Hei, niin kuin otsikossa lukeekin, niin koirani iho on tummunut takareisistä ja koira kaljuuntuu koko ajan lisää ja lisää. Takareidet ovat miltein kaljut jo, koiralta on lähtenyt enimmät pohjavillat ja iho myöskin välillä hilseilee ja kutiaa. Käytin koiraani eläinlääkärissä, siellä koiralla arveltiin olevan ruokaaine-allergia. Vaihdoimme ruokavaliota eliminaatiodiettiin, mut sillä ei ollut vaikutusta yhtään, oireet jatkuivat edelleen. Olen miettinyt että olisikohan tuolla mahdollisesti atopia, eli siis allergia siitepölyyn, kotipölyyn, varastopunkkeihin ym. Koiralle tehtiin ulkoloishäätö, eikä sekään vaikuttanut mitenkään. Pesen koiran 3x viikossa allergisille koirille tarkoitetulla shampoolla ja se on auttanut hyvin hilseilevään ihoon. Annan myös koiralleni kahta erillaista turkkiöljy lisäravinnetta. Mikäköhän koirallani voisi olla ja mitenkä saisin tuon karvanlähdön ja ihon tummumisen loppumaan ?
Koiran iho tummenee ja kaljuuntuu
rawrrr
1
483
Vastaukset
Kilpirauhasen vajaatoiminta? Kuulostaa liian rajulta karvanlähdöltä johtuakseen pelkästään rasvahappojen puutteesta, ja niitähän se jo saa lisäravinteena..
On noin miiljoona syytä karvanlähtöön... Muista: Koira tarvitsee aurinkosuojaa, jos siltä lähtee noin pahasti karvaa, ettei iho kärähdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2133628Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen143499Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä912608Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman112190Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling592140Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.111919Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue481745- 901601
- 791187
- 721163