Suomalaisia on vedetty höplästä jaa nyt jatketaan

Hiilikorven Juuso

EU:n avulla haalivat E-Euroopan maat uusia siirtomaita Pohjois
0 Vastausta 0 Lukukertaa

Tilaa palstan RSS-syöte
Aloita uusi keskustelu
Poista kirosanafiltteri käytöstä

- Euroopasta
7.6.2014 11:20
0
EU muutti, KÄÄNSI, päätti että lasketaankin VELAT SAAMISIKSI, niin sillä
perusteella Suomi e olisikaan lamassa, joten RIISTO etelän
hyväksi Suomesta jatkuu.
Nyt voivat KÄÄNTÄÄ lisää.

Suomessa ollaan työttöminä, työttömät kärsivät, lapset ja vanhukset kärsivät, rahaa ei enää ole eikä töitä.

Eu päätti senkin, että Suomessa voidaan laskea työttömät työllisiksi,
niin voidaan säälittä taas suomalaisten avun turvin auttaa Etelä-Euroopan maita Italiaa, Espanjaa, Portugalia, Kreikkaa, Ranskaa jne
koska eihän Suomessa olekaan lamaa eikä työttömiä.

Totuus on tämä:

Työttömiä oli Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan Suomessa vuoden 2014 huhtikuussa 241 000 , mikä oli taaskin enemmän kuin vuotta aiemmin. Työttömiä miehiä oli 142 000 ja naisia 99 000 henkeä.

Siirtomaaherruus alkaa Etelä-Euroopan mailta haihtua,
uudet siirtomaat , riistettävät, saadaan tyhmistä EUin mukaan pyrkijöistä kylmästä pohjoisesta, Suomesta.

9

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+2

      Totuus kuitenkin on tämä:

      Suomen valtiolla on enemmän velkaa kuin koskaan ennen. Viime vuosina Suomi on velkaantunut nopeammin kuin koskaan ennen.

      http://velkakello.fi/

    • Ruotsin osuus asiass

      Suomea syrjitään.
      "
      Saksan, Britannian ja Hollannin johtajat kokoontuvat maanantaina Tukholmaan Ruotsin pääministerin Fredrik Reinfeldtin kutsusta. Suomea ei ole kutsuttu minihuippukokoukseen. Reinfeldt luonnehtii kokouksen osallistujia EU:n kilpailukykyisimmiksi maiksi.
      Ruotsin pääministerin mukaan kokouksen tarkoituksena on keskustella EU:n tulevaisuudesta ja kilpailukyvyn kohentamisesta. EU-komission puheenjohtajavalinnan odotetaan nousevan keskusteluissa esiin.
      Kokouksen osallistujista kaikki paitsi Saksan liittokansleri Angela Merkel tiettävästi vastustavat Jean-Claude Junckerin valintaa komission johtoon. Britannian pääministeri David Cameron on Junckerin äänekkäin vastustaja. Cameronin mielestä Juncker on liian liittovaltiomyönteinen.
      Merkel tukee muodollisesti Junckeria, mutta on tähdentänyt, että jäsenmailla on oikeus esittää muitakin ehdokkaita."

    • Hallooo

      Ruotsille on Suom ollut aina riistettävänä, kuin siirtomaa, renkinä, armeijamme on taas Ruotsin suosiossa kuten ennenkin,
      tarpeellinen heille -- ja siksi ovat oman armeijansa lopettaneet
      mitkä SÄÄSTÖT Ruotsi saakaan siitäkin !!

      Ruotsalaiset ovat viisaita ja ovelia OMASTA puolestaan.

    • Kosto on suloista

      Kostoksi niistä melkein 700 vuodesta ja tästäkin:

      Eikö Suomi voi sanella Ruotsille ehtoja puolustusyhteistyön suhteen?

      Tarkoitan tätä ylimielisyyttä, mitä taas koko Euroopalle näytetään Ruotsilta Suomea kohtaan:

      Saksan, Britannian ja Hollannin johtajat kokoontuvat maanantaina Tukholmaan Ruotsin pääministerin Fredrik Reinfeldtin kutsusta. Suomea ei ole kutsuttu minihuippukokoukseen.

      Avataan tie Venäjän sotajoukoille Ruotsiin päin, sillä ehdolla, että suomalaisten annetaan olla rauhassa.

    • EU !

      Lama jatkuu Suomessa. Euroopan heikoin talous.

      Vaikka EU-sopimuksessa sanotaan: Ei yhteisvastuuta rahoista!

      iin silti juuri se sopimuksen kohta on rikottu!

      PUOLUSTUS pitäisi olla YHTEINEN !

      Siitä olisi Suomellekin hyötyä.

    • 'Kungen' aateloi !

      Savolaisuudesta ovat tiällä puhunneet,
      sikspä lainaanki Jukka Kiljusen kirjotusta aihepiiristä koska, hän, jos kuka, asian tuntee:
      "nykyisten savolaissiirtolaisten Ruotsiin en ota seuraavassa mitään kantaa. En tunne sitä. Siis en myöskään tarkoita Värmlannin metsäsuomalaisia.

      Ruotsin vallan aikaan ( 1323 - 1809) varsinkin Etelä-Savoon (Juva, Joroinen,Rantasalmi ja muut ) syntyi paljon kartanoita ja muita ruotsalaisten upseereiden hallitsemia tiloja.

      Siis jatkan: Joroisista on jopa tallennettu sanonta, että Piru kantoi säkissä aatelisia, ja Joroisten kohdalla säkki repesi. Putosi paljon aatelisia paikallista asujaimistoa alistamaan ja hyväksi käyttämään.
      Siis, savon murteeseen on em. vaikutuksista aikoinaan levinnyt valtava määrä ruotsalaisuuksia.
      Ja vielä pappiloiden vaikutus erikseen. "

      • Sairastuttajia,köyh-

        dyttäjiä: Ruotsalaiset ovat Strengbergin tupakkatehtaassa valmistaneet tupakkaa ja myyneet sitä suomalaisille kehosyöpää ja -sairauksia aiheuttaen.
        Fazerin makeistehdas on myöskin diabeteksen ja monien aineenvaihduntasairauksien aiheuttaja.
        Hartwallin limonaaditehdas samoin.
        Kaikki ne ovat rikastumisensa imeneet suomalaisilta.

        Vain muutamia mainitakseni.


      • Korjaus "Sairastut":
        Sairastuttajia,köyh- kirjoitti:

        dyttäjiä: Ruotsalaiset ovat Strengbergin tupakkatehtaassa valmistaneet tupakkaa ja myyneet sitä suomalaisille kehosyöpää ja -sairauksia aiheuttaen.
        Fazerin makeistehdas on myöskin diabeteksen ja monien aineenvaihduntasairauksien aiheuttaja.
        Hartwallin limonaaditehdas samoin.
        Kaikki ne ovat rikastumisensa imeneet suomalaisilta.

        Vain muutamia mainitakseni.

        ...keuhkosyöpää... (kuten kaikki tietänette?)


    • EU:o tarvitsee rahat

      Suomen maidonostajat , veronmaksajat maksavat!

      VALION JÄTTISAKOT HÄMMÄSTYTTÄÄ !

      Valio kertoo markkinaoikeuden määränneen sille 70 miljoonan euron seuraamusmaksun kiistassa maitojen hinnasta.

      "-Koko maailmassa ei tunneta vastaavaa tapausta, jossa yritys olisi tuomittu liian alhaisesta hinnoittelusta, joka on samalla sekä kuluttajien että tuomitun yrityksen edun mukaista niin lyhyellä kuin pitkälläkin tähtäimellä, sanoo Valion toimitusjohtaja Pekka Laaksonen yhtiön tiedotteessa."

      Kuka tämä 70 miljoona oikein vie? EU ? Rahastusta!

      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288706781241.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5060
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4572
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4499
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      295
      1700
    5. 89
      1371
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      79
      1324
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    8. 306
      1015
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      940
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      830
    Aihe