Canon EOS sulkimen vaihto huollossa?

Suuri Tosiminä

Hei! Paljonko suunnilleen maksaisi Canon EOS 1000D:n sulkimen vaihto huollossa? (takuu ei enää voimassa) Kannattaako noin halpaan (aikanaan 350€) kameraan moisia huoltoja tehdä vai hankkia uusi kamera? Jaitse en osaa, enkä tunne ketään jok osaisi, vaihtaa sen itse, joten huolto olisi ainoa vaihtoehto EOS:n pelastamiseksi.

11

3467

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen "Nikonmies" mutta noiden alkupään runkojen isommat korjaukset lienevät kustannuatehottomia eli yli kalliita.

      Pelkkä työ on jo satoja euroja ja osat päälle. Uusi vastaava Canon 1200D maksaa alle 400€ Rajalassa ja sen saattaa saada vielä halvemmallakin marketeista joten suosittelen!

      Uudessa rungossa saat yleensä vielä parannuksia vanhaan ainakin pikselimuodossa sekä parempana herkkyytenä kuvauksen kestäessä isompia ISO:ja.

    • Kameraasi ei kannata vaihtaa suljinta. Vaihto maksaa noin puolitoista kertaa uuden hinta. Yleensäkin tuo sulkimen vaihto on järkevää vain kalliille ammattilaiskameroille. rajana monet pitää kolmea tonnia uutena maksanutta mikäli takuu ei voimassa.

    • huollossa?

      Tämä ei ole Canon-hulto. Kyselet kustannusarviota aivan väärästä paikasta.
      Ota yhteyttä Canon huoltoon niin saat heti oikean vastauksen.

      Mannerheimintie 160 B
      00300 HELSINKI
      Puh. 010 292 3000
      Web: www.jastekniikka.fi

      Maariankatu 1
      20 100 Turku
      Puh. 010 292 3000
      Web: www.jastekniikka.fi

      • Se vanha Canon romu

        Kannattaa työntää tämän mielisairaan Olympus-Provokaattorin Suklaasilmään,


      • työntää
        Se vanha Canon romu kirjoitti:

        Kannattaa työntää tämän mielisairaan Olympus-Provokaattorin Suklaasilmään,

        Miksi sinusta tuollainen tuli?


      • Canon ei ole romu
        Se vanha Canon romu kirjoitti:

        Kannattaa työntää tämän mielisairaan Olympus-Provokaattorin Suklaasilmään,

        Miksi kirjoitat asiattomia viestejä tälle palstalle?
        Jos et osaa käyttäytyä, niin älä tee sitä täällä.


      • Ei se osaa vieläkään
        Canon ei ole romu kirjoitti:

        Miksi kirjoitat asiattomia viestejä tälle palstalle?
        Jos et osaa käyttäytyä, niin älä tee sitä täällä.

        käyttäytyä, mutta silti se roikkuu tällä palstalla.
        Se on sairas oly-öykkäri, joka tunkee välillä Olympus kalustoluetteloa kaikki keskustelut täyteen, ja kirjoittelee asiattomia viestejä monille keskustelupalstoille.


    • Aloitteleva.

      Mistä tietää että suljin on viallinen, eli mitä EOS kamerasi tekee?

      ihan mielenkiinnosta aloittelevana kuvaajana ja EOS M kameran omistavana kysyn tätä.

      • - - -

        Ämmä"mies" yrittää vittuilla?


      • tekee?

        Sen sulkimen rikkoontumisen tietää siitä, että valotusaika ei ole oikea.
        Jos suljin ei aukea ollenkaan niin kuva on musta, jos suljin ei mene kiinni niin kuva on valkoinen. Liian hidas suljin ylivalottaa ja liian nopea alivalottaa.


      • Aloitteleva.
        tekee? kirjoitti:

        Sen sulkimen rikkoontumisen tietää siitä, että valotusaika ei ole oikea.
        Jos suljin ei aukea ollenkaan niin kuva on musta, jos suljin ei mene kiinni niin kuva on valkoinen. Liian hidas suljin ylivalottaa ja liian nopea alivalottaa.

        Jep, hyvä tietää, ihan tosissani kysyin kun olen pokkarimies ollut ennen ja järkkärit on uutta.

        Tuosta trollaajasta en tiedä mitä sekoilee tuossa edellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      155
      1037
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      707
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      127
      651
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      638
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      43
      617
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      605
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      565
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      51
      547
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      544
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe