,3
774
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Papua-Uusi-Guineassa vaikuttaa mutajumala nimeltä Pikkiwoki. Hän lupaa seuraajilleen possun ja niin monta kookospähkinää kuin he jaksavat kantaa. Näiden ainutlaatuisten lupausten vuoksi kannattaa uskoa tähän Jumalaan.
Jos tykkää neitsyistä niin kannattaa kääntyä Islamin uskoon.
Sekin voi poikia yllätyksiä: http://www.hs.fi/fingerpori/s1349781084155
Et sinä tyttökulta löydä
Jumalaa toisista ihmisistä.
Sun pitää lähestyä
Jeesusta itse ja
tutustua minkälaisen
Jumalan Sanan Hän
meille on antanut.
Evankeliumeissa
Jeesus ottaa esille
vastaukset juuri
sinun kysymykseesi.
Koska Jumala on oikeestaan ainoo hyvä asia koko maailmassa, ja elämä Jumalan kanssa on jotai niiiiin uskomattoman ihanaa. Usko pois, vaikka sitä luulee elävänsä, niin uskossa vasta hoksaa, et miten ihanaa elämä on ja millasta on elää oikeesti! Ei sitä pysty sanoilla selittään!!
""Koska Jumala on oikeestaan ainoo hyvä asia koko maailmassa""
- Voi voi sinua pieni lapsi. Aivopesu on ainakin sinuun tehonnut tehokkaasti. Tajuatko, jumala on oikeasti vain satua ja höpötystä. Kannattaa tutkia asiaa.
Kieltääkö joku uskomisen? Eikö joulupukkikin ole satua ja höpötystä? Ja silti siihen uskotaan. Jos joku haluaa uskoa, niin miksi pitää aina huutaa "Ei oo totta älä usko"