Valokuvakilpailu vai kuvankeräyskilpailu?

Kuvankeräilijä

Monet julkaisut ja mediatalot sekä muut yritykset järjestävät eri julkaisujen ns. lukijan kuva -toimintojen ohella erilaisia valokuvakilpailuja. Niihin osallistuminen on yhtä helppoa kuin digikuvien jakelu muutenkin.

Valokuvakilpailujen säännöissä järjestäjä vaatii yleensä kuvien täyden käyttöoikeuden. Tämä on myös kilpailuun osallistumisen edellytys. Tällä tavoin kilpailun järjestäjä saa vapaasti käyttöönsä mittavan määrän kuvamateriaalia. Silti vain esimerkiksi kolme parasta palkitaan, ja usein vain nimellisellä korvauksella.

Mitä kilpailujärjestäjä sitten voi kuvilla tehdä?

Kun kilpailujärjestäjällä on kuvien täydet käyttöoikeudet, voidaan niitä käyttää vapaasti mm. mainoksissa, painotuotteissa jne. julkisessa käytössä ilman korvausta alkuperäisen kuvan ottajalle.

Ironista kyllä, valokuvakilpailujen järjestäjät osaavat kuitenkin yleensä vaatia , että kilpailuun osallistujalla on kuvissa olevien henkilöiden suostumukset kuvien julkiseen käyttöön. Samoin osallistujan täytyy itse olla valokuvan ottanut henkilö ja sen tekijänoikeuksien omistaja. Näin järjestäjä siirtää vastuun kuvan mahdollisesta asiattomasta käytöstä ja sen aiheuttamista seuraamuksista kuvan ottajalle.

Muista, että kilpailuun osallistuvat kuvat voi päätyä minne tahansa – ajattele jos kuvassa on ystäviäsi tai perheenjäseniä.

7

266

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5643

      Ja sitten?

      Sinulla epäilemättä oli joku pointti näiden itsestäänselvyyksien laittamisessa tänne.

    • vie kalatkin

      Syy kirjoittamiseen on kateus mediatalojen hyvää rahastuskeinoa kohtaan.

    • Näinsiinäkävi

      Näin tämän kirjoituksen vaata nyt, kertokaa mitä pitää tehdä. Osallistuin pari kesää sitten osallistuin kilpailuun jossa kuvan lähettämällä voi voittaa matkan. En tietysti voittanut yhtään mitään. Nyt se yritys käyttää mun kuvaa nettisivulla ja mainoksissa. Soitin sinne ja pyysin poistamaan kuvan kun siinä näkyy meidän perhettä ja pari naapuria. Firmasta sanottin että olen hyväksynyt säännöt osallistuessani kisaan jne. Millä saan heidät lopettamaan kuvan käytön?

      • Siksipä juuri tarvitaan kaikkien kuvassa näkyvien suostumus kuvan julkaisemiseen.
        Nämä kilpailut on pelkästään sitä varten että kerätään kuvia omiin ja sidosryhmien julkaisuihin sekä sähköpostiosoitteita markkinointitarkoituksiin. Toivottavasti eivät sentään myy niitä eteenpäin -vaan mistäpä sitä tietää kun on antanut kilpailusääntöjen mukaan oikeudet niiden käyttöön.
        Toisaalta, onhan se mukavaa nähdä oman kuvansa komeilevan julki. Laittivatko edes kuvaajan nimeä näkyviin?


    • Kuvavarkaat
    • Tietomuillekkin

      Valokuvaajat ymmärtää tämän kiusallisen ilmiön ja osaavat välttää keräyskilpailuja, kukin voisi tahollaan valistaa ystäviään jotka harvemmin näpsivät kuvia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1329
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1236
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      823
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      723
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      599
    7. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      29
      516
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      478
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      465
    Aihe