Koiran iho tummenee ja kaljuuntuu

rawrrr

Hei, niin kuin otsikossa lukeekin, niin koirani iho on tummunut takareisistä ja koira kaljuuntuu koko ajan lisää ja lisää. Takareidet ovat miltein kaljut jo, koiralta on lähtenyt enimmät pohjavillat ja iho myöskin välillä hilseilee ja kutiaa. Käytin koiraani eläinlääkärissä, siellä koiralla arveltiin olevan ruokaaine-allergia. Vaihdoimme ruokavaliota eliminaatiodiettiin, mut sillä ei ollut vaikutusta yhtään, oireet jatkuivat edelleen. Olen miettinyt että olisikohan tuolla mahdollisesti atopia, eli siis allergia siitepölyyn, kotipölyyn, varastopunkkeihin ym. Koiralle tehtiin ulkoloishäätö, eikä sekään vaikuttanut mitenkään. Pesen koiran 3x viikossa allergisille koirille tarkoitetulla shampoolla ja se on auttanut hyvin hilseilevään ihoon. Annan myös koiralleni kahta erillaista turkkiöljy lisäravinnetta. Mikäköhän koirallani voisi olla ja mitenkä saisin tuon karvanlähdön ja ihon tummumisen loppumaan ?

1

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kilpirauhasen vajaatoiminta? Kuulostaa liian rajulta karvanlähdöltä johtuakseen pelkästään rasvahappojen puutteesta, ja niitähän se jo saa lisäravinteena..

      On noin miiljoona syytä karvanlähtöön... Muista: Koira tarvitsee aurinkosuojaa, jos siltä lähtee noin pahasti karvaa, ettei iho kärähdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      12
      3159
    2. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1801
    3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      19
      1632
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1543
    5. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1535
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      23
      1501
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1350
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1334
    9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1274
    10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      34
      1252
    Aihe