Temperamentti...kysymys?

On vähän ´sähköinen´ olo, sähkö siis lähellä eli ns. ukkosta on ilmassa. Unteloksikin tekee, kun ilma seisoo, jyräyttelis kunnolla, niin olo tasoittuisi.

Vuosien mittaan on täällä palstallakin tullut joidenkin kanssa tutummaksi kuin toisten, onhan se ihan itsestään selvää. Mutta onko sittenkään kukaan tuttu, vaikka kyllähän ihmisen temparementista saa täälläkin jonkinlaisen tuntuman, jonkun ´sekalaisen´ , joka eri henkilöinä esiintyy, ei tietysti millään. Ihmetellä vain voi ihmisen piileskelyhalua, estoinen ihminen.

Mut aattelin tällaisen ehkä vanhan tutun jutun ottaa esille tällaiseksi sumuisen tihkusadepäivän rentoutukseksi Ei niin vakavaa ole eikä voimia vaativaa.

Luultavasti jotkut (monet?) käsittävät temperamentti- käsitteen ´väärin´, siis ajattelevat esimerkiksi, että onpas tuolla ihmisellä temparamenttia.
Temperamentti on persoonallisuuden biologinen perusta. Vasta kasvatus ja ympäristö muokkaavat synnynnäisestä temperamentista persoonallisuuden.

Periytyminen voi olla peräisin kaukaisestakin sukupolvesta, ja saman perheen lapset ovat usein täysin erilaisia persoonallisuudeltaan. Vaikkapa vain yhdellä lapsella on kiivas, vaativa temperamentti, (jo lapsesta), sitä saatetaan ihmetellä.

Nuorena luin muunmuassa Tony Dunderfeltin ajatuksia ja tutkielmiakin kaikenlaisista ihmisen itsensäkasvatukseen, - tuntemukseen, liittyvistä asioista.
Tehkääpä itsellenne aika vakuuttavalta tuntuva testi....Tunnista temperamentit.
Ainakin minulla osui melko nappiin, kirjoitan sen tähän, avoinhan minä olen:

"Väri on keltainen. Olet yleensä avoin, luova ja puhelias. Ilmaisutyyliisi kuuluu paljon eleitä, huumoria ja innostuneisuutta. Ryhmässä olet yleensä esiintyjän, seikkailijan ja ideoijan rooleissa. Heikkouttasi saattaa olla epärealistisuus. Lisäksi sinun voi ola vaikea hillitä itseäsi ja olet huono keskittymään."

No juu.

Wikipediassa on tietysti yhtä sun toista mielenkiintoista, meillekin ´jo kaiken tietäville´ , mutta hyvää ajankulua....huonomminkin vois aikansa käyttää. Löytyy otsikoilla - Temperamentti, Onko luonto oikeudenmukainen? Synnynnäinen temperamentti ja stressinsietokyky sekä tää testi Tony Dunderfelt: Tunnista temperamentit.

Rentoutta ja hupia päiväänne, itse lähden valmistautumaan kello kahdeksan bussilla asioille lähtöön.
21145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Pyramidin aloitus on hyvin ajankohtainen, monisärmäinen, antaa itsetutkiskelun aihetta näin usvaisena aamuna., millainen olen - stäkin !
Kuulee sanottavan, yhden henkilön nopeista sanan valinnoista puhuessa todetaan helposti, hänellä on huono käytös, toisen henkilön rivakasta käyttäytymisestä, onpa hän temperamentikas !

Jako henkilöiden käyttäytymisestä kuulijoilla tapahtuu kuka puhuu, eläytyy puheeseen mitenkin. Minkä omalle luonteenpiirteelle useinkaan mitään voi, aina piirre tulee esille miten toimii missäkin tilanteessa.

Vanhimmat luonne kuvaukset. Kaikki kuvaukset ovat suuntaa antavia, näin asian miellän.
Sangviinikko=vilkas ja ulospäin suuntautuva.
Koleerikko=kiivas ja kova.
Melankolikko=synkkyyteentaipuva mietiskelijä.
Flegmaatikko tasaisen rauhallinen joka ei hötkyile.

Lisää vanhoja ja hyviä luonnekuvauksia löytyy myös astrologiasta:
Ilma-elementin merkit Vesimies, Kaksoset ja Vaaka
(sangviinikko)
Tuli-elementin merkit Oinas, Leijona ja Jousimies
(koleerikko)
Vesi-elementin merkit Kalat, Rapu ja Skorpioni
(melankolikko)
Maa-elementin merkit Härkä, Neitsyt ja Kauris
(flegmaatikko)

Kauan sitten astrologiaan perehtynyt luennoitsija teki osallistujille henkilökohtaisen analyysin syntymä ajan perusteella astrologisesta kartasta. No, jaa meni niin taikka näin, antoi ymmärtää pystyn nousemaan ylös tuhkasta vaikka elämä polttaa alamaihin = vaikka vaikeuksia tulee elämän tiellä.
Niinhän se on, elämä jatkuu uusin haastein jotka on kohdattava sellaisina kun ne eteen tulevat.

Äänestä

Testin mukaan minussa on eniten vihreää , melkein yhtä paljon keltaista, punaistakin hieman. Temperamentiltani olisin siis yleensä "rauhallinen, harkitseva, sopeutuva ja ystävällinen , joskus vaivaa päättämättömyys", mutta nuo pyramidin keltaisen temperamentin piirteet ovat lähes yhtä vahvoina. Isä sanoi minua lapsena pyryharakaksi, ja iloista räiskyvää puolta on aina myös ilmennyt. Suuressa sisarusparvessa kasvaneena särmät jo hioontuivat, ja reagointitapaansa voi vaikuttaa tilanteen mukaan. Kasvattajan pitää ymmärtää lasten luonne-erot, mutta ei niiden piikkiin voi kaikkea katsella läpi sormien.

Palstalaisten erilaisia temperamenttipiirteitä on kyllä ollut nähtävissä etenkin siinä, miten suhtautuu niinsanottuun pottuiluun ja ja miten innostuu eri asioista. Minulle vihreä ja keltainen sopivat temperamenttiväreiksi, koska luonnon voimaa antavassa ja rauhoittavassa vihreydessä ja auringon energian keltaisessa viihdyn ja voin parhaiten valoisaan aikaan. Iän myötä ärsyyntymiskynnys on noussut, olen sallivampi itseni ja muiden suhteen, rennompi .Sensitiivisyys on yleensä hyvästä, herkkyys tuntea vivahteita ihan konkreettisesti ja myös henkisessä mielessä.

Elämykset tuntuvat hyvin vahvoilta ja valtaansaottavilta, taiteen ja luonnon kauneus saa joskus ihan kyyneleet silmiin , tuntuu vavahduttavalta. Tunneherkkyys on vain korostunut iän myötä, myötäelämisen kykykin, ymmärtämys elämän vajavaisuutta kohtaan, omaakin keskeneräisyyttä. Ei ikä varsinaisesti sinänsä jalosta, mutta jos ottaa opikseen kokemuksista ja kulkee aistit avoinna , jokaisen päivän voi ottaa vastaan iloiten olemassaolostaan ja täyttäen paikkansa ympäristössään.

Sumuinen aamu täällä etelärannikolla enteilee lämpenemistä. Eilen sain kylvettyä herneet ja pensaspavut, ja pehmeä kesäsade tuli kuin siunauksena ne kastelemaan. Alakoululaisia lähdemme pian hakemaan mummin ja vaarin luontokouluun, kasvejakin täytyy vielä nykykoululaisten kerätä. Vesille onget mukana menemme myös, keräsin jo matoja sateen jäljiltä. Näissä kahdeksassa lapsenlapsessa näkyy temperamenttierot selvästi ja omatkin lapset ovat keskenään aika erilaisia. Lasten vertailu ei ole hyväksi, jokaisen hyviä piirteitä pitää vahvistaa , huonoja ymmärtää ja ohjailla hallitsemaan ainakin jossain määrin käytöstään ikäkauden sallimissa rajoissa.

Pian nostetaan lippu salkoon, on Puolustusvoimain lippujuhlan päivä ja Toivon nimipäivä, sopiva nimipäivän sankari.

Äänestä

Temperamentti kai kuuluu niihin periytyviin eli biologisiin ilmiöihin. Toisaalta samassa sisarusparvessa on erilaisuutta terperamentiikan tiimoilta.
Me oltiin enemmän kuin samasta puusta veistettyjä lastuja. Kaikilla meillä oli hyvä lauluääni ja uudenoppimisvamius. Kukaan meistä ei osannut piirtää hyvin.

Äänestä

Tunnen itseni aktiiviseksi, valituille asioille syttyväksi, ja jos mahdollista pyrin myös ihmisten pariin, kaupoissa toreilla kahviloissa en mene istumaan yksin pöytään, eli saavat tarvittaessa viedän sen 'viimeisen tuolin' tarvitsevat.

Kaavoitettuihin luonnekuvauksiin en usko, perintötekijät ovat tärkeämmät ja minun mielestäni niillä on suuri vaikutus.
Sisareni, tällä hetkellä ainoan olemme usein keskustelleet pitkiä keskusteluja perintötekijöistä, kaikkien koettelemusten ja rankkojenkin kokemusten jälkeen nousemme kuin feenixlinnut tuhkasta.
Siis pitkään ei kannata mitään menetystä tai vastoinkäymistä surra siitä voi tulla tavallisenkin ihmisen elämäntapa.

Väreistä välitän enkä vieläkään osta harmaita tai muita synkkävärisiä vaatteita,
vihreän, keltaisen ja violetin värejä myös valkoinen yhdistettynä on kiitollinen, musta tietysti juhlallinen, kukka rintaan tai muuta näyttävää.
Iän myötä vaateostokset ovat vähentyneet, vanhoissa vaatteissa lisänä huivi tai näyttävä koru ja menox.

Mieliala on tärkein ja sen saa on sen verran oppeja elämän poluilta tarttunut mukaan.

Päivä päivältä alan nauttimaan yksinolosta, lukien, kirjoitellen tai vaikka musiikkia kuunnellen.

Tänään eräässä harrastuksessa käydessäni tuli halu tehdä vihta, no ei ne lehdet vielä ole niin 'täysikasvuisia' että olisivat hauduttamisen kestäneet,
ehkä viikon päästä.

Äänestä

Sinussa on eniten punaista!

Punainen 5 pistettä

Kun temperamenttityylisi on punainen, olet yleensä energinen, suoraviivainen ja voimakastahtoinen. Ilmaisutyyliltäsi olet jämäkkä, tavoitteellinen, reipas ja äänekäs. Ryhmässä olet usein itsevarma puheenjohtaja ja taistelija. Heikkouksiasi saattaa olla hallitsevuus ja kärsimättömyys sekä se, ettet näe omia heikkouksiasi.

Äänestä
  • Sopii yhteen myös Kauris horoskooppimerkkiinikin.

    Äänestä

Kerro mieluimmin, mahdotonta arvailla!

Itse olen keltainen, kuten aloittaja, 1 vihreä ja 1 punainen, siis valtaosin keltainen. Kaipa noissa voi jotakin suuntaa-antavaa olla, mutta kaavamaisesti.

Kesäisen lempeä päivä on kääntymässä iltaan, oli täys tohina nyt iltapäivällä Myyrmannissa ja liikenteessä. Vasta heinäkuussa Suomi hiljenee, ja täällä pääkaupunkiseudulla se on todella huomattavaa.

Leppoisaa iltaa, ja luovikaa lahjakkaasti:D

Äänestä

Testissä keltanen 6
sininen 3
vihreä 2
punanen 1

Pakko oli tuo tehdä ihan itse.

Äänestä

Luovin minäkin vielä täällä pistäytymään. Enpä ollut huomannutkaan, että minullakin oli keltaisen 8.pisteen jälkeen myös 2 vihreetä ja 2 punasta, piti ihan tarkistaa, ettei pötyä puhu. No nyt kaikki tunnollisesti tehty.

Ai-ai näitä meidän Suomemme marsseja, upeita ovat. Katsoin tietysti lippujuhlapäivän ohjelman. Nyt ei jaksakaan enempää edes aivotyötä, kun keskustassa piti käydä.

Äänestä
Aloittaja

Pikkusen vielä jatkan. Tuo epärealistinen omalla kohdallani ihan kivasti suht. oikeaan osuvassa arvioinnissa omasta persoonastani, onhan siinä tietysti paljon muutakin, jäi mieleen epäselvänä. Piti ihan katsoa Wikipedian seltyksiä, hauskasti (mutta typerästi) oli eräässä vastaus...epärealistinen tarkoittaa, että on epärealistinen. No muuten tarkoittaa utopististista ja idealistista. Utopistinen taas on mielikuvituksellista, mahdotonta toteutettavaksi, haaveiluunkin viitataan.

Muistelen aikoinaan paljonkin syventyneeni tällaisiin ´ itsensäetsimis ja kehittämisoppaisiin. Kirjastosta löytyi kymmenittäin, muita en muistakaan kuin tämän Dunderfeltin, enpä usko hukkaan menneen niittenkään lueskelun. Voihan taas sanoa tässäkin....mikä sopii yhdelle, ei sovi kaikille.

Mitäpä tässä enempiä jaarittelemaan, mutta pakenin lukemasta ketjujen kirjoitusten ahdistavuutta. Parempi pysyä poissa, itseni tuntien voisin pläjäyttää ilmoille heikolla itsehillinnälläni jotain, joka ei asioita kuitenkaan parempaan suuntaan muuttaisi Onneksi huomisesta maanantaihin on paljon muutakin tekemistä kuin aamuisin rutiinein tekstejä tänne tulla katsomaan.

Monipuolista ja -mielistä viikonloppua teillekin itsekullekin!

Äänestä

Pakkailen saarikamoja ja ruokia, kaksi alakoululaista lähtee mummin ja vaarin mukana saareen veneelle yöksi, eikä mukaan oteta muuuta mediakojetta kuin vaarin vanhanaikainen kännykkä. Koetetaan osaltamme vierottaa lapsia liialta sidonnaisuudelta näihin vempeleisiin ja hyvää heille tekee irrottautua ainaisesta yhteydenpidosta kavereihin. Jos olen kotona, aamuisin tulee yleensä kurkistettua tänne ja verryteltyä sormia itselle läheisen aiheen osuessa silmiin.

Luotan kasvatuskysymyksissä ja itsetuntemusasioissa aika paljon Liisa Keltikangas-Järvisen oppeihin. Oma intuitio on aina ollut tärkeä ohjailija myös. Esikoiseni syntymän aikoihin neuvolassa käskettiin imettämään lasta säännöllisesti neljän tunnin välein, mutta eihän vauva ole kello. Niinpä imetin heti kun tunnistin nälkäitkun, ja kantoliinan käytössäkin taisin olla harvinaisuus siloin , kautta aikainhan naiset ovat askareitaan tehneet pienokainen itseään vasten sidottuna. Seuraava vauva olikin paljon itsenäisempi eikä niin herkästi kaikkeen reagoiva, nukkui parhaiten omassa pinnasängyssään ja vaunuissa ulkona pitkät ajat.

Miten näitä lapsenlapsiani rakastankaan ja miten mielenkiintosia prsoonallisuuksia he voivatkin olla, jokaikinen kuusivuotiaasta pojanviikarista kuusitoistavuotiaaseen sorjaan hillittyyn neitoon, joka aloittaa lukion. Heitä syntyi kahdeksan kymmenessä vuodessa, tämä aika on ollut kuin elämän jälkiruokaa.

Helliviä hellepäiviä teille !

Äänestä
  • Aloittaja

    Ihanaa....raikkaita merituulia ja aaltojen loisketta ja kuohua teille Ramoona sinne merelle. En osaa, ei tarvitse, kaivata enää sellaisia asioita menneestä, jotka on täysillä kokenut itsekin, meren, järvet, joet, erämaan koskemattoman luonnon. Aina on löytynyt uutta, joka täyttää tyhjän paikan elämässä, ei taaksepäin enää, eteenpäin vaan.

    Äänestä

Täällä asiaa, oli ainakin minulle:
Liisa Keltikangas-Järvinen: Temperamentti: Ihmisen yksilöllisyys. Helsinki: WSOY, 2004

Äänestä
  • Onhan tuo Liisa Keltinkangas-Järvinen hyvinkin ansioitunut kasvatusalalla, vaati vain pohjaa lukijallakin syventyä aiheeseen.
    Sopii alan ihmisille niin päiväkodeissa kuin opetustehtävissäkin oleville. Varsin tärkeää varhaiskasvatusta jo lapsen vanhemmillekin.

    Äänestä

Hellepäivä tosiaan, onkohan ukkosta ilmassa, kun koneeni ei millään ollut hyväksyä salasanaani?

No, sammuttamisen jälkeen avautui normaaliksi, outoa. Onhan näillä temppunsa tietenkin, ihan kuin ihmisen luonteessakin on omat yksilölliset piirteensä.

Yleensä en enää itsetutkiskelua harrasta, melko hyvin jo pärjään oman itseni kanssa :)
Pitänee vielä postin jälkeen vilkaista palstatapahtumia, vai vieläkö seikkaillaan menneissä!

Äänestä

pyramidi
Aika hauska kysymys, muka mennä testaamaan Googlesta 70 , millainen olet? Koneeltako tuo on katsottava? Eikö sitä itse tiedä?

Olen lukenut kaikki Tony Dunderfeltin kirjat, koska vaimonsa oli samassa työpaikassa kanssani, silloin "aatamin aikaan"!


Älä sinä ala, -ala-arvioimaan,kuka haluaa olla palstoilla nikittömänä? Minä en halua tunnistautua, mutta kyllähän minut tunnistaa, kuten sinutkin, ehkä?
Jazzooz, puolet kirjoituksista oli häipynyt, mihin halusin vastata...No ei ollutkaan?

En itse tarvitse mitään googlea, arvioinnissa itseäni ennen ja nyt. Nuo värit ovat kyllä mielenkiintoisia, koska minä rakastan tummia, ruusunpunaisia ja sammalen vihreitä, mutta mieheni haluaa jostain syystä vaan valeansinistä? Horoskooppi meillä on sama, paitsi minulla Neitsyt ja Vaaka, mutta mieheni mukamas Vaaka?

Äänestä
  • No sehän on hyvä, jos sinulla on noin hyvin, mutta taitaa leikkimielessä olla puutteita. Kuules, kyllä minäkin kirjani olen lukenut ihan ajoissa, mutten ehkä ihan aataminaikaan. Horoskoopeista minä viis välitän, mutta voihan niillä jonkun toisen mielestä olla merkitystä.

    Äänestä

  • pyramidi ek. kirjoitti:

    No sehän on hyvä, jos sinulla on noin hyvin, mutta taitaa leikkimielessä olla puutteita. Kuules, kyllä minäkin kirjani olen lukenut ihan ajoissa, mutten ehkä ihan aataminaikaan. Horoskoopeista minä viis välitän, mutta voihan niillä jonkun toisen mielestä olla merkitystä.

    pyramidi

    Anteeksi, että kirjoitin aloitukseesi. Toiste en tee sitä. En olisi kaivannut sinulta mitään arviota olotilastani.

    Äänestä

Niinpä, sehän se onkin, kun (jos) oppii tulemaan toimeen oman itsensä, sen vaikeimman elinkumppanin kanssa. Eipä sitä parhaimmassa työiässä ja lapset vielä kotona, ollut useinkaan aikaa itselleen. Jos elämä kaikkinensa on vetänyt sitten syystä tai toisesta liian tiukille, uskon, että on tullut pakkoaika alkaa ottaa itseäänkin huomioon. Keksittävä keinoja itse, että taas jaksaa.

Muistan ihan hyvin, milloin minun aikani tuli, koska muutin kotoa ottamaan aikaa juuri itseäni varten. Lapset olivat jo maailmalla. Se oli oikea ratkaisu. Olen siitäkin jossain täällä jo kertonut, joten en selvittele uudelleen. Minäkin kun ´syöksyin´ avioon ja lapsia saamaan melkeinpä heti koulun päätyttyä. Kahden ensimmäisen lapsen ikäväli on vuosi ja viisi kuukautta. Sitten meidän molempien opiskelua ja työt alkoivat.

Kyllä minulla on tuo itsetutkiskelu ja -kasvatus jatkunut jollain lailla koko elämän ajan ja varaa olisi varmasti vieläkin, en minä niin helppo henkilö ole. Ja onhan selvää, että samalla oppii, jos oppii, toisistakin ihmisistä yhä enemmän.
Kaipa sitä joskus valmistuu, nimenomaan persoonallisuus - kin määrää, millaiseksi valmistuu.
Tääkin kirjoitus syntyi tietynlaisessa mielentilassa, eilen tai huomenna en ehkä olisi tätä kirjoittanut.

Äänestä

Jatkakaa keskustelua

Äänestä
  • Persulla meni muisti välillä muutamaksi vuodeksi ?! Sen kun jatkat vaan siitä mihin jäit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_10540344 kirjoitti:

On vähän ´sähköinen´ olo, sähkö siis lähellä eli ns. ukkosta on ilmassa. Unteloksikin tekee, kun ilma seisoo, jyräyttelis kunnolla, niin olo tasoittuisi.

Vuosien mittaan on täällä palstallakin tullut joidenkin kanssa tutummaksi kuin toisten, onhan se ihan itsestään selvää. Mutta onko sittenkään kukaan tuttu, vaikka kyllähän ihmisen temparementista saa täälläkin jonkinlaisen tuntuman, jonkun ´sekalaisen´ , joka eri henkilöinä esiintyy, ei tietysti millään. Ihmetellä vain voi ihmisen piileskelyhalua, estoinen ihminen.

Mut aattelin tällaisen ehkä vanhan tutun jutun ottaa esille tällaiseksi sumuisen tihkusadepäivän rentoutukseksi Ei niin vakavaa ole eikä voimia vaativaa.

Luultavasti jotkut (monet?) käsittävät temperamentti- käsitteen ´väärin´, siis ajattelevat esimerkiksi, että onpas tuolla ihmisellä temparamenttia.
Temperamentti on persoonallisuuden biologinen perusta. Vasta kasvatus ja ympäristö muokkaavat synnynnäisestä temperamentista persoonallisuuden.

Periytyminen voi olla peräisin kaukaisestakin sukupolvesta, ja saman perheen lapset ovat usein täysin erilaisia persoonallisuudeltaan. Vaikkapa vain yhdellä lapsella on kiivas, vaativa temperamentti, (jo lapsesta), sitä saatetaan ihmetellä.

Nuorena luin muunmuassa Tony Dunderfeltin ajatuksia ja tutkielmiakin kaikenlaisista ihmisen itsensäkasvatukseen, - tuntemukseen, liittyvistä asioista.
Tehkääpä itsellenne aika vakuuttavalta tuntuva testi....Tunnista temperamentit.
Ainakin minulla osui melko nappiin, kirjoitan sen tähän, avoinhan minä olen:

"Väri on keltainen. Olet yleensä avoin, luova ja puhelias. Ilmaisutyyliisi kuuluu paljon eleitä, huumoria ja innostuneisuutta. Ryhmässä olet yleensä esiintyjän, seikkailijan ja ideoijan rooleissa. Heikkouttasi saattaa olla epärealistisuus. Lisäksi sinun voi ola vaikea hillitä itseäsi ja olet huono keskittymään."

No juu.

Wikipediassa on tietysti yhtä sun toista mielenkiintoista, meillekin ´jo kaiken tietäville´ , mutta hyvää ajankulua....huonomminkin vois aikansa käyttää. Löytyy otsikoilla - Temperamentti, Onko luonto oikeudenmukainen? Synnynnäinen temperamentti ja stressinsietokyky sekä tää testi Tony Dunderfelt: Tunnista temperamentit.

Rentoutta ja hupia päiväänne, itse lähden valmistautumaan kello kahdeksan bussilla asioille lähtöön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu