Kyllä harmittaa! Töissä maalattiin öljymaaleilla puutarhakalustoa ja sit vein siveltimet kipossa nurkkaan säilöön ja hupsista meinasin kompastua ja maalia roiskahti vähän betoniseinälle :( kyllä harmittaa! Miten saa pois? Pitääkö paikata saman sävysellä maalilla? Kiitos!
Vastaukset 6
- sattuu&tapahtuu
Kokeile lakkabensiiniä tai asetonia.
Jos ei ole iso läikkä, kynsilakanpoistoaine on asetonia... - oohhhh
Onko betoniseinä varmasti maalattu, entä jos se on värillinen pinnoite. Kiinteästä maalipinnasta roiske lähtee maalin liotteella, vain jos se kalustemaali ei ole imeytynyt siihen seinään.
Jos maali on imeytynyt, niin siihen käy korjaukseksi vain siihen käytetyn kaltainen pinnoite
Älä yritä millään liuotteella, jos roiske on imeytynyt osittainkin.- Hohhhoooo
Luulisin että maalattu, on valkosenvalkonn, mutta en ole varma....
- Hohhhooo
Hohhhoooo kirjoitti:
Luulisin että maalattu, on valkosenvalkonn, mutta en ole varma....
Korjaan maalarinvalkonen.
- Hohhhooo
Tarkoitatko mitä tuolla alkuperäsen pinnoitteen korjaamisella? Että pitää olla samaa maalia kuin alkuperänen?:)
- uuuhhhh
Hohhhooo kirjoitti:
Tarkoitatko mitä tuolla alkuperäsen pinnoitteen korjaamisella? Että pitää olla samaa maalia kuin alkuperänen?:)
Jos vaurio keskellä esim. 4m*2,5m seinää ja ei onnistu paikkaaminen, niin maalataan/pinnoitetaan nurkasta nurkkaan ja katonrajasta lattianrajaan kokonaan. Korjaamiseen käytetään juuri sitä samaa ainetta, joka siinä seinässä on ollut ennen sitä vauriota. Ok?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53907
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43572Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33553En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32518Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5513- 75457
- 37436
- 33435