Vertailua

Hirsiukko1

Nyt kaivattaisiin vinkkejä aloittelijalle. Halutaan lamelli hirsitalo ehdottomasti, mutta meillä ei ole mitään hajua keneltä valmistajalta kannattaa edes tarjousta lähteä pyytämään. Ajateltiin niin että otettaisiin valmis paketti ja sit sellainen työporukka erikseen joka hoitaa pystytyksen ja LVI jne... Kaikki vinkit ja ohjeet on tervetulleita!

Ja kyseessä rinteeseen rakennettava okt.

5

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jukiopo

      Mammuttihirsi!

    • mökkinakertaja

      Finnlamellia ei kannata ohittaa. Itsellä hyvät kokemukset heidän tuotteistaan ja palveluistaan huvilan rakennuttamisessa. Käy edustajan luona niin alkaa kuviot selvitä.

      FL on liimahirren alkuperäinen kehittäjä, nähdäkseni.

      • Talorakentaja

        Suosittelen Finnlamellia!!


    • Kilpailuta

      Itse suosittelen, että käyt kysymässä tarjoukset Honkarakenteelta, Kontiolta ja Finnlamellilta. Jos sinulla ei ole kuvia, he piirtävät kyllä pohjapiirrosluonnokset ja julkisivuluonnoksetkin ilmaiseksi (ainakin Honkarakenne ja Kontio tekevät). Sitten vain asiantuntijan kanssa vertailet toimitussisällöt ja hinnat ja lähdet uudelle hinnanlaskukierrokselle mainiten, miten kilpaileva firma antoi paremman tarjouksen. Näin saat hinnan lopulta kohdilleen.

      Me päädyimme lopulta Honkarakenteeseen. Hyvää tavaraa tullut ja ylimääräistäkin myytäväksi asti, joskaan aivan ilman mitään ongelmia ei selvitty. Jos päädyt tähän toimittajaan, voin tulla myöhemmin kertomaan, mitä pitää huomioida kauppoja tehdessäsi.

    • hirsiukko1

      Kiitos komenteista! Onneksi tässä on vuosi aikaa ennekuin aloitetaan rakentamaan, kerkee rauhassa tutustua aiheeseen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2975
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      136
      2164
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1798
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      164
      1415
    5. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1346
    6. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1341
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      79
      1272
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1132
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1069
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1017
    Aihe