Koska ruiskukoneet tulleet? Onko suorasuihkuja?

nimimerkki10

Mites noiden moottoripyörien tekniikka tänäpäivänä on polttoaineen suihkutuksen osalta? Onko suorasuihkuja tänä päivänä?

Ja koska suunnilleen on viimeiset massapyörät kaasuttimilla rakennettu?

Jotenkin on semmonen kuva että moottorinohjaus ei oo niin suurissa intresseissä MP valmistajilla, mitä autojen valmistajilla.

Ja ihan yleisellä tasolla kyselen, merkistä riippumatta, mutta semmoisia yleisempiä merkkejä kumminkin.

Viimeks kun itellä oli MP, niin autoissakin ruiskut oli harvinaisia :D

3

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >TurbotOn<

      Oma muistini moottoripyörien tekniikasta yltää 80-luvun alkupuolelle ja jostain niistä vuosista lähtien ainakin Möhkö-Kawassa on ollut ruisku. 90-luvun lopulla alkoi ruiskutus tulla yleisemmäksi. Ensimmäinen oma ruiskupyörä oli vuonna 1999 Hayabusa. Sen jälkeen suorituskykyisimmät pyörät on periaatteessa olleet kaikki ruiskutekniikalla varustettuja. Onhan vieläkin joitain uusia kaasarioyöriä uutena saatavilla mutta pakokaasunormit pakottaa siirtymään aina vaan enemmän ruiskuihin.

      Pyörien ruiskut ovat toteutukseltaan autojen vastaavia halvempia siis yksinkertaisempia Yhtään suoraruiskutusmoottoria en pyörissä tiedä olevan.

      • Buhfdtuilmhfuooij

        Kyllä kaasareita on ollut melko myöhään myös suorituskykyisissä pyörissä, offroad puolella eritoten. Esim KTM 950 Adventure 2003-2005.


    • nimimerkki10

      Mekaanisia ruiskuja ei varmaan oo koskaan ollutkaan lisälaitteiden viehäm tilan takia?

      Kun sitäkin aattelin että miten katalysaattorit kestää epätarkalla seoksenmuodostuksella pyörissä? Koskas katti muuten tuli pakolliseksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1806
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      73
      987
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      838
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe