ilmalämpöpumppu kerrostaloon

ruuna

Tarjolla olisi kerrrostalon ylimmäinen kerros, mutta vähän arveluttaa, että saattaa olla liian kuuma kesällä. Voin tietysti ostaa ilmalämpöpumpun, mutta jos parin vuoden kuluttua muutan, niin voinko siirtää sen helposti (ei liian kalliisti) uuteen kämppään?

Asennus näyttää tosi simppeliltä, (molemmat yksiköt pultataan seinään kiinni ja letkut väliin) mutta onko siinä jotakin, minkä takia sitä ei voisi itse tehdä, jos pora pysyy käsissä?

8

5208

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hb5tr444

      Tai siirrettävä ilmastointilaite, toimii sekin mutta pitää asentaa oikein.

    • ruuna

      Mulla on jo semmonen mölytoosa, mutta haluaisin ihan oikean ilmastoinnin.

      • happiloppuupieretää

        Kyllä tästä ilmalämpöpumpustakin suhina käy, ei tämäkään äänetön ole. Mitä kuumempi on sitä kovemmalla suhinalla tätä joutuu käyttämään.

        Kiertoilmaan perustuvat ratkaisut eivät ole näitä oikeita ilmastointeja, vaan ovat enempi tai vähempi äänekkäitä ratkaisuja. Äänettämät on integroitu ilmanvaihtojärjestelmään.


    • A. sukas

      Ainakin kannattaa selvittää, antaako taloyhtiö luvan sellaisen asentaa.

      a) Julkisivuun ei saa ilman lupaa mitään pömpeleitä laittaa
      b) lauhduttimen flektin käyntiääni saattaa häiritä naapuria joka repii pelihousunsa
      c) ulkoseinään tehtävät läpiviennit ovat taloyhtiön vastuualueella.

      Asennus on sinänsä helppo, mutta putkiston tyhjiöinti ja kylmäaineen laitto lienee vaativin toimenpide. On sinällään luvanvarainen juttu.

    • d.i.y

      Minkämoisella poralla meinaat mennä betoniseinästä läpi, vai onko seinä puuta? Reiän pitää olla melkoinen, meneehän sen läpi eristetyt kylmäaineputket. Niiden paksuus taitaa olla helposti luokkaa 2 x 50 mm...?
      Jos halvan ilpin hommaat, niin käytännössä sen irrottaminen tuskin kannattaa.. Itsehän kylmäainetäyttöjä ei saa tehdä ja harvalla kai siihen hommaan on edes vehkeitä.
      Helposti tuosta kyllä sanomista tulee, jos edes saat lupaa..Ulkoyksikkö kun ei ole ihan hiljainen ja saattaa myös aiheuttaa resonanssiääniä rakenteisiin..

    • itse asennettu

      vahvoilla liinoilla ripustaa ulkoyksikön vaikka parvekkeen kaiteeseen, tai esim. tuuletusikkunan kautta ulos ja liinat kiinni lämpöpatteriin joka pysyy varmasti kiinni tms. jokin tämäntapainen ratkaisu.

      kylmäaineputket ikkunan välistä.

    • ei ole hiki

      Hyvä on! 3 kesä lähdössä ilmalämpöpumpulla suosittelen.

    • 255-330kwh

      Ainakin 5 vuotta ollut ilmalämoöpumppu kerrostalossa.
      Invertteri pumppu kyseessä, ulkoyksikkö parvekkeella.
      Sisäyksikkö on parvekkeenoven päällä sisäpuolella.

      Ulkoyksikön ääni on niinhiljainen ettei edes kuulu naapuriin vaikka olisi ikkunat auki.

      Sähköjohto, kondensivesi letku ja kylmäaineputket menevät parvekkeen oven kynnyksessä olevasta kolosta. Mahtuvat noin tikkuaskin kokoisesta aukosta (se isoin sivu)

      Sähköä menee noin 255-330kwh. kesässä, yhtään säästämättä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      270
      2795
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      19
      2217
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      341
      1955
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      105
      1659
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      100
      1615
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      209
      1327
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      64
      1268
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1233
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1149
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      75
      1093
    Aihe