Noloa, open source!

Mikään ei ole turvassa. Hihhulien valheet eivät pelasta. Paska mikä paska.

http://www.digitoday.fi/tietoturva/2014/06/06/16-vuotias-aukko-opensslssa-onko-tama-uusi-heartbleed/20148055/66
658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Aika olematon aukko toteuttaa. Muitatko että myös Microsoft rahoittaa tutkimusta, miksi?

Äänestä

Ja jälleen tietoturva-aukko tubuttimessa! Että niitä riittääkin.

Olisi taas tarvetta määritellä linuks uudelleen, jotta näyttäisi siltä, ettei linuksista sitä löytynyt!

Äänestä
  • Mitä yrität kertoa? En kyllä nyt ymmärrä.

    Äänestä

Ei niitä open source virheitä korjata nopeasti. Tässäkin on mennyt jo 16 vuotta ...

Äänestä
  • Pieni reikä. Liekkö 16 vuotta sitten ollut edes wlania jonka väliin murtautua. Vaatii tosiaan kaksi laitetta joiden väliin voisit päästä, sama kuin lotossa voittaisit. Windowseissa on oletuksena langattomissa yleinen bugi, joka vaarantaa käytön ja sitä on helppo hyödyntää.

    Äänestä

  • win se wuotaaa kirjoitti:

    Pieni reikä. Liekkö 16 vuotta sitten ollut edes wlania jonka väliin murtautua. Vaatii tosiaan kaksi laitetta joiden väliin voisit päästä, sama kuin lotossa voittaisit. Windowseissa on oletuksena langattomissa yleinen bugi, joka vaarantaa käytön ja sitä on helppo hyödyntää.

    "Vaatii tosiaan kaksi laitetta joiden väliin voisit päästä"

    siis: vaatii kaksi haavoittuvuuteen altista laitetta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tosi noloa kirjoitti:

Mikään ei ole turvassa. Hihhulien valheet eivät pelasta. Paska mikä paska.

http://www.digitoday.fi/tietoturva/2014/06/06/16-vuotias-aukko-opensslssa-onko-tama-uusi-heartbleed/20148055/66

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu