Omaisuusrajat poistetaan ensi vuoden alusta asumistukea haettaessa? Tähänkin mennessä omaisuuden tuotosta on laskettu vain 8% vuosituloihin lisäksi, joka käytännössä ei paljoakaan lisää vuosituloja. Miten käy niiden ihmisten, joiden kuukausiansio menee laskurin mukaan nippa nappa sille rajalle, että asumistukea ei tule, eikä omaisuutta ole kuin muutama tonni tilillä?
Eli vuoden alusta jokainen hyväosainen omaisuuden omistaja voi saada asumistukea, jos eläke liikkuu n 1400 - 1800 e brutto/kk.
Jotakin vääryyttä tässä on ja milloin tuollainen päätös on tehty?
Säästäisin itsekin kuukausituloistani jotain, mutta verotus on 23% 1900 e kuukausituloista, ei asumistukea eikä säästöjä
Mikäs se tämä uutinen on?
2
285
Vastaukset
- HIenoa! :D
Nykyisin vaikkapa puolison omaisuus on muodostunut esteeksi asumistuen saamiselle. Omaisuusrajat poistuvat asumistuesta ensi vuoden alussa.
Käytännössä muutos tarkoittaa sitä, että asumistukea voi saada, vaikka itsellä tai puolisolla olisi enemmänkin omaisuutta.
Raja on koettu epäoikeudenmukaiseksi esimerkiksi tilanteessa, jossa ihminen on saanut ennakkoperintöä, jota ei voi realisoida!!!
Tuki on voitu evätä, vaikka omaisuutta ei voisikaan muuttaa rahaksi.
Asumistukea uudistetaan vuoden vaihteessa siten, että omaisuus ei enää vaikuta mahdollisuuteen nostaa yleistä asumistukea. Muutos yksinkertaistaa Kelan työtä ja poistaa mahdollisia epäkohtia.
Tulot ja omaisuudesta saatavat tuotot otetaan uudenkin lain mukaan huomioon asumistuesta päätettäessä. (esim. vuokratulot)
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/ksml-omaisuusraja-poistuu-asumistuesta/1829182 - Että näin
Olen 60v lapseton leski.En omista mitään.
950€/kk ansiosidonnaista netto
460€/kk Miehen työeläkettä, netto
487€/kk Vuokra
15€/kk Asumistuki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282711- 1372516
- 1352114
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162113Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.121834Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161561357Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu291182Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo921148Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891142Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381098