Guggenheim merelle

visionääri

15:38 Anonyymi: Netissä videonpätkiä jossa kaverit rakentaa omia merellä seilaavia saariaan. Mihin Suomen rakennustelakat pystyisivät sitten? Vai käykä taas siten että joku muu maa kerkeää ensin?

15:34 Anonyymi: Nykyinsinööri-ja rakennustekniikoilla täysin mahdollista.
15:33 Anonyymi: Guggenheimin alusta-tasoon vaikka kymmenkunta laivaa : viisi eteen vierekkäin telakoituna, viisi taakse vieriviereen telakoituna, sitten G:n yläosa pienemmistä kennoista koottavaksi vaikka kuinka korkeaksi merelle. Atlantilla ja Tyynellä valtamerellä seilatessa koko kasvaisi vaikka kuinka suureksi.

15:30 Anonyymi: Ne laivat pitäis suunnitella niin, että ne telakoituu kiiknni toisiinsa avomerellä tasaiseksi laajaksi alueeksi. Näinsuunnitellen ne mahtuis Tanskan siltojen kohdalta. Kennoasuntojen tapaan kiinni toisiinsa koottava Guggenheim.

15:27 Anonyymi: Turun telakalle töitä seuraavaksi 50 vuodeksi. Ja toi taideprojekti poikis aina vaan lisää.
15:26 Anonyymi: Iso-Beltin siltojen alta tai välistä tai miten nyt vaan.
15:25 Anonyymi: Tottakai Guggenheim tulisi kotisatamaan vaikka kesäksi. Olis aika makee olla töissä tuollaisella isolla purjehtivalla taidemuseolla. Venäläisille tosiaankin veis näyttelyn Pietariin, siitä se seilais seuraavaan suureen kaupunkisatamaan. Pakko kai se ois suunnitella niin että se mahtuis Ison-Beltin

15:20 Anonyymi: Sitäpaitsi pelkkä Guggenheimin rakentaminen maalle vie vain rahaa, mutta joku tuollainen uusi erikoinen projekti sais luonnonsuojelijatkin mukaan projektiin, ja kustannustalkoisiin. Nykytaide on aikamoista bullshittiä jos sitä tehdään vain isolla pensselillä isolle kankaalle räiskien, luonnonvarat kuluu, ei yhtään esimerkillistä taidetta.

15:17 Anonyymi: Siinäkin olisi hieno luontoonpalautusprojekti millä Suomi sais hyvää mainetta.
15:16 Anonyymi: Koska suomalaiset on juuri laivanrakennuseksperttejä, niin ei muuta kuin suunnittelemaan merikelpoista eri maailman kaupunkien satamiin kiinnitettävää G:tä. Se se olisi jotain uutta ja erikoista ja taiteellista. Guggenheim merelle. Ja ne delfiinit voi viedä sillä niiden syntymämerille.

15:12 Anonyymi: Se delfinaariohommakin hoituu siinä merikelpoisessa Guggenheimissa, se on siinä.

15:09 Anonyymi: Kallistuu Guggenheimin rakentamiselle, mutta kunnon koukku itse museossa pitää olla. Ja sellainen koukku olisi just sen muotoilu ja rakentaminen merikelpoiseksi.

15:04 Anonyymi: Miksi ne ei rakenna Guggenheimia merelle? Siitä sen vois roudata sitten milloin vain minne vain. Museotapahtumat vois siirtää minne merten rannoille tahansa, olisi hiukkasen mielenkiintoinen ja monipuolinen liikkuva taidepaikka. Aloin miettiin heti merelle rakennettavaa G:tä, kun kuulin Suomeen sitä

Guggenheimista vielä. Alkuperäinen idea toisiinsa telakoitavista merialuksista oli sotatarkoitusta varten. Eli sellanen toisiinsa telakoitavien lentotukialusten liittymä, joka sitten yhteenkoottuna pystyy toimimaan kaikkein suurimpienkin rahtikoneiden lentokenttänä isoilla merillä.

2

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • visionääri

      16:27 Anonyymi: Etelärantaan Guggenheim. No perskules, merelleroudattavahan sen tottakai pitää olla! Onko tuo kilpailu vapaa kaikille Suomen kansalaisille?

      16:33 Anonyymi: 12000 neliötä kokonaispinta-ala pitäisi olla Guggenheimissa. Paljonko kokonaispinta-ala on suomalaisten rakentamissa laivoissa?

      16:38 Anonyymi: Mä kysyn vielä täältä hyvien kommentaattoreiden boksista mielipidettä, alla ilmakuva Etelärannan tontin paikasta: http://www.iltalehti.fi/uutiset/201309240154742_uu.shtml Mittasuhteiltaan kolme rinnakkain telakoitua laivaa täyttäisi tuon Etelärannalle varatun tontin. Eikö tää ois jotain uutta?

      16:42 Guggenheim merelle: Mä en muutenkaan tajua sitä miksi lentotuki-ja muiden aluksien pitää olla varattuna vain sotatarkoitusta varten. Ne vanhat sotatukialukset pitää takoa auroiksi ja miekoiksi ja rauhan, siis taiteen aseiksi. Eikö?

      16:45 Guggenheim merelle: Jos Suomen valtio ostaisi vaikka USA:lta ja Venäjältä kolme-neljä vanhaa lentotukialusta, ja ne muutettaisiin telakalla toisiinsa kiinnitettäviksi. Tämä olisi sitä parasta liennytystä, nykyiseen kylmän sodan ilmapiiriin.

      16:47 Guggenheim merelle: Profiilin nostamiseen tämä Guggenheim olisi parasta mahdollista brändäystä. Suomi rauhan rakentajana idän ja lännen välille - uudella Guggenheimilla.

    • Solomon Pajunen

      Harkitsen vakavasti oman ehdotuksen tekemistä. Voisin photoshopata kuvat ja työstää vaatimukset nippanappa täyttävät dokumentit (kopioin jostain/teen vapaalla kädellä). Kuvista on pari hävytöntä ideaa. Tästä olisi se ilo, että Guggeliporukka joutuu tutustumaan aineistoon ja julkaisemaan anonyymin ehdotukseni sivuillaan. No, reksiteröityminen on nimellä.

      Guggeliterveisin Solomon Pajunen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      282
      14567
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      73
      7363
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7194
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5206
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      122
      4951
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4756
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      104
      4576
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      36
      4506
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4216
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3988
    Aihe