Eläinlääkis Britanniassa

opiskelija..

MOI!
Oisko kellään tietoa siitä, et onko englannissa/irlannissa käytännössä yhtä mahdotonta päästä eläinlääkikseen ku suomessa?
Missä yliopistossa/-toissa sitä siellä vois opiskella?
Entä miten muita eläinalan kouluja esim. eläintenhoitaja?
Kauheasti kiinnostas lähteä englantii ja vielä ku pääsis johonki eläinala kouluun ni.... ;)
Kiitti jo etukäteen!!

7

809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikä ihme Englannissa voi kiinnostaa, sää erittäin inhottava (sateinen) kallis maa, ihmiset konservatiivisia....jne

      • Lucy

        ...ihmiset on rumia, suurin osa puhuu murteita, joista ei saa mitaan tolkkua, joka paikkaan saa jonottaa, kaupungeilla ei nayta olevan minkaanlaisia puhtaanapitolaitoksia, moderni teknologia on lahes tuntematon kasite jne

        Terveisin,
        Lucy, kolmatta vuotta manchesterilainen, ja onnellinen sellainen


    • Lucy

      Moikka, elainlaaketieteita voi Britanniassa opiskella seuraavissa yliopistoissa: Cambridge, Edinburgh, Glasgow, Royal Veterinary College (Lontoo), Bristol, Liverpool. Sisaanpaasyn vaikeudesta ei mitaan kasitysta. Mutta voihan noista elainlaakisten maarasta paatella, etta tuskinpa ainakaan paljoa helpompaa kuin Suomessa... kun onhan taalla hakijoitakin varmaan kymmenen kertaa enemman kuin koti-Suomessa. Noistan realistisin olisi varmasti tuo Liverpool... Lantisen Euroopan slummi ja kurjuuden pesake.

      • Reija

        Lucy wrote:

        "Noistan realistisin olisi varmasti tuo Liverpool... "

        Liverpool on hallitseva Uni hevospainotteisuudellaan ja siksi en usko sen olevan "helpoin" mahdollinen paikka päästä sisään.

        Ja kuin sulla on nyt noin positiivinen kuva Liverpoolista??? *kummastelee*

        Yliopistot katsoo "eniten" personal statementiä, joten panostakaa siihen! Ja olkaa PERSOONALLISIA!


        Reija


    • Kat

      moi,

      mä opiskelen ensimmäistä vuotta eläinlääketiedettä Lontoossa, Royal Veterinary Collgessa. Eli ei se nyt ihan mahdotonta ole päästä sisälle...

      Täällä yliopistot katsoo todella paljon käytännön kokemusta, jota pitäisi olla monelta alalta ja aika paljon. Mä en tiedä minkä virheen seurauksena mä pääsin tosin sisälle, itselläni oli vain kaksi viikkoa eläinlääkärin kanssa ja sit koiria ja hevosia koko ikä.

      Mä en tehnyt suomalaista ylioppilastutkintoa vaan International Baccalaureate -tutkinnon, enkä opiskellut edes Suomessa, eli en osaa sanoa kuinka yliopistot katsoo englanninkielen tason, riittääkö TOEFL etc. Mä siis opiskelin lukiotutkinnon englanniksi.

      Toivottavasti tämä vähän selkeytti, ja jos joku vielä vaivaa niin kysy ihmeessä. en tosin tiedä osaanko vastata mut voin kysellä koululta jos jollain ois tietoa :)

      tsemppiä,
      kat

      • Reija

        Kat:

        Mitkä oli sun pisteet ja missä maassa asuit? (ihan vaan uteliaisuuttani kyselen) Miltä on opiskelu vaikuttanut?

        Olis kiva, jos voisit vastailla vaikka sähköpostiini enemmän.. Kysymyksiä olis vaikka kuinka paljon! ;)

        Reija


      • Kat
        Reija kirjoitti:

        Kat:

        Mitkä oli sun pisteet ja missä maassa asuit? (ihan vaan uteliaisuuttani kyselen) Miltä on opiskelu vaikuttanut?

        Olis kiva, jos voisit vastailla vaikka sähköpostiini enemmän.. Kysymyksiä olis vaikka kuinka paljon! ;)

        Reija

        moi Reija,

        päätin ihan heti vastata kun sain tuon ilmotusmailin, ettei vaan unohdu.

        joo, eli olin United World Collegessa Norjassa kaksi viimeistä lukiovuotta, ja sain IBstä 41 pistettä, kirjotin higherina english a2, kemia ja biologia, ja standardina math methods, human rights, fysiikka ja suomi a1. luin siis seitsemää ainetta, kuten matemaatikot jo laskivatkin. :)

        opiskelu on tähän asti ollut enimmäkseen biokemiaa, eka lukukausi kun on cellular molecular and developmental biology. on meillä kuitenkin ollut vähän kontaktia jo eläimiinkin. :) olen ihan hyvin viihtynyt, opiskelu on kivaa, haastavaa mutta ei liian vaikeaa (ainakaan vielä...) en ole katunut tänne lähtemistä, vaikka odotankin joululomaa todella innolla!

        mä en tiedä ihan tarkalleen miten nää palstat toimii, että voisinko mä jopa löytää sun mailiosotteen jostain, mutta mä nyt kuitenkin laitan mun mailin tähän, et kirjota jos on jotain lisäkysymyksiä, yritän mielelläni vastata. [email protected].

        kat


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      23
      3203
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      198
      2893
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1911
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      258
      1534
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      111
      1305
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1201
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      1057
    8. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      155
      1031
    9. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      33
      960
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      834
    Aihe