ilmalämpöpumppu kerrostaloon

ruuna

Tarjolla olisi kerrrostalon ylimmäinen kerros, mutta vähän arveluttaa, että saattaa olla liian kuuma kesällä. Voin tietysti ostaa ilmalämpöpumpun, mutta jos parin vuoden kuluttua muutan, niin voinko siirtää sen helposti (ei liian kalliisti) uuteen kämppään?

Asennus näyttää tosi simppeliltä, (molemmat yksiköt pultataan seinään kiinni ja letkut väliin) mutta onko siinä jotakin, minkä takia sitä ei voisi itse tehdä, jos pora pysyy käsissä?

8

4864

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hb5tr444

      Tai siirrettävä ilmastointilaite, toimii sekin mutta pitää asentaa oikein.

    • ruuna

      Mulla on jo semmonen mölytoosa, mutta haluaisin ihan oikean ilmastoinnin.

      • happiloppuupieretää

        Kyllä tästä ilmalämpöpumpustakin suhina käy, ei tämäkään äänetön ole. Mitä kuumempi on sitä kovemmalla suhinalla tätä joutuu käyttämään.

        Kiertoilmaan perustuvat ratkaisut eivät ole näitä oikeita ilmastointeja, vaan ovat enempi tai vähempi äänekkäitä ratkaisuja. Äänettämät on integroitu ilmanvaihtojärjestelmään.


    • A. sukas

      Ainakin kannattaa selvittää, antaako taloyhtiö luvan sellaisen asentaa.

      a) Julkisivuun ei saa ilman lupaa mitään pömpeleitä laittaa
      b) lauhduttimen flektin käyntiääni saattaa häiritä naapuria joka repii pelihousunsa
      c) ulkoseinään tehtävät läpiviennit ovat taloyhtiön vastuualueella.

      Asennus on sinänsä helppo, mutta putkiston tyhjiöinti ja kylmäaineen laitto lienee vaativin toimenpide. On sinällään luvanvarainen juttu.

    • d.i.y

      Minkämoisella poralla meinaat mennä betoniseinästä läpi, vai onko seinä puuta? Reiän pitää olla melkoinen, meneehän sen läpi eristetyt kylmäaineputket. Niiden paksuus taitaa olla helposti luokkaa 2 x 50 mm...?
      Jos halvan ilpin hommaat, niin käytännössä sen irrottaminen tuskin kannattaa.. Itsehän kylmäainetäyttöjä ei saa tehdä ja harvalla kai siihen hommaan on edes vehkeitä.
      Helposti tuosta kyllä sanomista tulee, jos edes saat lupaa..Ulkoyksikkö kun ei ole ihan hiljainen ja saattaa myös aiheuttaa resonanssiääniä rakenteisiin..

    • itse asennettu

      vahvoilla liinoilla ripustaa ulkoyksikön vaikka parvekkeen kaiteeseen, tai esim. tuuletusikkunan kautta ulos ja liinat kiinni lämpöpatteriin joka pysyy varmasti kiinni tms. jokin tämäntapainen ratkaisu.

      kylmäaineputket ikkunan välistä.

    • ei ole hiki

      Hyvä on! 3 kesä lähdössä ilmalämpöpumpulla suosittelen.

    • 255-330kwh

      Ainakin 5 vuotta ollut ilmalämoöpumppu kerrostalossa.
      Invertteri pumppu kyseessä, ulkoyksikkö parvekkeella.
      Sisäyksikkö on parvekkeenoven päällä sisäpuolella.

      Ulkoyksikön ääni on niinhiljainen ettei edes kuulu naapuriin vaikka olisi ikkunat auki.

      Sähköjohto, kondensivesi letku ja kylmäaineputket menevät parvekkeen oven kynnyksessä olevasta kolosta. Mahtuvat noin tikkuaskin kokoisesta aukosta (se isoin sivu)

      Sähköä menee noin 255-330kwh. kesässä, yhtään säästämättä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      120
      2248
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      423
      2151
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1176
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      958
    5. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      790
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      44
      784
    7. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      756
    8. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      14
      740
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      166
      706
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      32
      669
    Aihe