pakettimatka

reissumies54

Onko joku joskus uskaltanut lähteä omatoimimatkalle Thaimaaseen? Onko ylipäätään turvallista lähteä Thaimaahan ilman matkanjärjestäjää? Löysin Aurinkomatkoilta hienon hotellin Phuketista? Millainen paikka tämä Phuket on, kokemuksia? Onko turvallista lähteä yksin iltaisin kaupungille vai jäädäkkö resorttiin. Tämä on siis ensimmäinen ulkomaanmatkani ellei päivää Tukholmassa lasketa.

5

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uuvelo1212

      Kannattaa jättää Thaimaa väliin. Suosittelen matkaa Tallinnaan.

      • Jeps1

        Siinäpä vasta asiantunteva vastaus..


    • Pertikka

      Vähän jäi epäselväksi että oletko nyt lähtemässä omatoimimatkalle vai ostamassa aurinkomatkoilta paketin. Jos aiot mennä vain phuketiin, niin miksei osta pakettimatkaa. Hinnasta voi saada pois hieman ostamalla lennot itse ja hankkimalla hotelli paikan päällä, mutta kannattaako se varsinkin kun on kokematon. Jos taas haluat kierrellä muuallakin etkä halua sirourua yhteen majapaikkaa, omatoimimatka on ehdoton. Kaikki omatoimimatkalaiset ovat joskus olleet eka kertaa matkalla. Thaimaa on kaiken lisäksi erittäin helppo matkailumaa joten miksi ei, kunhan et vedä "päätyyn" ja sekoile, niin etköhän sieltä hengissä takaisin tule. Omatoimimatkailu on muuten tilastollisesti huomattavan paljon tyrvallisempaa kuin pakettimatkeilu. Ensinnäkin omatoimimatkailijat eivät useinmiten majottaudu turistikohteissa joissa lähes poikkeuksetta kaikki väkivalta/rikokset turisteille tapahtuvat. Toiseksi, se että on yksin liikkeessä saa jo lähtökohtaisesti ajattelemaan tekojensa seurauksia huolellisemmin.

      • Jahas ..

        Linkitäppä tuollainen tilasto että mistä löysit.. Vai onko vain oma mielipide?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      80
      5619
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3913
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      44
      3763
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3434
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2868
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2389
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2174
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2071
    9. 31
      1756
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      429
      1739
    Aihe