Koiran agressiivisuus toisia koiria kohtaan. Mitä tehdä?

donna4

Minulla on 3v sakemanninarttu Donna. Asumme alueella jossa on todella paljon muita koiria ja suurin osa omistajista on todella tuttavallisia ja heillä on kiltit sosiaaliset koirat. Oma narttuni on agressiivinen toisille koirille. Ollaan saatu hihnakäytöstä vähän parempaan suuntaan mutta ongelmani on se että aina jos narttu pääsee kosketusetäisyydelle toiseen koiraan niin se ensin haistaa ja sitten ärähtää ja yrittää purra. Koira kyllä haluaisi myös leikkiä toisten koirien kanssa mutta jostain syystä kuitenkin käyttäytyy vähän väliä agressiivisesti. epävarmuuttako? Onko mitään järkeä kieltää koiraa silloin kun se ärähtää?Miten tämän käytöksen saa kitkettyä pois. Jos koiraa kieltää silloin kun se ärähtää niin voiko se seuraavalla kerralla jättää rähinän pois ja käydä toisen kimppuun ilman varoitusta? Ärsyttää olla meidän asuinalueen niinsanottu "musta lammas" jolla on agressiivinen koira.

9

595

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Räyhän omistaja

      Omien kokemusten perusteella voin ehdottaa, että onko se epävarma/pelokas, tai ei vaan tule toisten narttujen kanssa juttuun? Ihan mahdoton on sanoa näkemättä, mutta oma pelokas koirani on remmirähjä metsässä. Sillä on niin paljon huonoja kokemuksia sieltä irti olevista koirista. Viime aikoina olen huomannut jonkun mukavan oloisen koirakon sattuessa kohdalle, johon päätetään tehdä tuttavuutta, että se "testaa" uuden koiran ensin haistelemalla ja sitten hetken hiljaisuuden jälkeen haukkumalla yhtäkkiä ihan nokat vastakkain. Se ei ole ikinä yrittänyt purra tai tapella, ja riippuen toisesta koirasta rentoutuu heti tämän haukkumiskohtauksen jälkeen jos toinen on ihan hoo moilasena hiljaa, tai sitten vaatii pienen kävelyn yhdessä, hallitusti kiinni tietysti molemmat.

      Vaikea neuvoa, kun nämä on vain minua auttaneet, mutta olen huomannut että suuri apu on tuosta yhdessä kävelystä. Ihan tuntemattomien kanssa ehdotan lenkin jatkamista yhdessä, jos sattuu kivan oloinen koirakko olemaan. Usein 10 min jälkeen koirat ei enää toisistaan välitä pätkääkään...mutta sitten tulee taas seuraavana vastaan se naapurin täti joka pitää sitä haukkuvaa ja irvistelevää terrieriä irti, ja aloitetaan nämä treenit alusta.

      • Juu, tuo laumauttaminen, yhdessä kävely sopii niin aralle kuin kovallekin koiralle. Sitten kun on jonkun verran kävelty yhdessä, sen jälkeen kun koirat ovat rentoutuneet, niin kuin tuossa "eivät välitä toisistaan pätkääkään", jos sitten näyttävät positiivisesti kontaktin ottoa toiseen koiraan, heiluttavat häntää ja näyttävät leikkiinhakemisen merkkejä, niin tulee erinomainen tilaisuusa kehua koiraa.
        Kun toisilleen vieraat koirat laitetaan kuonot vastakkain, tilanteesta tulee lähes automaattisesti haastamistilanne, kun koirat tuijottavat toisiaan ehkä hihnat kireinä ja päät ylhäällä. (Kun päät pitäisi olla alhaala, jos sopuisasti lähestytään toista.) Ei siis mikään suositeltava ja hyvä tapa jos kyseessä on epävarmoja koiria.

        Ja koiran käsittelyssä tarvitaan itsevarmuutta: jos siellä hihnan päässä nyitään "en nyt oikein tiedä mitä tapahtuu", niin sitten se todennäkösesti tapahtuu, ja voi sanoa että johtui sieltä hihnan toisesta päästä, ei koirasta. Kyllä sitä koiraa pitää kieltää, miten se muuten oppisi hyväksytyn ja ei-toivotun käytöksen. Vihoviimeisintä on tuo mitä jotkut toteuttavat, eli omasta mielestään yrittävät rauhoittaa koiraa armottomalla lässyttämisellä, mutta todennäköisimmin tulevat kehuneeksi koiraa rähisemisestä...


    • Aloita varmistamalla

      vastaantulijan sukupuoli ennen tutustuttamisyrityksiä. Narttu tulee paremmin toimeen urosten kanssa, eikä urokset ole usein moksiskaan narttujen haukahteluista. Ei, vaikka se aluksi kuullostaisikin aika aggrelta. Nuoret koirat vaan eivät vielä hallitse kovin hyvin äänenkäyttöään eikä sofistikoituneita ilmaisutapoja. Ne kehittyy sitten ajan kanssa kun saa hyviä kokemuksia muista, ensin toisesta sukupuolesta ja myöhemmin samaa sukupuolta olevista.

      Urokseni oli aikoinaan kanssa mestari rähisemään, mutta määrätietoinen tutustuttaminen narttuihin on auttanut sietämään urhojakin. Moni nimenomaan koirani saku"tyttöystävistä" on ollut alkuun juuri kuten Donna. Ja nopeasti tulleet tutuiksi toisilleen.
      Nykyään sen näkee jo matkan päästä ja viimeistään kuulee ohitushetkellä, kumpi oli kyseessä jos mennään ohi ilman moikkausta. Daameille vingutaan, miltei itketäään perään, ja urhoille se on enemmän sellaista uhoa äänessä.

      Kannattaa toki kieltää tai ainakin vähän moittia turhista ärähtelyistä mutta vielä parempi keino saattaa olla että kehut sitä toista osapuolta koirallesi kun tapaatte. Ole itse rento tapaamisissa mutta silti valpas vetämään koira ikävyyksistä pois, mutta älä missään nimessä pidä hihnaa valmiiksi kireällä. Poistumishetkellä kehota että mennään, äläkä vaan kiristä hihnaa vahingossakaan vaan odota että lähtee itse liikkeelle.

    • millä tyylillä

      Auttaiskohan, jos koira ois liikunnallisempi? Liikunnallinen on yleensä rohkeampi, itsenäisemmällä tavalla tekevä ja vähemmän kireä.

      Voiko olla, että koira on jäänyt liian nuoren koiran rooliin toisiin koiriin nähden, vaikka olisdi oikeasti jo itsenäisempi? Silloin kai kannattaisi etsiä sille vuoden pari vanhempi koirakaveri.

    • jaa-a

      Voiko olla, että koira on ottanut mallia niin pienestä koirasta, että siltä kaikki sallivat moista käytöstä?

      Voiko olla, että narttu yrittää näyttää vahtikoiralta myös muita koiriAa kohdatessaan ja niin sen normaali elekieli ei näy eikä kohrtaaminen suju niin hyvin kuin koirien välinen kommunikaatio yleensä?

    • Hurjis

      Mulla on narttukoira, erittäin arka ja pelokas. Pelokkuus tuo tulleessaan nämä ikävät lieveilmiöt, rähinät muille koirille ja kaikelle mahdolliselle, mitä pelkää (koirat, ihmiset, kulkupelit jne.) Ollut arka ihan pennusta alkaen. Kovakouraisuus ei tämän kanssa auta. Pelkoa ei saa pois luonteesta, vaikka muutoin koiraa koulutan.

    • anneli15

      Hmm. AP:lla on sakemanni. Se selittää kaiken.
      Ne eivät yleensä tule toimeen toisten koirien kanssa.

      • Kyllä tulee toimeen

        sakut muiden koirien kanssa. Pitää vaan olla eri sukupuolta, niin yhteiselo onnistuu. Käytännössä aina.


    • uuujjdjyyj

      Kipuja. Käytä ell:llä. Kipu saa aikaan agressiivista käytöstä. Eikö koirasi ole ansainnut sen, että huolehdit siitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1302
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      77
      1263
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1211
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      995
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      8
      985
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      72
      916
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      85
      831
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      692
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      682
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      667
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      584
    12. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      579
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      578
    14. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      577
    15. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      53
      550
    16. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      538
    17. 46
      533
    18. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      529
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      526
    20. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      21
      520
    Aihe