Devalvaatiota pukkaa, Eurovaalit on nyt käyty on aika ryhtyä toimiin.
http://www.talouselama.fi/uutiset/devalvoinnilla ei yhta hurjia vaikutuksia kuin markkaaikaan nykyaan kotimaa on eurooppa/a2251549
http://www.talouselama.fi/uutiset/devalvoinnilla ei yhta hurjia vaikutuksia kuin markkaaikaan nykyaan kotimaa on eurooppa/a2251549
Vastaukset 11
Vanhimmat
kkkkkk
Se siinä suurin ongelma onkin, kun kotimaa on Eurooppa. Devalvaatio ei auttaisi paskaakaan, homma on jo niin pahasti reisillä. Odotetaan vaan sitä lopullista niskalaukausta ihan rauhassa.
https://www.youtube.com/watch?v=bwt8RcyROPk
Kyllä nämä finanssi-ja julkisen talouden ongelmat nimenomaan setelipainoilla tai tavalla tai toisella uutta rahaa tai bittinumeroita kehiin talikoimalla tullaan hoitamaan.Tietty sekin on periaatteessa mahdollista, että näitä ongelmia ei mitenkään hoideta mutta ainakaan minä en sellaiseenkaan usko.
Kannattaa nyt kuunella mikä on trendi meneillään.
http://www.youtube.com/watch?v=UDf0qMzs3nw
No niinhän se tietty on että pekästä numeraalisesta hintojen noususta hyötyy vain verottaja kun se pääsee siitä rokottamaan myyntivoittoveron nimikkeellä. Toki näihin numeraalisiin hintoihin tarraavat muutkin ikäänkuin rahan arvo olisi vakio ja absoluuttisesti arvonsa säilyttävä referenssi. Näin tarraavat niihin siksi kun se näin palvelee heidän tarkoituksiaan erilaisten kusetusteorioiden kehittelyssä.
Eli luki olet sitä mieltä että nyt tulee sellainen yli 10v laskutrendi..
Kannattako muka koko tuo aika asua vuokralla?
Se on jo alakanut vuosia sitten lasku trendi ja jatkuu ,loppua emme tiedä.
Mutta koko 2010-2020 välinenaika palaa tähän laskuun.
Sitä en tiedä kannattaako asua vuokralla se riippuu sinun vuokrastasi,ja ostot kohteissa tapahtuu kun ja jahka totuus leviää myyjien käsiin ettei kukaan osta näillä hinoilla.
Se että milloin ostaa niin ostaa silloin kun saa tingittyä hinnan reilusti alle 2007 tason siis alle 2007 tason.
nythän voi olla että lasku menee 2000 alun tasoon tai 1990 luvun loppupääntasoon asti,riippuu laskun pituudestakin.
Sitten jos tulee devalvaatio niin ensimmäinen todellinen lasku on tuossa 20% ja toinen perään 20%-30% joten sitten on sellainen jytky.
Jos jää odottamaan nousua pitää odottaa todelliseen nousuun vähintään 15 vuotta.
Jolloin olisimme 2030 luvun tienoilla ja tuohon varaan en laskisi enään,nimittäin jos euroopan unioni alkaa repeilemään maan toisensa jälkeen niin meidän aikamme on ohi,meidän ikämme ei riitä enään, puhutaan kymmenistä vuosista.
Nyt tekohengitetään mutta valuviat on edelleen niitä typerät ei korjanneet.
Jos ajaudumme devalvaatioon tällöin tilanne on erittäin vaikea.
Palkat laskee ym....
Suomi päätyi talouslamaa.
Suomen talous on luiskahtanut taantumasta lamaan, astetta tukalampaan tilaan. Arvion esittivät finanssiyhtiö Nordean talousasiantuntijat keskiviikkona. Ekonomistien viesti on lohduton, vaikka ero taantuman ja laman välillä on vaikeasti määriteltävissä.
http://www.kaleva.fi/mielipide/paakirjoitukset/suomi-paatyi-talouslamaan/666398/
Täysin hölmöä puhua devalvaatiosta, kun euron arvo määräytyy markkinoilla. Mitään asuntojen hintojen numeraalista nousua tai laskua ei tapahdu tästä johtuen, koska kyse on sisämarkkinoista.
No eipä se nyt niin hölmöäkään ole puhua euron devalvoitumisesta, joskaan ei eurovaluutan kanssa varsinaista devalvaatiotemppua tehdä siinä mielessä kuin mitä vaikkapa meillä markka-aikaan aina silloin tällöin tehtiin kun vientiteollisuuspiirit sen vaativat ja pystyivät sen pakottamaankin. Kaikki ne toimet, mitä ne sitten ovatkin, joidenka seurauksena euron arvo laskee suhteessa muihin tärkeisiin valuuttoihin merkitsevät nimenomaan euron devalvoitumista näihin valuuttoihin nähden. Ja EKP:llä taasen on keinoja ja temppuja varastossaan millä se voi aikaansaada tällaista euron devalvoitumista.