Eli haluisin kuulla kokemuksia hamstereista ja marsuista. Pärjääkö ne 7 tuntia yksin? Onko vaikea hoitaa? Tarttuuko ne jaloilla ihmiseen kiinni? Ja minkä hintasia ne on? Entäs niitten tarvikkeet? Ja kaikkee mitä niistä tiiätte ;)
Hamsteri vai Marsu
5
151
Vastaukset
Hamsteri on erakko, eli niitä voi olla yhdessä häkissä vain yksi, eikä niitä niinkään kiinnosta ihminenkään seuran takia, enemmänkin hassuna kiipeilytelineenä. Marsu on laumaeläin, eli niitä on oltava vähintään kaksi. Kumpikin pärjää yksin päivät ihan hyvin, marsukin kun sillä on matsukaveri, mutta marsu oppii enemmän kaipaamaan omistajaansakin lauman jäsenenä. Marsu on pirusti isompi eläin, ja tarvitsee enemmän tilaa ja ulkoilua. 120cm pitkä häkki on ihan minimi parille, mut huomattavasti parempi on aitaus. Joka tapauksessa marsujen pitää päivässä saada olla muutama tunti vapaana turvallisessa huoneessa. Hamsterille riittää pienemmät tilat, mutta sekin nauttii kun saa juoksennella hetken päivittäin :)
Hamsteri on yöeläin, ja saattaa herätä vasta yhdentoista jälkeen illalla, mikä on aika huono juttu jos joutuu heräämään alkaisin töihin tai kouluun. Marsu on päiväaktiivinen.
Marsu on kasvinsyöjä, jonka pääruokaa on heinä. Sen lisäksi se tarvitsee monipuolisesti tuoreita kasviksia, hyvää marsupellettiä ja c-vitamiini lisää. Hamsteri on kaikkiruokainen, eli sen on hyvä saada myös pieniä määriä eläinproteiinia, kuten ötököitä, lihaa tai kananmunaa.
Kumpikin on aika helppoja hoitaa, häkin pesu, kynsienleikkuu, ja marsulla rasvarauhasen pesu. Pelokas hamsteri saattaa ottaa kynsillä kiinni kädestä, mutta kesy ei niinkään. Kumpikin kannattaa ottaa hyvin käsiteltynä kasvattajalta, ei eläinkaupasta, niin poikanen osaa perus hoitotoimenpiteet jo valmiiksi :)- tietoa-päähän
TULIKIRAHVILLE:
Kaikki hamsteri lajit ei ole erakkoja. Cambpelli- ja robovski hamstereiden kuuluu asua pereittain/laumassa. Myös osa talvikoista tykkää kaverista. Toki yksilöllisiä eroja on. - Fanni11
Kannattaa lukea tietoa enemmän.En kirjoita tähän mitään, sillä tulikirahvi vastasi aikalailla jo. Tosin omat hamsterini ovat olleet tuplasti seurallisempia ja kiltimpiä kuin marsuni. Mutta jo aluksi sanon, ota hamsteri. Paljon halvempi ja kivempi, ainoa miinus on SYYRIALAISILLA tuo että ne nukkuvat päivisin. Silti olen omistanut syyrialaisia, joilla on ollut melkein samanlainen rytmi kuin itselläni. Kääpiöhamsterit saattavat hyvinkin olla päivisinkin hereillä!
Olen omistanut sekä marsuja, että hamstereita. Enemmän pidän todellakin hamsuista, mutta lempijyrsijäni on kyllä rotta - .....:)
tietääkö joku että mikä marsulaji on kiltein ja seurallisin, ja etttä se pärjäisi yksinkin kotona n,5h? siitä ei myöskään saisi tulla hirveästi allergia oireita. se olisi ensimmäinen marsuni, eli siis hyvä aloitus marsuksi. :) ps. myös mielellään helppohoitoinen:)
Ei ole olemassa marsulajeja, vaan rotuja, joiden luonteessa ei juuri ole eroja. Mikä tahansa pärjää "yksin" kunhan sillä on marsukaveri. Kaikki niistä allergisoi yhtälailla, mut älä ota pitkäkarvaista jos tahdot helppohoitoisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2284917Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k233600Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2712075Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,122013Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast411299Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611229Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1111025- 32833
- 61777
Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.98776