Eikö noita Sokoksen ja Alkon ulkopenkkejä jo saisi siirrettyä muualle? Eikö nyt ole jo nähty, että ei niissä istu muut kuin humalaiset. Tänäänkin isokokoinen mies meinasi kaatua ohikulkijoiden päälle yrittäessään istahtaa penkille, mutta ohi meni. Pelottava paikka ja karkottaa myös ostoksille menijöitä varmasti.
Sokoksen/Alkon ulkopenkit
titiyy
27380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Siitä on todellakin tulossa Kankitien etäpiste. Pankkiautomaatti tulisi ainakin siirtää pois nykyiseltä paikaltaan, mieluiten paikkaan jossa olisi myös passiivinen henkilökuntakontrolli. Örisevän pultsarijoukon keskellä on ikävä etenkin naisihmisen asioida pankkiautomaatilla. Toinen mahdollisuus on portsarityyppinen vartija kyseiselle ovelle ja samalla Alkon nurkille, kyllä Keskimaalla rahaa on mikäli on halua kehittää asiakastyytyväisyyttä.
Tekarijengi taas kitisee harmittomia pulsuja ovat
Juu, tai sitten väkivaltarikollisia, linnasta vapautuneita narkkarijuoppoja.
Dinneristä käsin voi seurata tuossa tapahtuvaa pillerikauppaa.
Siis tavaratalo Sokoksen Diapam-osasto? Täytyypä kertoa kavereillekin.
Sokkarin Alkon viereen on muuttanut apteekki. Aina jollakin on pilleriresepti, jonka haluaa muuttaa rahaksi myymällä, jos itse himoitsee alkoa enemmän. Pultsarit istuvat penkeillä kuin kanat orrella, kaupasta haetaan eikä kauas mennä ryyppäämään. Poliisi voisi häätää heitä tai viedä putkaan, ei muuta kuin soittamaan..
Minkä helvetin takia he saavat ryypätä ja sekoilla keskellä kaupunkia aamusta iltaan?!!
Christer Petterson huutelee toisinaan kovaäänisesti Sokoksen ruokapöydässä. Usein alakerran käytävällä on nähtävissä selkeästi ikäjakauma, wanhan liiton wäki ja nuorempi deekusukupolvi.
karseeta kun sokos kiinteistö kärsii huooa mainetta juuri näiden takia,noloa! miksi penkit eivät ole lähinnä raittiille väestölle? maine mennyttä,,,se tietty paikka...huomio järjestyksen pitäjät
teinit pitävät typerintä m ääintää ja kiljumista,juoksevat hulluina edestakaisin eikä vartijat aja lapsia pois! vastenmielistä kuunneltavaa,ja syöpäs siinä siten rauhassa
Juopoilla on oikeus istua niillä, mutta kaupungin järjestyssäännöt taitavat kieltää heidän juopottelunsa julkisella paikalla. Niinpä asiaan voisi myös puuttua. He eivät istu siinä millään piknikillä.
Samaa mieltä, möykkäävää porukkaa nähty siinä melkein joka kerta kun keskustassa käyn n. kerta/vko, mut eiköhän tämäkin jo kerro jotain.
Toissa-aamuna eräs oli tuossa istuessaan nukahtanut ja vieressä oli eväätkin ihan auki: kolmasosa suomiviinasta juomatta.
joku sääntö asiaan,osa heistä röyhkeitäkin,ihan vartijoita kohtaan,kuultu ja nähty
Semmoista täällä vaan on. antakaa ihmisten olla jo!
Oliko tuo tarkoitettu juopporemmille?
Ei ne juopot Jykylästä lopu. uusia tulee aina lisää. siihen vaikuttaa monet asiat tässä kylässä.parempi antaa vaan heidän istuksia penkillä, eikä puuttua heidän asioihin. koska, se ei auta yhtään mitään.
Burguille pallo jalkaan niin eivät vaella pitkin kyläkuntaa , samaa tautia potee esim;Mikkeli . Katselin kesäaamuna miten kaupungin arvokkainta katukiveystä myöten vaelsi renttukulkue torin laitamaan auringon lämpöön .
Hollannin malli käyttöön meilläkin soveltuvin osin!
Koska deeku viettää aikansa enimmäkseen kadulla, yhteiskunta hyödyntäköön tämän deekujen ominaisuden. Koska kadut, joilla deekut viihtyvät, myös roskaantuvat ja likaantuvat, deekut voisivat myös edes YRITTÄÄ pitää ne siisteinä, eikö? Eli yhteiskunta VOISI palkita siitä, että pultsarit pitävät katumme siisteinä. Hollannissa näin tehdäänkin.
;inusta ajatus on ihana - INKLUSIIVINEN, ei pois sulkeva, kuten Suomessa on juhlapuheista viis.
Suomessa pultsareille pitäisi maksaa siitä, että suvaitsevat olla kusematta ihmisten kengille keskellä kirkasta päivää.
Yhteiskuntako on se mikä rahoittaa heidät ? Se on väärin kaik hyysääminen pois .
Tänään puolen päivän aikaan. Asemakadun puoleisten liukuportaiden kohdalla olevalla Sokoksen sisäpenkillä Kankitien wanhan liiton kundi istui sammuneena. Alkosta kävi tällä kertaa pääkallopaitalaiheliini hakemassa viinat nuoremmalle deekusukupolvelle.
Taitaa nämä kaikki olla näitä pulsuja jotka kuluttaa peräänsä sokkarin kulmilla sopisko Yks vielä joukkoon
mitä sitten,ootteko maailumalla ja jyväskylän ulkopuolella käyneetkään kun joidenkin henkinen tasapaino järkkyy juopoista,tuskin ne ryöstää ketään nipottajat
Maailumalla??
Kuukauden ilmaiset viinat näille juopoille, niin asian hoitaisi luonto pois. Niin paljon kirkasta kuukauden ajan kun jaksavat juoda, ja hehän jaksavat.
Sinä siinä mukana jep jep