Kumpaanko luokkaan kannataisi mennä?
Rotax vs. Yamaha
dffrnfja
32545
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Syötti on nyt heitetty...
Rotax on hyvä vaihtoehto, mutta sinne emme me koska se on yhden miehen pyörittämä sarja ja sarjan pyörittäjällä on myös oma tiimi siinä ja kaiken lisäksi miehen monopoliasema sarjassa kismittää. Parhaat koneet ja kalikat itselle ja roskat muille. Yhtään avaamatonta konetta et saa sieltä vaikka kuinka yrittäisit.
Voi vittu mitä kommentteja. Esität täällä harhaluulojasi faktoina jotka joku saattaa peräti uskoa. Kuinka monessa kartinkiin suunnitelussa ja myydyssä moottorissa on takuu. Se että takuu säilyy voimassa edellyttää rotaxien plommaamista jolloin varmistutaan ettei kukaan kotiseppä mene tuunailemaan moottoria ennen ensimmäistä käyttökertaa... Onnistuuko sinetöinti mielestäsi laatikon läpi? Jos olet löytänyt siihen keinon niin odotan mielenkiinnolla kuinka helvetissä sen plommin saa laitettua laatikkoa avaamatta. Kyse on kuluttajansuojasta eikä mistään osien ylenpalttisesta valikoinnista. Toki kyllähän se saattaa vituttaa jos kyvyt ei riitä, silloin on ehkä parempi kaikkien kannalta että leikit niiden historiikki pommien kanssa tästä eteenkinpäin.
Osu ja uppos. Muahhaa! Plommaus=takuu, jep.
Takuun myöntää valmistaja etkä sinä. Sulla ei ole mitään oikeutta mennä avaamaan noita koneita, joita myyt eteenpäin, menikö perille.? Ja jos ja kun koneelle sattuu jotakin niin eiköhän mosamies/asiantuntija pysty sanomaan meneekö konerikko takuuseen vai ei? Monihan avaa koneen muutenkin heti kun sen saa sulta, joten älä puhu p**kaa. Jotta pääsisit noist puheista eroon, muuta tapa, jolla myyt koneen loppuasiakkaalle. Kyllä käytännön asioita voi parantaa ja kehittää jos vain tahtoa riittäisi.
yhdellä rotta kisan kustannuksilla ajaa kaksi-kolme jammu kisaa. ainoa mikä jammussa on huonompaa, niin koneen huoltoväli.
Juu juu rotta sitä, tätä ja ai niin ihanaa.
Tuolla historiikkipommi kisoissa on kovaa, tasaista kilvanajoa (kato esim. Pori aikaajo ym.) Koneet kohtuullisen tasaväkisiä ja mikä parasta ne voi tehdä ite. Mukavaa porukkaa ja hyvä henki päällä.
Mukava lähteä viikonlopuksi kisoihin.
Mites rotat meettekö jonnekkin katoon vihreiden podiumi arpajaisia ?
Täytyy kyllä sanoa, että Yammuun siirtyminen on ollut parasta mitä ollaan kartingissa tehty. Olemme pojan kanssa 5 vuotta ajettu kisaa ja mietittiin yhdessä Raket85:sta ajettaessa, että kyllä on kovaa salatiedettä tämä kisaaminen.
No siirryttiin Yammuun. Porukka on aivan loistavaa Yammu puolella. Tietoa saa aina kysyvä ja ketään ei jätetä pulaan jos pystytään auttamaan. Oikeasti on se fiilis, että halutaan poikien ratkaisevan järjestyksen radalla!
Rakennan myös itse koneet ja siihen olen työkalut myös hommannut. Koneet ovat tasaväkisiä kun viitsiin vain nähdä vaivaa ja selvittää mitkä asetukset koneelle ovat parhaat, ja tämä näkyy juuri tuossa Yammujen tasaisuudessa!
RMC:stä en osaa sanoa mitään kun ei siltä puolelta ole mitään kokemusta.
Jos täällä tarvitsee luokkaa kysellä, kannattaa mennä vaikka kalaan.
Totta,kalas kannattaa käydä nyt kun kuhaa tulee mukavasti. Luokasta sun ei tarvii olla huolissas se on jammu.
Ei kumpaankaan vaan jos poitsulla ikää 15 niin v-1600 radalle
Näin on jammu kultamuna luokka jostain vuosituhannen alusta kisataan koneen vuoraajien kesken kivaa
Otiks yhden liikaa?
Kultamunia on kyl kaupan, joo. Todellisuudessa eipä käy kaupan koneet niillä hinnoilla joita nykyiset omistajat ovat niistä maksaneet. Monista koneista saa tehtyä hyvia kun näkee hiukan vaivaa ja tietää mitä tekee.
vanhat munat on loppuun ajettuja pytyiltään,lohkoiltaan ja akseleiltaan. suurin osa.
Yamahan aika alkaa olla ohi mutta pitkä ja kunniakas se on ollutkin. Tulevaisuus on Rotax ja kohta tulevat uudet cik-luokat joiden mukana KF siirtyy historiaan jonne se joutaakin.
Mihin muuten perustuu väite, ettei Rotaxin konetta voi tehdä ja huoltaa itse? Miksi ei? Ihan normi kaksitahtikone johon kaikki tarvittava tieto on julkista ja löytyy teknisestä manuaalista.
Se ei perustu mihinkään sa on vain maahantuojan keksimä jolla voi rahastaa...
Siis Suomen maahantuoja nimenomaan sallii moottorin huoltamisen itse, toisin kuin ulkomailla. Näin jokainen saa itse ropata moottorin kulkemattomaksi ja sitten kirjoittaa täällä, kuinka vain maahantuojan mosalla voi pärjätä.
Eipä sitä ulkomailla tarvitse konetta maahantuojalla huollattaa. Plommin joutuu toki hakemaan valtuutetulta plommaajalta.
Huvittavaa keskustelua sinetöinnistä/plommista.
Kuka tahansa voi tehdä koneelle mitä tahansa, plommauksessa tarkistetaan vain swiss.
Plommattuna estetään koneen muutokset viikonlopun aikana. Aika järkevää? 15 e siitä, että kanssakilpailijasi ei aja finaaliin asti laittomalla ja muuta finaaliin lailliseksi...
Plommausoikeidet on Suomessakin maahantuojan lisäksi kahdella valtuutetulla Rotax-huoltocenterillä: ProSpeed Oulussa ja TK Karting Helsingissä
Huoltaa voit vaikka itse...
Jokaisessa tiimissä on "koneentekijä", ei tahdo vain pärjätä vihreille...
Jammussa kovempi taso (kympin kärjessä), parempi henki ja edullisempi.
Jammussa pääsee hyvin pian kaikki kuskit kympin sakkiin. Kuskeja ei nykykehityksen jatkuessa ole kohta kymmentäkään.
Taso ei ole Yamahassa sen kummempi mutta autoja on selvästi vähemmän. Max Senior on tasoltaan kovempi kuin Yamaha tai yksikään SM luokka tällä hetkellä. Menestyäkseen on Yammussa saatava sopivat kultamunat, kysele montako konetta Jamppiporukalla keskimäärin on.
Rotaxissa on oltava mielellään 2 konetta mutta yhdelläkin pärjää. Koneissa on eroa kuten kaikissa luokissa.
Lapsellista väittelyä, joka ei johda mihinkään. Toiset tykkää yammusta ja toiset rotaxista. Eihän oo vaikeeta?
Tuossa ketjun aloittaja kysyi, kumpaan luokkaan kannattaisi mennä. Silloin se auätomaattisesti sisältää toisen poissulkevan ehdon jolloin luokat yrottävät esittää perusteita oman luokkansa puolesta. Ei ole vaikeeta jos osaa lukea ja ymmärtää lukemansa.
kumpaan vaan kannattaa mennä. valinta riippuu aika pitkälti siitä mitä luokalta haluat.
Rotaxin huono puoli on moottorin huoltokulut, vaikka itse tekisikin. Esimerkiksi:
-Mäntä 100,-
-Kiertokanki 200,-
-Kiertokangen vaihtotyö ?
-Laakerit ?
-Tiivistesarjat?
-jne...
Jos teetät, niin veikkaisin että täysihuollon hinta pyörii 700-800,- paikkeilla. Muistelisin että 50 tuntia on ehdoton maksimi kiertokangelle. Männälle/renkaalle sitten tietysti vähemmän.
Yamaha on huollon suhteen huomattavasti edullisempi, mutta ei tietenkään ole moottorina yhtä hieno.
Kiertokangen ja laakerin vaihtoväli on 50 tuntia, joten jonkun kierroksen saa siihen huoltoon sahata. Samalla vaihtuu myös alakerran laakerit, stefat jne. Huollon hinta riippuu kellä huoltaa, mutta joku satanen siihen menee. Maahantuojalla varmaan liki tonni. Tulee eteen joka toinen vuosi kisakäytössä.
Mäntiä menee yleensä 1-2 kisakaudessa, käyttömäärä, öljy ja seos vaikuttaa. Yhdelläkin vaihdolla voi selvitä.
Yamaha on huomattavasti halvempi. Koneita saa 250eurosta alkaen siis kilpalukykyisiä, jos SM-voitosta taistellaan niin silloin tarvitaan ne penaalin terävimmät mosat joiden hinta ihan jotain muuta.Luokkana on tosi mukava. Monelle vain se käyntiin työntäminen tuntuu olevan vanhanaikaista vaikka yammun käynnistäminen on tosi helppoa.
Ja voisi kuvitella, että niitä teräviä koneita riittää muillekin kuin parille kolmelle.
Kyllä niitä on. Luokka kuin luokka niin harjoittelun merkitys on ensimmäinen asia, jos kotiläksyt on tehty hyvin niin näkyy radalla. Yamaha on kilpamoottori ja hyvin yksinkertainen niin pelkistetty kuin 2t voi vain olla. Ei millään muotoa vanhanaikainen, samalla tavalla toimii kuin kaikki muutkin. Rotaxin konsepti on tehty kisoja myöten hiukan "raflaavammaksi" ,jota jotkut kutsuu myös nykyaikaiseksi. Pitkässä juoksussa ratkaisee aina hinta, siksi sydämeni sykkii yamahalle.
Eipä se Yamahankaan kisakoneen huolto ilmaista ole. Mäntä vaihtoon viimeistään 4-5 tunnin välein jos haluaa potkun riittävän finaaleissa ja samanlailla täysremontti aika ajoin tuotakin konetta Rotaxin lailla odottaa. Tosin hieman aiemmin, joten on melko vaikea arvioida kumpi on huollon suhteen edullisempi. Halvimmalla pääsee molemmissa tapauksissa, kun muistaa huoltaa ajoissa ;)
Meillä käytössä 2 jammumosaa. Kisa ja harkka. Kisamosa maksoi 700e 4v. sitten. Harkkamosa 3v. sitten 350e. Mosat huollossa aina ennen kevätpäräystä n.300e yhteensä. Sitten vedetään niillä koko kesä. Treeniä ei tuu kyllä vedettyä kauheasti, sen verran että tatsi pysyy.