Yhdistys: Oman elämisen hallinta

Pieneläkeläinen

Tavallisen yksityisen ihmisen ja kotitalouden, perheen (kellä sellainen osuu olemaan) pärjääminen omillaan, eläminen omilla jaloillaan on minulla ollut kiinnostuksen kohteena ja aprikomisen aiheena jo pitemmät ajat. Media näkyy laativan talousjuttujaan enemmänkin firmojen ja valtiontalouden sekä kansainvälisen talouden ja markkinoitten tarkasteluna. Tavallisen tallaajan näkökulma ei tule riittävästi esille.

Miten me itse elävän elämän kotikentällä osaisimme ja pystyisimme entistä ja nykyistä paremmin huolehtimaan oman elämisemme taloudellisista mahdollisuuksista?

Ideana voisi olla tunnetun jo edesmenneen kirjailija ja ajattelija sekä talousmies Paavo Haavikon kertoma muistelu omasta nuoruudestaan. Hän kertoi, mitenkä hänen isänsä oli joutunut taloudelllisiin vaikeuksiin, mikä vaikutti koko perheen elämään. Hän ,Paavo Haavikko, oli asettanut itselleen tärkeäksi elämisen osviitaksi sen, että ei joutuisi elämisessään kenenkään sivullisen armoille. Ja sen päämäärän saavuttamisessa hän myös onnistui.

Löytyisikö asiasta ja aiheesta kiinnostuneita tuumailemaan ihmisen oman elämisen raiteilleen saamisen seikkoja? Taloudellinen pärjääminen olisi keskeinen tuumailun aihe ja siinä samalla elämisen myönteinen meininki yleensäkin. Voisimme perustaa vaikka yhdistyksen, jonka jäseninä olisi ennen muuta meitä tavallisia oman taipaleemme taaplailijoita eikä niinkään maistereita eikä tohtoreita eikä missään tapauksessa poliitikkoja.

Yhteys: [email protected]

0

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        45
        3161
      2. Kova karman laki

        Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
        Hindulaisuus
        508
        1927
      3. Päivieni piristys, missä olet?

        Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
        Ikävä
        17
        1900
      4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

        jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
        Maailman menoa
        79
        1712
      5. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        18
        1512
      6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        43
        1388
      7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        26
        1322
      8. Millainen kaivattusi luonne on?

        Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
        Ikävä
        90
        1319
      9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

        Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        116
        1167
      10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

        Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
        Lappeenranta
        111
        1135
      Aihe