Lähden tänään Pariisiin.
Näkemiin, sivistys
Thlr
3158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Ihan kiva mesta, paljon antifasisteja. Kaikkialla haisee kuselta.
Onneksi olkoon... Veikkaisin sivistyneemmiksi kuin suomalaiset (se ei tosin ole saavutus)
Ehkä en tällä kertaa ala höpistä suomenuskosta ja siitä, kuinka se on tuvat kertaa omempaa minulle kuin krisseliusko, ja siten väännä keskustelua aiheen sivuun.
Näin äsken Tarja Halosen :O
lyö sitä
On siellä ainakin tähän aikaan vuodesta tappokuuma ja niiden peltikattojen takia on ennenkin väkeä paistunut elävältä. Olin muutama vuosi sitten Pariisissa ja itäisellä rautatieasemalla mukavat 34 astetta lämmintä... Nähtävyyksistä on turha mun sanoa mitään kun niitä nähtiin lähinnä bussin ikkunasta (koska Pariisi ei ollut varsinainen matkakohde meille).
Niin juu ja lähtiessä lentokentälle on turha mennä aikaa tappamaan, siellä ei ole juuri mitään. Tylsimpiä lentokenttiä ikinä (no Riikassa tarjonta on vielä kehnompaa). Ja kyllä, lentokentän tarjonnalla on väliä kun kone myöhästyy ja siellä joutuukin sitten kökkimään tuntikausia. Yritä muuten matkalla kentältä Pariisiin bongata Ikea. Kyllä se siellä motarin varrella on.
Ai niin, toisin kuin aina väitetään, pariisilaisilla ei välttämättä ole juurikaan intoa puhua englantia. Kyllä meille kaikkialla ranskaa puhuttiin, myös mäkkärissä.
Puhu aluksi suomea, niin alkaa se englannin kielikin sujumaan...
Täällä on 17 astetta lämmintä. Ja kyllä siellä joku Ikea oli.
Ei auttanut :D Parhaimmillaan tulos oli se, että myyjät pitkään tuijottelivat kenkiään tai toisiaan kunnes yksi tuli ranskaksi kysymään, tarvitaanko jotakin. Olisivat jättäneet kysymättä, ei me suomalaiset haluta että myyjät tulee kyselemään. Paitsi urheilukenkiä ostaessa, jolloin myyjän pitää hoksata ujo suomalainen kääntelemässä esillä olevia lenkkitossuja ja tulla kysymään voisiko auttaa. Silloin suomalainen tietää, ettei myyjällä ole kiireitä ja apua saa pyytää. Eihän sitä nyt kiireistä ihmistä voi häiritä.
En nuorempana tajunnut, miksi juosta kiroillen ympäri kauppaa, eikä voi pyytää apua... Minä se monesti menin pyytämään apua myyjiltä..
Mie en. Sitten olin tetissä ihan hukassa, kun jotkut tulivat pyytämään apua.
Sulla on kurpizza sitten vielä paljon opittavaa suomalaisen yhteiskunnan normeista :D Et kai sä vaan bussissa mene puhuttelemaan käytäväpaikalla istuvaa kun haluat pois kyydistä? Pahempaa syntiä on ainoastaan istua bussissa ventovieraan viereen, jos vapaita yksinäisiä paikkoja on vielä tarjolla.
Niin ja tietysti tämä:
http://satwcomic.com/the-easy-way
Eh... Kerran istuin ventovieraan viereen, kun muualla ei ollut tilaa ja käytävällekään ei mahtunut... XD
Huomaa kohta "kun yksinäisiä paikkoja on vielä tarjolla" eli jos istut vieraan viereen kun vapaana on vielä kaksi vierekkäistä penkkiä, on se syntiä.
Tämä on myös luonnonlaki, sillä Hundin sännön mukaisesti elektronit käyttäytyvät samoin kuin suomalaiset bussissa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hundin_sääntö
(Ei sillä että wikipedia kauheesti avaisi tätä, saatte selville jos luette lukiossa kemiaa)
Käytävälle ei mahtunut. XD
Joku jenkkiläinen tanssija sanoi hämmentyneensä suomalaisten äänettömästä performanssista bussissa; kymmenen sentin etunoja kertoo toiselle, että halutaan lähteä seuraavalla pysäkillä.
Suomalaiset on jalostaneet puhumattomuuden taiteeksi. Kaiken kaikkiaan kyky olla hiljaa on maailman mittakaavassa sen verta harvinainen, että sitä kannattaa ilman muuta vaalia. Kaverien kesken pienikin hiljaisuus on monissa maissa kiusallista, suomalaiset voivat ihan hyvin olla hiljaa vaikka vartin vaikka miten olisi kaveri vieressä, eikä siinä ole mitään outoa. Tämä on introverttien paratiisi. Ei tarvitse osata kieltä sanaakaan pärjätäkseen busseissa ja kaupoissa kun ei siellä oletetakaan että puhutaan. Sen kun nyökkäilee ja jos oikeen haluaa panostaa niin voi hymyntapaistakin tavoitella. Pakko ei ole.
Se bussi oli oikeasti ihan täyteen buukattu ihmisiä! (Huomaatko, käytän sanaa "ihminen" en "ruumis") Alkumatkan jouduin seisoskelemaan bussikuskin vieressä...
Bussi oli täynnä ruumiita... Henkilöitä? Onko siinä ihmisen istuin?
Linja-autossa matka katkeaa... Etenkin viidentoista tunnin matka.
Vai olisitko sinä käyttänyt sanaa "vartalo" XD
Bussi oli täynnä henkilöitä... Ei kuulosta kivalta... Bussi oli täynnä idiootteja... Paljon parempi ja tottakin kaiken lisäksi...
Bussi oli täynnä vartaloita. Runkkubussi?
Norjalaisbussi?
"Väärinkäytön välttämiseksi useiden viestien lähettämistä lyhyen ajan sisällä on rajoitettu."
Ärsyttävää!
Suorastaan pyllystä. Norweigian.
XD
Norweigianilla lentää mukavasti, eikä ilmakuoppia edes ole paljon!
Nyt meni ohi...
Norwegianilla ei laiteta...
maksamaan turhasta!
Ja kaiken voi varata etukäteen...
Jep, ruuastakaan ei tarvitse maksaa, tosin sitä ei sitten saa. Ei mikään menetys, Norwegianin safkat on vain hyvin hyvin hyvin pienen askeleen verran parempia kuin normaalit lentokoneateriat. Toista se on ryanairilla, niillä on hyvät safkat vaikka niistäkin pitää kyllä maksaa. Kohta varmaan Norwegian toteaa ettei vessasta tarvitse maksaa, mutta jos sellaista kaipaa niin lisämaksusta on tarjolla. Ruumalaukut taisivat Norskiairillakin olla jo maksullisia. Ryanairhan yritti saada läpi maksulliset vessat koneisiin, jostain syystä asiakkaat ei tykänneet ajatuksesta. Miksiköhän?
Jos vessat olisivat maksullisia, joku kitupiikki tekisi tarpeensa penkille, eikä se olisi kanssa matkustajista mukavaa...?
Julkisten vessojen maksullisuus on jo tarpeeksi perseestä, vaikkakin ymmärrettävää.
//Tekee mieli jatkaa NL-ropea.