Monet julkaisut ja mediatalot sekä muut yritykset järjestävät eri julkaisujen ns. lukijan kuva -toimintojen ohella erilaisia valokuvakilpailuja. Niihin osallistuminen on yhtä helppoa kuin digikuvien jakelu muutenkin.
Valokuvakilpailujen säännöissä järjestäjä vaatii yleensä kuvien täyden käyttöoikeuden. Tämä on myös kilpailuun osallistumisen edellytys. Tällä tavoin kilpailun järjestäjä saa vapaasti käyttöönsä mittavan määrän kuvamateriaalia. Silti vain esimerkiksi kolme parasta palkitaan, ja usein vain nimellisellä korvauksella.
Mitä kilpailujärjestäjä sitten voi kuvilla tehdä?
Kun kilpailujärjestäjällä on kuvien täydet käyttöoikeudet, voidaan niitä käyttää vapaasti mm. mainoksissa, painotuotteissa jne. julkisessa käytössä ilman korvausta alkuperäisen kuvan ottajalle.
Ironista kyllä, valokuvakilpailujen järjestäjät osaavat kuitenkin yleensä vaatia , että kilpailuun osallistujalla on kuvissa olevien henkilöiden suostumukset kuvien julkiseen käyttöön. Samoin osallistujan täytyy itse olla valokuvan ottanut henkilö ja sen tekijänoikeuksien omistaja. Näin järjestäjä siirtää vastuun kuvan mahdollisesta asiattomasta käytöstä ja sen aiheuttamista seuraamuksista kuvan ottajalle.
Muista, että kilpailuun osallistuvat kuvat voi päätyä minne tahansa – ajattele jos kuvassa on ystäviäsi tai perheenjäseniä.
Valokuvakilpailu vai kuvankeräyskilpailu?
7
266
Vastaukset 7
- 5643
Ja sitten?
Sinulla epäilemättä oli joku pointti näiden itsestäänselvyyksien laittamisessa tänne. - vie kalatkin
Syy kirjoittamiseen on kateus mediatalojen hyvää rahastuskeinoa kohtaan.
- Näinsiinäkävi
Näin tämän kirjoituksen vaata nyt, kertokaa mitä pitää tehdä. Osallistuin pari kesää sitten osallistuin kilpailuun jossa kuvan lähettämällä voi voittaa matkan. En tietysti voittanut yhtään mitään. Nyt se yritys käyttää mun kuvaa nettisivulla ja mainoksissa. Soitin sinne ja pyysin poistamaan kuvan kun siinä näkyy meidän perhettä ja pari naapuria. Firmasta sanottin että olen hyväksynyt säännöt osallistuessani kisaan jne. Millä saan heidät lopettamaan kuvan käytön?
Siksipä juuri tarvitaan kaikkien kuvassa näkyvien suostumus kuvan julkaisemiseen.
Nämä kilpailut on pelkästään sitä varten että kerätään kuvia omiin ja sidosryhmien julkaisuihin sekä sähköpostiosoitteita markkinointitarkoituksiin. Toivottavasti eivät sentään myy niitä eteenpäin -vaan mistäpä sitä tietää kun on antanut kilpailusääntöjen mukaan oikeudet niiden käyttöön.
Toisaalta, onhan se mukavaa nähdä oman kuvansa komeilevan julki. Laittivatko edes kuvaajan nimeä näkyviin?
- Kuvavarkaat
Poliisin vahva kannanotto kuvankeräyskilpailuihin http://markofobbaforss.puheenvuoro.uusisuomi.fi/187433-tekijanoikeudet-somessa
- Tietomuillekkin
Valokuvaajat ymmärtää tämän kiusallisen ilmiön ja osaavat välttää keräyskilpailuja, kukin voisi tahollaan valistaa ystäviään jotka harvemmin näpsivät kuvia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791416
- 851283
- 1041028
- 48859
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40753Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7606Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30566Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44532Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520