Leikkiikö muiden 2 vuotiaat mielikuvitusleikkejä!
Ja jos leikkivät niin millaisia?
Meidän tyttö alkoi noin puolitoistavuotiaana leikkimään, että hän on koira.
Tyttö eläytyy rooliinsa täysin, konttaa, haistelee, raapii, käy lenkillä ja pissillä, haluaa rapsutuksia, haukkuu, vinkuu, murisee jne jne..
Tyttö jaksaa leikkiä vaikka kuinka pitkään, että hän on joku hahmo.
Välillä aika huvittavaa seurattavaa ja välillä vähän "oudoksuttaa".
Nyt normi leikit on jääneet kokonaan pois, kaikki kotileikit, nuken hoitamiset, eläinleikit jne. Jäljellä ovat vain mielikuvitusleikit, tyttö esittää milloin mitäkin hahmoa ja on todella "tosissaan":).
Koira, mummo, karhu, heppa, lintu, äiti,näitä hahmoja yleensä meillä asustelee.
Oltiin juuri 2 v neuvolassa, eikä siellä tullut puheeksi nämä tytön leikit.
Lähtiessämme terkka sanoi "seuraavaksi nähdään 3 v neuvolassa ja sitten alkaa jo olemaan niitä mielikuvitusleikkejä".
En sitten sanonut, että niitä on jo puolivuotta leikitty.
Onko lapsi siis tässä asiassa edellä kehityksessä vai jotenkin "omituinen"?
Välillä kyllä vähän ihmetyttää kun on niin "tosissaan" eikö leiki enää muita leikkejä,..
2 vuotiaan mielikuvitusleikit
1
751
Vastaukset
- eipä huolta...
Siis onhan kaikki leikit, joita mainitset "mielikuvitusleikkejä". Leikitään kotia, hoidetaan nukkea omana vauvana, kuvitellaan, että on hepan omistaja ym.
En näe mitään syytä huoleen. Kehittyneeltähän tuo nimenomaan vaikuttaa parivuotiaalta. Kohta näet hänet yhteisleikeissä päiväkodissa tai missä nyt viettääkään muiden lasten kanssa aikaa. On varmasti idearikas, kekseliäs leikkien ohjaaja jo pienenä.
Nauti nyt vain täysillä lapsestasi. Myötäile jonkin verran mielekuvitusjuttuja, mutta älä täysillä mene mukaan. Ei aikuisen kuulu niin tehdä. Kaverit sitten palauttavat maan pinnalle tarvittaessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2904771Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k512963Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969