Kertokaa mielipiteitä ja sopiiko viellä suht aloittelijalle. Vastatkaa järjevästi!
G&G cm16 carbine combo high speed
Airsoftt
93577
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 93
Vanhimmat
Juu hyvä on aloittelijoille. Mukavat lähdöt, 0.28g:t lentää nätiste ja sopivan kevyt sekä alotusboksissa tulee kaikki tarvittava aluksi (paiti kuulia tarvitsee lisää) sekä on hyvä pohja lähteä virittämään, koska paljon varaosia ver. 2 mechaan ja 8mm laakeritpesät.
Ite olen käyttänyt tähän asti .20g kuulia että tippuuko kantama paljon jos alan käyttämään noita .28-kuulia?
Tarkkuus kasvaa huomattavasti, sekä kantamaa tulee ehkä jotain 10-20m LISÄÄ! Tämä on näitä perus alkeita, vaikka voikin olla vaikea uskoa. Painavat kuulat ovat avain pitkään kantamaan. Ainut "haitta" on että kuulat lentävät hitaammin kohteeseen, mutta jos ammut 40m päähän nyt 0.5sec ja 0.28g kuulilla 0.6sec niin tuskimpa haittaa. Ja itseasiassa kevyempi kuula menettää nopeammin vauhtiaan kuin painavempi, ja oisko jossain 30m kohdalla kun 0.28g kuula lentää jo nopeammin kuin paljon hidastunut 0.2g kuula.
ELIKKÄ JUUUU! Kannattaa käyttää painavempia kuulia mikäli kukkaro kestää, mutta hei, ei ne ny paljoaa maksa ja kuitenkin saat paljon enemmän aseestasi irti.
Nyt tuli uutta tietoa, Kiitos!
Kauanko akku suunnilleen kestää aseessa. Myydäänkö proairsoftissa tähän sopivia akkuja?
Nii paljo toi akku kestää kun sanotaan et ei saa ihan loppuun käyttää kun pitää tyhjii laukauksii ampuu. Oon kans ostamas tätä asetta Nii kauan akku kestää ja onko tämä tehokas ja kestävä? :)
Oisko jotain 2000 kuulaa uutena.
olen ostamassa tätä asetta kuinka monta tuntia kku kestää?
Akun kesto riippuu siitä miten paljon ammut, ei sitä voi tunteina laskea. mutta peruskäytöllä normi vkloppu pelit pitäisi onnistua ihan hyvin. Jos epäilyttää niin osta myös toinen akku
Tähän sopii kaikki akut. Jos on vääri liitin niin ei muuta kuin kolvi käteen ja juottamaan toinen tilalle. Äläkä osta proairsoftista ylihintaisia akkuja, hobbykingistä lipot! Akku kestää sitä kauemmin mitä enemmän milliampeeritunteja akusta löytyy.
Kiitos! Ja viellä että kuinka kauan tuollaista 1600 mAh:n akkua pitää ladata?
Lukee laturissa. Jos vaikka 800mA niin 2h.
Ok, Kiitos!
http://www.proairsoft.com/acatalog/info_KA_MAG_16_V.html
Käykö nämä lippat tähän aseeseen?
Käy.
On hyvä ase ite tilasin aivan mahtava 5/5 ase suosittelen kaikiille jopa aloitelijoile tai ammatilaisille
Juu tilasin eilen Ton aseen, laitan arviota sitku tulee :)
No laitappa viikon päästä?!!
Juu :)
Juu tänään tuli cm16 ja on pirun magee ja lähtee saakutin kovaa! :33 kannatan CM16 :)cm16 :)
Montako arkipäivää teillä kesti että ase saapui? Itse tilasin sunnuntaina ja olisi mukava jos tulisi jo tällä viikolla.
Jewjew-tyypillä kesti 5 päivää, niinkuin hän viestissä sanoikin. (tilasi 18.6 saapui 23.6)
Mistä tilasitte? Itse tilasin proairsoftista ja toivon että tulisi tällä viikolla.
Tällä viikolla varmaan, jos ei tällä viikolla niin ensviikon maanantaina! Laitaks arvioi sitku tulee? :)
Nyt sain ilmotuksen että on saapunut. Nopeaa toimintaa proairsoft! Pääsen huomenna illalla testailemaan ja laitan sitten mielipiteeni.
Huonon pyssyn ostit
Ei tsiisus
Parempi Se on kun sun vesipyssy :)
Testasin äsken ja on kyllä hyvä! Sarjatulen nopeus on kuin unelma ja tarkkakin on! Hyvää työtä G&G
Jep, tänään kävin airsoftaan sillä, on muuten hyvä! Mitä kuulia käytät Airsoftt?? :)
Käytin diablon mutta ajattelin hommata g&g:n
Voisiko joku viisampi kertoa mikä tarkkuuspiippu tähän käy. Linkatkaa milellään.
Kiitos!
Kaikki 363mm piiput... Onko niin vaikee googlettaa "airsoft m4a1 barrel length"?
Kiitos tiedosta.
Oisko tää hyvä?
http://www.milgear.fi/fi/product/madbull-python-363-mm-tight-bore-
barrel-m4a1-sr16-sg551/3208
Siis tämä
http://www.milgear.fi/fi/product/madbull-python-363-mm-tight-bore-barrel-m4a1-sr16-sg551/3208
Kuulemma nuo Madbullin piiput ovat hinta-laatusuhteelta hyviä
Minkä painosii käytät?
Kuuliako?
Ennen .20 mutta nyt .25 tai .28
Mä käytän .25 :) mutta kyllä .20 menee:)
Käykö jompi kumpi näistä tähän aseeseen?
http://www.milgear.fi/fi/product/polymeerinen-m4-etukahva-kiskoilla-hiekka/4253
http://www.milgear.fi/fi/product/cyma-m4-ris-etukahva-m014-/4383
Kiitos!
Kumpikin käy
http://www.milgear.fi/fi/product/fma-an-peq-15-akkukotelo-hiekka/639
Mahtuuko tänne aseen mukana tullut akku?
http://www.milgear.fi/fi/product/fma-an-peq-15-akkukotelo-hiekka/6397
Linkki olikin väärä. Tarkotin tätä
Ei mahdu.
Voitko ehdottaa jotain mihin mahtuu?
Siis kun otan täs asees hopin pois mut en tiiä onkse pois! Mistä mä tiiän että Se on pois? :ooo
Käännä vastapäivään niin hoppi menee nollille ja myötäpäivään kääntämällä laittaa lisää hoppia.
Mahtuuko tähän se akku mikä tuli aseen mukana?
http://www.proairsoft.com/acatalog/info_17581.html
Tietääkö kukaan?
Pitäs varmaan mahtua, mutta jos haluut olla varma Nii laita horoairsoftiin viestiä tuon akkukotelon sisämitoista
Tämä sattaa joidenkin mielestä olla tyhmä kysymys mutta voisiko joku kertoa mitä metallirunko hyödyttää aseessa? Olen kuullut että tähän aseeseen kannattaisi vaihtaa metallirunko.
Realistisempi, painavempi, /- kestävämpi.. Sanoisin että IMO tähän pyssyyn ei välttämättä metallirunkoa tarvitse, sillä tuossa on comboksi saakelin jämäkkä runko
Metallirunko parantaa rungon kestävyyttä JOS metalli on laadukasta, ja esimerkiksi piipun heiluminen vähenee. G&G:n muovi on kuitenkin laadukasta, aseiden PITÄISI olla jämäkkiä, ja metallirunko ei ole tähän aseeseen mikään "must have". Tähän aseen se lisää realistisuutta ja tekee aseesta painavemman. Jos metalli on murometallia, se huonontaa kestävyyttä. Laadukas voi parantaa hieman. (siis tässä aseessa)
G&G:n muovirungot ovat kestävempiä kuin monet sinkkimurohiekkapaska seos metallirungot.. Eli en suosittele tuhlaamaan siihen rahoja
Minäkään en siis suosittele, käytännössä voi realistisuutta ja tuntumaa tuoda mutta ei siitä kannata maksaa.
PS. Tarkk'ampuja ehdit ensin :D
Ok, Kiitos tiedosta.
Mitä moottoria suosittelette aseeseen? Olisiko esim G&P m120 moottori hyvä?
Frankentorque perkele ;)
Kyllä, 32tpa FT ainut järkevä motti. Mutta jees, ei mitään G&P m120 mottia... Osta joku kiinan neotorque motti. Ferriittimagneeteilla et tee muuta kuin heität vesilintua tai tunget persiises.
Ajattelin ennemmin sellaista moottoria minkä saisi suomesta tai vaikka redwolffista :D
Kyllä varmaan löydät vääntävän kiinalaisen neomotin suomesta. Etsimällä ainakin
Kysyn nyt suoraan eettä mitä osia tähän aseeseen pitäisi päivittää kun en oikein noista osista tiedä. Linkkejä mielellään kiitos.
Promen piippu, R-Hop, fetti, johdot ja lipo, näillä pääsee alkuun ja maksaa jtn 150€ yht.
Sori en tajua näistä lyhenteistä mitään. Mikä on esim "fetti"?
Google käteen nuorimies
Hajottaako 0.20g kuulat Tän aseen?
Mitä mä just satuin lukee??? "hajottaako 0.20g kuulat tän aseen?"... no jos on hiomattomia niin ei ne hyvääkään tee mutta ei se paino mitään riko ellei nyt todella suurista painoista puhuta :D
ihan vaikka 0.12g tai 0.80g voit käyttää mutten suosittele.
0.25g on helppo löytää ja se kävisi paremmin kuin 0.2g
näköjään 0.28g on myös hyvä mitä täällä nyt olen lukenut. painavemmat eivät taida kunnolla lentääkään. tai en minä tiedä kun en ole ammattilainen :D
0.28g G&G lienee varmin valinta, jos viikkorahat riittää.
Ajattelit ostaa tälläiset kiskot aseeseen:
http://shop.ehobbyasia.com/madbull-daniel-defense-m4-m16-12-5inch-ris-ii-dark-earth.html#.U_IkuX8aySP
Ja tälläisen piipun:
http://shop.ehobbyasia.com/madbull-daniel-defense-licensed-14-5-inch-government-outer-barrel.html#.U_IkvH8aySP
Eli haluasin tietää sopiiko noi hyvin tähän aseeseen ja tarviiko jotain erikoisia työkaluja tai muita juttuja?
Kiitos!
Pitäs sopia, delta ringi voi olla nihkeä saada pois mutta eiköhän sekin onnistu.
Olisko sitten helpompi toi delta ringi ottaa pois tällaisella?
http://shop.ehobbyasia.com/ea-delta-ring-and-barrel-nut-armorer-wrench-tool.html
Ja kestääkö tämä muovinen ase noita metallisia kiskoja?
Kestää, ja ton deltaringin saa veke vaikka lukkopihdeillä. Tarvii olla vaan tarpeeks isot leuat jotta voi tarttua siihen. Irtoaa siis kiertämällä, en muista kumpaan suuntaan.
Ok, Kiitos
Kuinka tästä sais pois tän kaasu tuubin et sais delta ringin pois ja kiskot tilalle?
Mutta onko tämä ulko piippu hyvä? Haluan mahdollisimman lyhyen mutta kuitenkin niin pitkän että se tulee vähän kiskojen sisältä mutta sen verran pitkän että sisä piippu pysyy sen sisällä.
Jep, go for 14.5" pipe.
Ok
Kasasin ja kokosin äsken tämän aseen ja nyt se ei enään ammu. Kuulat vaik jää hop-uppiin ja kun yritän ampua mitään ei lenää ja jos otan lippaan pois ja ammun ylös alaisin kuulat vai lentää sieltä pois(ei ne siis piipusta lennä). Onko kenelläkään tietoa mistä voisi johtua?
Kiitos!
Katso sinne hoppiin että onko siellä jotain estämässä kuulan pääsemisen kunnolla ylös asti. Onko esim. hoppikumi näkyvillä eikä kuula pääse siksi suuttimen eteen asti.
Ok, pitää kattoa Kiitos.
Kuinka tästä sais pois tän kaasu tuubin et sais delta ringin pois ja kiskot tilalle? Ja onko sillä latauskahvalla mitään väliä kun en saanut sitä enää takas kun kasasin aseen?
mite toho saa lippaita
zeizei2000 proairsoftista saa King Arms M16/M4 lipas (120) lipaspaketti (5kpl) ja vaan 39 euroo ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
se tosiaan toimii
Onko diablon kuulat hyviä
Cm16 on kokonaan muovinen ja siiten paskin rataslaatikko mitä löytää ja lisäks sinne on tungettu liian tehokas jousi
Nii ja ne jotka niitä aswita etekee on wammasia
kannattaako tähän aseeseen vaihtaa ylipäätä mitään?
voisiko joku kertoa?
mahtuuko mukana tullut akku tähän???
http://www.milgear.fi/fi/product/cyma-m4-ris-etukahva-m014-/4383
Onko tuo koko metalline paitsi tukki han on tietysti muovii