Suunnitteilla mennä Suomen juhannusviikonlopuksi Viroon. Siellähän Juhannus on vasta myöhemmin. Tallinnassa oltu monet kerrat, mitä paikkaa suosittelisitte viikonloppulomalle? Olemme pariskunta (alle40v.), ei lapsia ja henkilöautolla lähdössä.
Juhannusviikonloppu Virossa? Mitä suosittelette?
Vinkkejä Viroon
11483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
tyttärestä, mutta Virossa niin laaja kirjo.
http://www.salonviroseura.net/tapahtumakalenteri.htm
Kaupunkilomat taikka kylpylät. Saaret taikka mantereet.
Kaikki koettu, kun Viro julistautui uudelleen itsenäiseksi 20. elokuuta 1991.
http://www.visitestonia.com/fi/lomakohteita
Luonnikast reissu
Jos jotain festari menoa kaipailee niin
Pühajärve jaanituli etelä virossa
Kuin niin juhannus on myöhemmin virossa eikö tuo ole joka maassa samaan aikaan?
No Virolaiset juhlii jussia silloin kun sen oikea aika on. Suomessa jussi siirretty talouselämän pyynnöstä lähimpään viikonloppuun.
Oletpa sinä harvinaisen tyhmä josset tiedä mikä on juhannuksen oikea paikka kalenterissa.
23.6 on juhannusaatto ja 24.6 on juhannuspäivä. Katsoppas huviksesi nimipäivälistää 24.6 eli Johannes, Jussi, Juhani, Jani jne. Luuletko että on sattumaa?
Olemme itse menossa juhannusta viettämään Pärnuun, siellä on iso water festival ,koko kaupunki täyttyy ihmisistä ja konserteista, sinne kannattaa lähteä
Suositttelen saaria tai etelä viroa.....
tallinnssa majoitushinnat nousevat juhannusta kohden
kaikille jotka eivät ole käyneet niin saarenmaata suosittelen.
voipi vaan olla majoitukset tiukassa ja lauttamatkat.
lähtekää nyt ainakin aikaisin aamulla liikenteeseen.
onhan näitä muitakin paikkoja. tartto, pärnu, haapsalu, jopa narva
Suosittelen ostamaan lauttalipun netistä Saarenmaan lautalle, kellonaika pitäisi kylläkin tietää. Ei tartte jonotella paikan päällä, juhannuksena kuulemma tuntien jonot.
Pärnu, Saarenmaa, Hiidenmaa
Me mentiin viime vuonna Saarenmaalle juhannussunnuntaina. Varasin etukäteen netistä lauttalipun. Arvioin tietyn ajan, minkä matka Tallinnasta lautalle vei. Ennätettiin kuitenkin jo aikaisemmalle lautalle ja koska jonoja ei ollut, niin päästiin sillä ylitse. Perillä ennätettiin vielä nauttia illalla jaanitulesta eli tavallaan vietettiin juhannus kahteen kertaan. Jaanituli-juhlassa oli esim. kansantansseja, iso kokko ja lopuksi yleistä tanssimista. Mukavaa oli, suosittelen!