Eläinlääkis Britanniassa

opiskelija..

MOI!
Oisko kellään tietoa siitä, et onko englannissa/irlannissa käytännössä yhtä mahdotonta päästä eläinlääkikseen ku suomessa?
Missä yliopistossa/-toissa sitä siellä vois opiskella?
Entä miten muita eläinalan kouluja esim. eläintenhoitaja?
Kauheasti kiinnostas lähteä englantii ja vielä ku pääsis johonki eläinala kouluun ni.... ;)
Kiitti jo etukäteen!!

7

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikä ihme Englannissa voi kiinnostaa, sää erittäin inhottava (sateinen) kallis maa, ihmiset konservatiivisia....jne

      • Lucy

        ...ihmiset on rumia, suurin osa puhuu murteita, joista ei saa mitaan tolkkua, joka paikkaan saa jonottaa, kaupungeilla ei nayta olevan minkaanlaisia puhtaanapitolaitoksia, moderni teknologia on lahes tuntematon kasite jne

        Terveisin,
        Lucy, kolmatta vuotta manchesterilainen, ja onnellinen sellainen


    • Lucy

      Moikka, elainlaaketieteita voi Britanniassa opiskella seuraavissa yliopistoissa: Cambridge, Edinburgh, Glasgow, Royal Veterinary College (Lontoo), Bristol, Liverpool. Sisaanpaasyn vaikeudesta ei mitaan kasitysta. Mutta voihan noista elainlaakisten maarasta paatella, etta tuskinpa ainakaan paljoa helpompaa kuin Suomessa... kun onhan taalla hakijoitakin varmaan kymmenen kertaa enemman kuin koti-Suomessa. Noistan realistisin olisi varmasti tuo Liverpool... Lantisen Euroopan slummi ja kurjuuden pesake.

      • Reija

        Lucy wrote:

        "Noistan realistisin olisi varmasti tuo Liverpool... "

        Liverpool on hallitseva Uni hevospainotteisuudellaan ja siksi en usko sen olevan "helpoin" mahdollinen paikka päästä sisään.

        Ja kuin sulla on nyt noin positiivinen kuva Liverpoolista??? *kummastelee*

        Yliopistot katsoo "eniten" personal statementiä, joten panostakaa siihen! Ja olkaa PERSOONALLISIA!


        Reija


    • Kat

      moi,

      mä opiskelen ensimmäistä vuotta eläinlääketiedettä Lontoossa, Royal Veterinary Collgessa. Eli ei se nyt ihan mahdotonta ole päästä sisälle...

      Täällä yliopistot katsoo todella paljon käytännön kokemusta, jota pitäisi olla monelta alalta ja aika paljon. Mä en tiedä minkä virheen seurauksena mä pääsin tosin sisälle, itselläni oli vain kaksi viikkoa eläinlääkärin kanssa ja sit koiria ja hevosia koko ikä.

      Mä en tehnyt suomalaista ylioppilastutkintoa vaan International Baccalaureate -tutkinnon, enkä opiskellut edes Suomessa, eli en osaa sanoa kuinka yliopistot katsoo englanninkielen tason, riittääkö TOEFL etc. Mä siis opiskelin lukiotutkinnon englanniksi.

      Toivottavasti tämä vähän selkeytti, ja jos joku vielä vaivaa niin kysy ihmeessä. en tosin tiedä osaanko vastata mut voin kysellä koululta jos jollain ois tietoa :)

      tsemppiä,
      kat

      • Reija

        Kat:

        Mitkä oli sun pisteet ja missä maassa asuit? (ihan vaan uteliaisuuttani kyselen) Miltä on opiskelu vaikuttanut?

        Olis kiva, jos voisit vastailla vaikka sähköpostiini enemmän.. Kysymyksiä olis vaikka kuinka paljon! ;)

        Reija


      • Kat
        Reija kirjoitti:

        Kat:

        Mitkä oli sun pisteet ja missä maassa asuit? (ihan vaan uteliaisuuttani kyselen) Miltä on opiskelu vaikuttanut?

        Olis kiva, jos voisit vastailla vaikka sähköpostiini enemmän.. Kysymyksiä olis vaikka kuinka paljon! ;)

        Reija

        moi Reija,

        päätin ihan heti vastata kun sain tuon ilmotusmailin, ettei vaan unohdu.

        joo, eli olin United World Collegessa Norjassa kaksi viimeistä lukiovuotta, ja sain IBstä 41 pistettä, kirjotin higherina english a2, kemia ja biologia, ja standardina math methods, human rights, fysiikka ja suomi a1. luin siis seitsemää ainetta, kuten matemaatikot jo laskivatkin. :)

        opiskelu on tähän asti ollut enimmäkseen biokemiaa, eka lukukausi kun on cellular molecular and developmental biology. on meillä kuitenkin ollut vähän kontaktia jo eläimiinkin. :) olen ihan hyvin viihtynyt, opiskelu on kivaa, haastavaa mutta ei liian vaikeaa (ainakaan vielä...) en ole katunut tänne lähtemistä, vaikka odotankin joululomaa todella innolla!

        mä en tiedä ihan tarkalleen miten nää palstat toimii, että voisinko mä jopa löytää sun mailiosotteen jostain, mutta mä nyt kuitenkin laitan mun mailin tähän, et kirjota jos on jotain lisäkysymyksiä, yritän mielelläni vastata. [email protected].

        kat


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      89
      1027
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      722
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      604
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      48
      468
    7. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    8. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      41
      439
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      421
    10. Dina on valittu virkaan Rovaniemelle

      Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.
      Kemijärvi
      25
      418
    Aihe