Varokaa kaikki! Sakkoja tavallisesta luontaistuotteesta!

-Korppi-

Varokaa kaikki kun tilaatte ulkomailta luontaistuotteita! Vaikka ihan samaa valmistetta myytäisiin yleisesti Suomessa, sitä ei välttämättä saa tilata ulkomailta. Yksi monesta 5-HTP-valmisteen tilaamisesta tuomituista on nyt tullut omalla nimellään julkisuuteen:

"Suomessa myytävän ravintolisän tilaaminen ulkomailta johti tuomioon lääkerikkomuksesta."

"Koska samaa valmistetta on vapaasti myytävänä Suomessa lähes kaikissa luontaistuotekaupoissa, Nurmi ei arvannut, että hänen olisi pitänyt tarkistaa aineen luokittelu lääkeluettelosta."

"Töitä hakiessa tuomio voi tulla ilmi turvallisuusselvityksestä ja pahimmassa tapauksessa estää Nurmen pääsyn johonkin tiettyyn virkaan."

Lisää tietoja tapauksesta: http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2014/06/02/ravintolisia-ulkomailta-tilannut-sai-tuomion---suomessa-myydaan-taysin-samaa-tuotetta

Tuskin kukaan on eri mieltä lain järjettömyydestä, mutta niin kauan kuin laki on nykyisenlainen, olkaa todella varovaisia kun tilaatte luontaistuotteita ulkomailta. Sakkojen lisäksi tuomio voi estää joidenkin työpaikkojen saamisen jopa 10 vuoden ajan.

12

1587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erästoimittaja

      Kannattaa olla varovainen muutenkin kun tilailee ihan vitamiinejakin EU-alueen ulkopuolelta. C-vitamiinikin lasketaan lääkkeeksi jos pitoisuudet ovat korkeita...

      • klopklop

        Askorbiinihappo eli c-vitamiini ei ole lääkeaine. Määrällä ei ole mitään väliä.


      • Olet väärässä
        klopklop kirjoitti:

        Askorbiinihappo eli c-vitamiini ei ole lääkeaine. Määrällä ei ole mitään väliä.

        "Lääkkeellä tarkoitetaan valmistetta tai ainetta, jonka tarkoituksena on sisäisesti tai ulkoisesti käytettynä parantaa, lievittää tai ehkäistä sairautta tai sen oireita ihmisessä tai eläimessä."

        Lainaus on suoraan lääkelaista, ja sen mukaan mukaan myös C-vitamiini voi olla lääke. Kuten mikä tahansa muukin aine.


    • asdasd3333

      vai oliko sit magnesium? se ainakin löytyy listalta.

      • klopklop

        Ei tsiisus.... Magnesiumia voi aivan rauhassa tilailla. Ainoo mitä kannattaa välttää on magnesium aspartate. Sitä löytyy oikeastaan vain ZMA valmisteista. Ja vaikka tuota aspartatea tilaisikin niin ei siitä mitään sakkoja saa. EU on sen kieltänyt haitallisena, mutta ei lääkkeenä.

        Ravintolisänä magnesium kannattaa ottaa sitraatti muodossa.


      • 617
        klopklop kirjoitti:

        Ei tsiisus.... Magnesiumia voi aivan rauhassa tilailla. Ainoo mitä kannattaa välttää on magnesium aspartate. Sitä löytyy oikeastaan vain ZMA valmisteista. Ja vaikka tuota aspartatea tilaisikin niin ei siitä mitään sakkoja saa. EU on sen kieltänyt haitallisena, mutta ei lääkkeenä.

        Ravintolisänä magnesium kannattaa ottaa sitraatti muodossa.

        Ymmärtäisin, että magnesiumaspartaatin kiellon takana on Evira. Tarkoittaa siis sitä, että ainetta ei saa kaupata Suomessa. Koska aine ei kuitenkaan ole lääkeluettelossa, sitä voi omaan käyttöönsä tuoda vapaasti.

        Itsekin otan magnesiumin magnesiumsitraattina. Imeytyy tehokkaammin kuin markettien magnesiumoksidi.


      • Olet väärässä
        617 kirjoitti:

        Ymmärtäisin, että magnesiumaspartaatin kiellon takana on Evira. Tarkoittaa siis sitä, että ainetta ei saa kaupata Suomessa. Koska aine ei kuitenkaan ole lääkeluettelossa, sitä voi omaan käyttöönsä tuoda vapaasti.

        Itsekin otan magnesiumin magnesiumsitraattina. Imeytyy tehokkaammin kuin markettien magnesiumoksidi.

        Lääkeluettelo ei ole tyhjentävä vaan ohjeellinen. Valmiste voidaan luokitella lääkkeeksi, vaikkei se sisältäisi mitään lääkeluettelon aineita.

        Kysyin suoraan Fimealta ZMA-tuotteista ja sieltä sanottiin, että magnesiumaspartaatin takia ne luokitellaan todennäköisesti lääkkeiksi. Niitä ei siis kannata tilata EU-alueen ulkopuolelta, koska se on todennäköisesti laitonta ja siitä tulee helposti tuomio lääkerikoksesta.


      • 4+7
        Olet väärässä kirjoitti:

        Lääkeluettelo ei ole tyhjentävä vaan ohjeellinen. Valmiste voidaan luokitella lääkkeeksi, vaikkei se sisältäisi mitään lääkeluettelon aineita.

        Kysyin suoraan Fimealta ZMA-tuotteista ja sieltä sanottiin, että magnesiumaspartaatin takia ne luokitellaan todennäköisesti lääkkeiksi. Niitä ei siis kannata tilata EU-alueen ulkopuolelta, koska se on todennäköisesti laitonta ja siitä tulee helposti tuomio lääkerikoksesta.

        Joo ei se lääkeluettelo kerro kaikkea. Multa tulli takavarikoi kerran purkin D-vitamiinia. Niiden mukaan se oli lääke, kun se oli niin vahvaa (125 mcg), vaikkei D-vitamiinia mainittu lääkeluettelossa.


    • 13+13

      Kun tilaa netin kautta ulkomailta, niin kannattaa katsoa, onko valmisteessa lääkeluettelossa mainittuja aineita.

      https://www.finlex.fi/fi/laki/kokoelma/2013/sk20130220.pdf

      Tuo 5-HTP löytyy iääkeaineiden joukosta. Laki on ollut voimassa 15.3.2013 alkaen.

      Joitakin tuotteita, jotka sisältävät lääkeluettelossa mainittuja aineita, on Fimealle tehdyn hakemuksen perusteella voinut myydä Suomessa muuallakin kuin apteekeissa. Se, että valmisteelle on sen maahantuoja saanut luvan, ei valitettavasti koske muiden tekemää maahantuontia. Siis vaikka luontaiskaupassa on myynnissä jotakin lääkeluettelossa mainittua ainetta, ei tarkoita sitä, että sitä voi tuoda vapaasti kuka tahansa maahan.

      Jos jotakin valmistetta tilaa ulkomailta, on syytä katsoa, onko siinä lääkeluettelossa mainittuja aineksia.

      • 13+13

        Kannattaa lukea vielä lisää Fimean sivuilta.

        http://www.fimea.fi/valvonta/luokittelu/laakeluettelo

        Ketjun aloittajan linkkaama tapaus on sinänsä selvä. Mainittu henkilö toi lääkeluettelossa olevaa valmistetta. Tulli voi menetellä tapauksissa vaihtelevasti. Voi pelkästään takavarikoida tuotteen kiellettynä tai pahimmassa tapauksessa viedä asian oikeuteen kuten tässä tapauksessa kävi.

        Riittää pahimmassa tapauksessa se, että tuotteen etiketissä on mainittu tuotteen sisältävän sallittujen lisäksi yhtäkin kiellettyä ainetta vähäisessäkin määrin.


    • sjfsfjho3

      Lääkeluettelossa on eri liitteitä. Huomasit varmaan, että siellä on mm. Aloe Veraa jne.

      Jos tilaat aloe vera -geeliä jenkeistä niin tuskin olet lääkerikollinen.

      Melatoniiniakin KÄSITTÄÄKSENI saa tilata jos pitoisuudet on samoja kuin Suomessa luontaistuotekaupois myytävis valmisteis (1 vai 2mg?).

      5-HTP on siinä mielessä poikkeus että se ihme kyllä löytyy kahdelta listalta (1 ja 1 A). Liitteessä 1 A on lähinnä muuntohuumeita ja ne on semmosia että ei koskaan voi tilata EU:n ulkopuolelta.

      Suomessa saa myydä 5-HTP-valmisteita vaan siitä syystä, että 5-HTP:tä on myyty kauemmin kuin aine on ollut tuossa liitteessä 1 A. Myyntiin suoranaisesti Fimealta mitään lupia kysellä vaan tehdään ravintolisäilmoitus Eviraan.

    • uyhjki

      Lääkeluettelosta löytyy myös psyllium. Sitähän myydään joka luontaiskaupassa ja marketissa. Myös EPA on lääkeluettelossa. Sitähän on kaikissa kalaöljyissä ja niitä sisältävissä kapseleissa.

      Melatoniinista on ollut puhe eri palstoilla, että ainakin 1 mg vahvuisia voisi tilata. En tiedä, ovatko kaikki joiden paketit ovat joutuneet Tullin avaamiksi, saaneet ne.

      Jotenkin ravintolisien maahantuonnin osalta tarvittaisiin enemmän läpinäkyvyyttä. Tulli toimii pääosin Fimean listan mukaan. Jonkin verran asia on kiinni tullimiehestäkin ja siitä varsinkin, miten hän soveltaa ja tulkitsee määräyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      118
      4359
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      151
      3704
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      101
      3478
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2839
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      132
      1758
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      37
      1575
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      15
      1217
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1194
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe